Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Cum scapam de dragonul din garaj?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
Quaoar

Quaoar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.07.2009
"Un dragon care scuipa flacari traieste la mine in garaj."

Sa presupunem ca iti fac o astfel de declaratie. Cu siguranta ai vrea sa verifici, sa il vezi cu ochii tai. Au existat nenumarate povesti despre dragoni de-a lungul secolelor dar fara vreo dovada. Ce ocazie!

"Arata-mi" vei spune tu. Te conduc la garajul meu. Te uiti prin garaj dar nu vezi niciun dragon.

"Unde e dragonul" vei intreba.

"Oh, este acolo" raspund eu, "am uitat sa mentionez ca este un dragon invizibil."

Tu propui sa imprastiem faina pe podeaua garajului ca sa se imprime urmele labelor dragonului.

"Buna idee" spun eu, "dar acest dragon pluteste in aer."

Atunci vei folosi un senzor infrarosu pentru a detecta caldura lui sau flacarile invizibile.

"Buna idee, dar dragonul si flacarile nu degaja caldura."

Vei da cu spray cu vopsea sa-l faci vizibil.

"Buna idee, dar e un dragon acorporal si vopseaua nu se va lipi de el."

Si asa mai departe... Voi contracara orice test fizic propus de tine cu o explicatie a motivului pentru care nu va functiona.

Care este diferenta intre un dragon invizibil, acorporal, plutitor care scuipa flacari fara caldura si un dragon inexistent? Daca nu este vreo modalitate de a demonstra falsitatea declaratiei mele, niciun experiment imaginabil care sa-l confirme sau infirme, ce inseamna sa zic ca dragonul meu exista?

Inabilitatea ta de a invalida ipoteza mea nu este acelasi lucru cu a-l dovedi ca fiind real. Declaratiile care nu pot fi testate, afirmatiile imune la contestatie sunt cu adevarat inutile, indiferent ce valoare ar putea avea in a ne inspira sau in a ne uimi.

Ceea ce iti cer sa faci se rezuma la a crede, in absenta dovezilor, doar pe baza afirmatiilor mele. Singurul lucru pe care l-ai invatat din insistenta mea ca exista un dragon in garajul meu este ca ceva ciudat se intampla in capul meu. Te vei intreba, daca niciun test fizic nu se aplica, ce m-a convins pe mine. Posibilitatea ca a fost un vis sau o halucinatie ti-ar trece prin minte. Dar atunci, de ce o iau in serios? Poate am nevoie de o ajutor.

Imagineaza-ti ca, in ciuda faptului ca niciun test nu a functionat, vrei sa fii cu mintea deschisa, asa ca nu vei respinge notiunea ca exista un dragon care scuipa flacari in garajul meu, o pui in asteptare. Dovezile prezente sunt impotriva lui dar daca va aparea un nou corp de date esti pregatit sa-l examinezi si sa vezi daca te convinge. Cu siguranta este nedrept sa fiu ofensat de faptul ca nu ma crezi sau sa te critic ca esti ingust la minte si lipsit de imaginatie doar pentru ca ai dat verdictul de "nedovedit".

Povestea nu e a mea, ci a lui Carl Sagan.

As vrea sa comentam pe seama ei.
Intrebarea e: cum scapam de dragonul din garaj?
Cred ca v-ati dat seama ca Dumnezeu e echivalentul dragonului din garaj.

Edited by Quaoar, 10 August 2009 - 11:17.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Quaoar, on 10th August 2009, 12:08, said:

"Care este diferenta intre un dragon invizibil, acorporal, plutitor care scuipa flacari fara caldura si un dragon inexistent?

O sticla de tarie. Dupa aia vezi in garaj un stol de dragoni de diverse forme si marimi.

Quote

Daca nu este vreo modalitate de a demonstra falsitatea declaratiei mele, niciun experiment imaginabil care sa-l confirme sau infirme, ce inseamna sa zic ca dragonul meu exista?

Trebuie sa crezi ca acest dragon exista, si de preferat sa nu cercetezi sau sa pui prea multe intrebari.
Daca unii au prieteni imaginari, de ce sa nu aiba voie omu' sa aiba un dragon in garaj?

#3
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

 Quaoar, on 10th August 2009, 12:08, said:

Povestea nu e a mea, ci a lui Carl Sagan.

As vrea sa comentam pe seama ei.
Intrebarea e: cum scapam de dragonul din garaj?
Cred ca v-ati dat seama ca Dumnezeu e echivalentul dragonului din garaj.

Eu aveam senzatia ca dl. Carl Sagan poate mai mult decat atat. Orice om cu capul pe umeri [si nu cu el infipt adanc in rect] ar evita analogia "dragonul din garaj" - "Dumnezeu". Dar nu ca sa nu lezeze sentimentele crestinilor ci ca sa nu se autoincadreze in categoria lunaticilor care vorbesc despre lucruri pe care nu le cunosc si isi fac o mandrie [deh, ignarul...] din a refuza sa le cunoasca.

#4
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nu se poate scapa de dragon. E adanc inradacinat in constinta oamenilor. Cel putin nu prea curand.

Topicul se inchide. Va genera flame inutil si a mai fost expus pe alte topice dragonul din garaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate