Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Poti curenta alti oameni?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
aici gasesti informatii-_-

acelasi efect il poti obtine si de la un magnetou de bircheta :D

#20
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009

View PostUrsul_Polar, on 10th August 2009, 10:28, said:


:roflmaofast:  Ce caterinca, inca nu ajunsesem in partea aceea a forumului.
Dumnezeu cu mila pentru cei cu idei prea multe si in cautare de senzatii tari...

Btw, vad ca nu isi mai da nimeni cu parerea despre senzatiile tari prvocate de energia asta electrostatica dinamica statica...   :confused:   sau care o fi ea...

#21
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postdorel15, on 9th August 2009, 21:43, said:

Azi in timp ce jucam cu un prieten Darts , la un momendat , cand l-am atins , l-am curentat!Am trecut cu vederea..apoi din nou l-am atins...m-ia zis iar ca l-am curentat...apoi am incercat amandoi sa ne apropiem mainile unele de altele...sa vedem daca se mai curenteaza....si iar sa curentat si s-a auzit un sunet (bzz) am repetat si tot asa pana cand nu a mai vrut sa-l ating! E posibil sa curentezi??
eu cred ca esti "Omul din Atlantis", adica Patrick Duffy...

Attached Files


Edited by car-man, 10 August 2009 - 13:23.


#22
dorel15

dorel15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.04.2009

View Postcar-man, on 10th August 2009, 14:22, said:

eu cred ca esti "Omul din Atlantis", adica Patrick Duffy...
Nu sunt .... daca mai stiti cv de energia asta spuneti-mi ca vreau sa aflu:D

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai simplu ia un manual de fizica si vezi in el. Sau daca esti din Bucuresti - exista un muzeu al stiintei unde aveau si un generator ptr asa ceva - functional ptr vizitatori. Acuma nu stiu dca mai e deschis muzeul ca n-am mai trecut pe-acolo de 10 ani...

#24
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
in caz ca nu-ti functioneaza google-ul

#25
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View Postchoppermaster, on 9th August 2009, 21:28, said:

tu cati ani ai? 1? cum sa nu sti ce i aia energie electrostatica statica?
Bre, nu toti au terminat mate info, si parca zicea ca are 15 sau 16 ani. In a 9-a sau a 10-a nici la profilul ala nu inveti inca despre asta.

#26
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostJudith, on 10th August 2009, 18:45, said:

Bre, nu toti au terminat mate info, si parca zicea ca are 15 sau 16 ani. In a 9-a sau a 10-a nici la profilul ala nu inveti inca despre asta.

pe vremea mea la fizica in clasa a 6-a sau a 7-a se invata despre energia electrica :)

#27
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostUrsul_Polar, on 10th August 2009, 19:23, said:

pe vremea mea la fizica in clasa a 6-a sau a 7-a se invata despre energia electrica :)

Ba,dati-o dracului de treaba,tot o dati cu electrostatica dinamica.
Poate omul are un camp bioelectromagnetic ultra in posesie.Sau poate o fi ruda cu Raiden.
@dorel
Acum serios,poti baga mana in foc ca l-ai curentat?Daca tipul respectiv te-a luat la misto?
Alta varianta;daca ne iei tu la misto?
Just asking.:)

#28
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Nu cred ca e foarte avantajos sa astepti sa te invete scoala multe din lucrurile utile/simple din viata.

Daca vrei o senzatie destul de neplacuta... cauta o scara cu balustrada acoperita cu banda de cauciuc si coboara/urca apasand puternic cu palma pe ea. Apoi... atinge o teava (sau pe altcineva, ca vad ca asta te intereseaza). :rolleyes: :lol: Si apoi cauta sapun si apa. :deadtongue:

#29
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Posttyrael, on 10th August 2009, 19:36, said:

Ba,dati-o dracului de treaba,tot o dati cu electrostatica dinamica.
cand am zis eu electrostatic dinamic? :huh:

#30
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Scuze,am dat din lene reply in loc de new answer (sau ce e acolo).Oricum,am folosit persoana a II-a plural,deci "reprosul" nu ti se adreseaza.De fapt nici nu-i repros,e ironie,trebuia sa pun ghilimelele pe "dinamic".

Edited by tyrael, 10 August 2009 - 18:51.


#31
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
tin minte ca in faculta cand am intrat prima data in laboratorul de sudura si asistentul ne prezenta aparatele de pe acolo, la un moment dat am ajuns langa masina de surare sub flux. Se facusera cu ceva saptamani in urma niste suduri demo si erau acolo pe bancul de lucru. sudura in sine era acoperita de stratul protector care arata ca o sticla topita si am dat sa o ating. n-am apucat. cand eram cu degetul cam la aproximativ 1 cm de suprafata s-a auzit un sunet ca de descarcare electrica si s-a vazut o scanteie alba de foarte scurta durata. jumatate de zi m-a durut aratatorul. colegul care era langa mine s-a crucit si l-a intrebat pe asistent daca masina de sudat e conectata la retea. raspunsul a fost negativ

de obicei mi se intampla sa ma curentez de tot felul de obiecte metalice si persoane mai ales iarna. durerea nu e foarte mare dar e deranjanta

#32
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009
Mie mi se intampla foarte des sa ma "curentez" de portiera masinii, de fiecare data cand cobor si vreau sa o inchid trebuie sa fiu foarte atenta cum pun mana pe ea. A devenit o obsesie, mi-e frica sa ating portiera, daca ma vede cineva se cruceste... Si nu mi se intampla numai mie, dar si catorva cunostinte. Vi s-a intamplat si voua?
A, da, si de caruciorul de cumparaturi, cel din metal.  :ack:

#33
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostPrincipessa85, on 10th August 2009, 20:51, said:

Mie mi se intampla foarte des sa ma "curentez" de portiera masinii, de fiecare data cand cobor si vreau sa o inchid trebuie sa fiu foarte atenta cum pun mana pe ea. A devenit o obsesie, mi-e frica sa ating portiera, daca ma vede cineva se cruceste... Si nu mi se intampla numai mie, dar si catorva cunostinte. Vi s-a intamplat si voua?
A, da, si de caruciorul de cumparaturi, cel din metal.  :ack:

Și eu pățesc la fel mereu, ambele situații!

#34
dorel15

dorel15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.04.2009

View Posttyrael, on 10th August 2009, 19:36, said:

Ba,dati-o dracului de treaba,tot o dati cu electrostatica dinamica.
Poate omul are un camp bioelectromagnetic ultra in posesie.Sau poate o fi ruda cu Raiden.
@dorel
Acum serios,poti baga mana in foc ca l-ai curentat?Daca tipul respectiv te-a luat la misto?
Alta varianta;daca ne iei tu la misto?
Just asking.:)
Serios...il durea....pe bune ....si se auzea sunetul ala....!!!

#35
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostPrincipessa85, on 10th August 2009, 20:51, said:

Mie mi se intampla foarte des sa ma "curentez" de portiera masinii, de fiecare data cand cobor si vreau sa o inchid trebuie sa fiu foarte atenta cum pun mana pe ea. A devenit o obsesie, mi-e frica sa ating portiera, daca ma vede cineva se cruceste... Si nu mi se intampla numai mie, dar si catorva cunostinte. Vi s-a intamplat si voua?
A, da, si de caruciorul de cumparaturi, cel din metal.  :ack:

hainele prin frecare cu pielea functioneaza ca un generator van der graaff
atentie la materialele pe care le purtati ca de acolo se trage :)

#36
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
http://en.wikipedia....tic_electricity
Acolo găsești informații.
Uită-te chiar dacă nu știi engleză, e ai jos pe pagină o brățară care se folosește în echiparea plăcuțelor cu cablaj cu componente. Țin minte că cică corpul uman poate să atingă un potențial de vreo 3000 de V. E astfel posibil ca un integrat cu tranzistoare comandate în tensiune să fie distrus prin simpla atingere.
Un exemplu ar fi microprocesorul calculatorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate