Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Nu pot adormi noaptea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut de ceva vreme in coace nu mai pot adormi noaptea din cauza ca imi tot simt bataile inimii care imi zguduie corpul incerc sa ma foiesc
de pe o parte pe cealalta sau sa-mi pun capul adanc in perna dar fara efect pe langa asta mai simt si o jena puternica in piept care nu ma
lasa si ma face sa ma gandesc mereu la ea. Si deci imi piere somnul si ca sa gasesc un "locuitor" aprind televizorul sau calculatorul pana dimineata pe la 4-5 apoi dupa ce ma obosesc in deajuns adorm pana pe 14 , complet aiurea. Si asta din cauza unor nopti pierdute in fata calculatorului , am mai auzit lume care s-a plans de aceleasi simptome ca si mine dar nu inteleg cum de au gasit leac.

#2
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
ia o doza de demerol :P  glumesc:)) si eu am aceasi problema dar ma complac cu ea, insa daca ma pun la tv la ora 22 sa zicem stau pana la 1 si dupa adorm si ma trezesc pe la 9-10... incearca sa te culci mai devreme si nu o sa mai stai pana la 4-5  ;)

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
ti ai dereglat programul .
si eu il am cam praf (la ora 2-3 dimineata mananc , ca mi se face foame) .

stai o noapte nedormita , a 2a zi sigur adormi la 10-11 noaptea si o sa te scoli dimineata si f odihnit . apoi trebui sa faci asa mereu , ca sa nu l strici iara..

#4
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
si eu patesc la fel dar stiu de ce ...de la cola si prin faptul ca nu fac efort (exlud zilele cand fac sport ca atunci adorm instantaneu :D)

#5
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostShieu, on 8th August 2009, 01:54, said:

Salut de ceva vreme in coace nu mai pot adormi noaptea din cauza ca imi tot simt bataile inimii care imi zguduie corpul incerc sa ma foiesc
de pe o parte pe cealalta sau sa-mi pun capul adanc in perna dar fara efect pe langa asta mai simt si o jena puternica in piept care nu ma
lasa si ma face sa ma gandesc mereu la ea. Si deci imi piere somnul si ca sa gasesc un "locuitor" aprind televizorul sau calculatorul pana dimineata pe la 4-5 apoi dupa ce ma obosesc in deajuns adorm pana pe 14 , complet aiurea. Si asta din cauza unor nopti pierdute in fata calculatorului , am mai auzit lume care s-a plans de aceleasi simptome ca si mine dar nu inteleg cum de au gasit leac.

Exceptand o problema medicala (pe care n-as putea sa o deslusesc) te-as intreba de cat timp se petrece dereglarea asta si daca a survenit in urma unui eveniment care te-a marcat, cu alte cuvinte este ceva care te macina?
Daca nu e cazul de asa ceva atunci trebuie sa iti construiesti un program de somn fix de la care sa nu te abati, ce fel de activitati zilnice ai? Trebuie sa echilibrezi putin diada aceasta efort/activitati-somn/odihna.

Later edit: am vazut acu' c-ai identificat cauza, statul la calculator, remediul e sa iti impui un program fix de la care sa nu te abati, in timp somnul se va regla. Patesc si eu, da cand trebuie sa te trezesti la 7 dimineata sa mergi la servici te pui la somn mai devreme nu de alta dar altfel nu rezisti. Ce fel de program zilnic ai tu, la asta trebuie sa te gandesti.

Edited by roua, 08 August 2009 - 13:35.


#6
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Si mie mi s-a rezolvat temporar problema (similara) in momentul in care am inceput sa lucrez. Te trezesti dimineata zilnic iar corpul incepe dupa cateva zile sa iti ceara portia de somn mai devreme.

In alta ordine de idei, mi-a reaparut, tot temporar si cu o intensitate mai scazuta, atunci cand am intrat in suparari/stresuri/tristeti/probleme.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostShieu, on 8th August 2009, 01:54, said:

Salut de ceva vreme in coace nu mai pot adormi noaptea din cauza ca imi tot simt bataile inimii care imi zguduie corpul incerc sa ma foiesc
de pe o parte pe cealalta sau sa-mi pun capul adanc in perna dar fara efect pe langa asta mai simt si o jena puternica in piept care nu ma
lasa si ma face sa ma gandesc mereu la ea. Si deci imi piere somnul si ca sa gasesc un "locuitor" aprind televizorul sau calculatorul pana dimineata pe la 4-5 apoi dupa ce ma obosesc in deajuns adorm pana pe 14 , complet aiurea. Si asta din cauza unor nopti pierdute in fata calculatorului , am mai auzit lume care s-a plans de aceleasi simptome ca si mine dar nu inteleg cum de au gasit leac.
munceste !

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
mergi la o farmacie care are si remedii homeopatice. spune ca ai insomnie si roaga sa-ti dea coffea. farmacista ar trebui sa stie in ce dilutie. eu luam o doza, seara si dupa cateva seri - cam 8-10 zile nu am mai avut probleme.

remediile homeopatice nu fac rau - adica daca nu iti este bun acel remediu, e ok, nu-ti faci somnul, dar nu patesti nimic altceva, nu au efecte adverse.

#9
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Multumesc tuturor de sfaturi !


View Postspare-me, on 8th August 2009, 15:11, said:

munceste !

Ce sa muncesc ? Imi dai tu cumva de munca , unii mai sunt si in concediu sau vacanta.

Edited by Shieu, 08 August 2009 - 21:35.


#10
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Și eu am aceeași problemă, ce n-aș da să pot dormi de la 22 pînă la 7 :(

Pe lîngă programul dereglat din cauza PC-ului, sînt și stresat :(

#11
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostShieu, on 8th August 2009, 22:27, said:

Ce sa muncesc ? Imi dai tu cumva de munca , unii mai sunt si in concediu sau vacanta.
Tragi-comic, dar este și asta o problemă, să fi stresat din cauza lipsei de ocupație, iar vacanța mult dorită devine un supliciu  :coolspeak:
Păi am observat că mai ușor am adormit în ziua cînd am ieșit să plătesc facturile, iar computeru pur și simplu nu mergea, cablul era tăiat, așa că în lipsă de altceva m-am apucat de citit. Acum fac vreun km zilnic în ritm rapid.

Concluzia? Pe termen lung, nimic nu e mai ucigaș ca inactivitatea! Treci pe jogging și nu mînca seara, decît foarte puțin eventual.

Altminteri poți încerca și un bien dormir, este eficient și natural  B)

Edited by Mirovaia_Scorb, 13 August 2009 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate