Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

paradox juridic ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
salut cu respect pe toata lumea.

am cazut cu motocicleta SINGUR mergand cu 20 km/h pe o strada goala - am trecut peste o denivelare de asfalt.
am ajuns la spital cu o mana rupta si sunt cercetat in evenimentul rutier cu vatamare de persoana.
permisul nu e suspendat dar este la dosar.
am inteles ca daca dau o declaratie prin care sa afirm ca nu am nici-un fel de pretentie ( ca victima) se poate rezolva mai rapid dosarul.
STIE CINEVA CUM suna aceasta declaratie care se pare ca este "standard" ?

multumesc frumos si respectuos celui care ma ajuta; nu e moft, cu itb -ul fac aproape 4 ore pe zi pana la munca iar adeverinta provizorie inseamna 2 zile de c.o. pe luna sacrificate pe la ghisee si udriste.
astept un pm.

#2
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Nu e standard.
E suficient că precizezi că te-ai autoaccidentat din cauza dezechilibrării, fără ca evenimentul să fie urmarea încălcării unor reguli de către tine, un alt participant la trafic ori administratorul drumului. Nu dorești să formulezi plângere împotriva nimănui și nu formulezi pretenții. Dosarul se va soluționa cu NUP și ar trebui să nu dureze mai mult de câteva zile.

#3
SupremaLexConsulting

SupremaLexConsulting

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2009
[quote name='Merzel' date='3rd August 2009, 16:34' post='6863741']
Nu e standard.
E suficient că precizezi că te-ai autoaccidentat din cauza dezechilibrării, fără ca evenimentul să fie urmarea încălcării unor reguli de către tine, un alt participant la trafic ori administratorul drumului. Nu dorești să formulezi plângere împotriva nimănui și nu formulezi pretenții. Dosarul se va soluționa cu NUP și ar trebui să nu dureze mai mult de câteva zile.
[/quo
Probabil vor sa se asigure ca nu dai in judecata mai departe Autoritatea Strazilor, pe motiv ca te-ai dezechilibrat si cazut datorita denivelarilor din carosabil.

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
heh, aici ar trebui sa raspunda administratorul drumului... dar cu legile astea de kakat nu stiu ce rezolvi

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io zic sa-i lasi sa te cerceteze, ba mai mult, sa faci plingere contra tine. apoi te dai in judecata si ceri daune pe care tot tu ti le platesti. dupa ce treci prin toate astea contactezi un regizor, sa zicem puiu ala, el va face un film, aia de la cannes vor pica pe spate ce tara de cacat e aici si vei primi si tu un procent din incasari

#6
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Așa este, e ciudată treaba asta cu dosarul. Își fac singuri de lucru ca să dea NUP, dar o vor face indiferent dacă accidentatul e de acord sau nu. Și e posibilă și încercarea de a trage la răspundere administratorul drumului, numai că s-ar putea ca procedura să coste mai mulți nervi decât e dispus omul să aloce. Pur și simplu el vrea doar să își primească înapoi permisul, așa că va trebui să dea declarația aia stupidă.
Îmi amintesc de discuțiile de pe vremuri, când se punea problema modificării procedurii penale în sensul prezentării indiciilor unui judecător care să hotărască dacă se întocmește dosar penal sau nu. Scopul procesului penal este de identificare și tragere la răspundere a autorilor infracțiunilor, de aceea ar trebui să nu se întocmească dosare penale în situațiile în care e evident de la început că nu se va începe urmărirea penală.

#7
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004

View PostMerzel, on 3rd August 2009, 16:34, said:

Nu e standard.
E suficient că precizezi că te-ai autoaccidentat din cauza dezechilibrării, fără ca evenimentul să fie urmarea încălcării unor reguli de către tine, un alt participant la trafic ori administratorul drumului. Nu dorești să formulezi plângere împotriva nimănui și nu formulezi pretenții. Dosarul se va soluționa cu NUP și ar trebui să nu dureze mai mult de câteva zile.

....are deja fix o luna......maine ma duc sa-mi prelungesc adeverinta aia provizorie....tineti-mi pumnii....mi-e greata de ghisee iar alea din udriste sunt campioane...... -_-

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ai intrat în posesia permisului de conducere?
Declarația la care te referi îți este dictată de polițist....

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
   Am mai auzit cazuri de motociclisti care le-au intocmit dosar de cercetare pentru autovatamare. 2 ii cunosc personal. 

   Oricum solutia va fi NUP ,dar asa e legea. 

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Probabil mai este aspectul asigurarii medicale de urgenta. Eu daca il bag pe unu in spital din vina mea, sunt obligat sa ii platesc spitalizarea. Baza legala este exact costatarea facuta de politist ca sunt vinovat de accident. Daca te auto-accidentezi, de ce sa plateasca statul roman placerea ta?
Ca nu a fost catastrofa a naturii, ori a fost groapa de pe strada, ori a fost nestapanirea comenzilor vehicolului, neadaptare viteza... se gaseste ceva.

PS: Si eu, daca dau cu masina intr-un stalp si ma vatamez, nu mi se ridica carnetul pentru accident cu vatamare? Este la fel ca si cand mi-as vatama un pasager ruda, care nu vrea sa depuna plangere. Nu este nimic bizar sa se aplice si la motociclete.

Edited by SuperDuper, 22 October 2009 - 06:41.


#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostSuperDuper, on 22nd October 2009, 07:39, said:

PS: Si eu, daca dau cu masina intr-un stalp si ma vatamez, nu mi se ridica carnetul pentru accident cu vatamare? Este la fel ca si cand mi-as vatama un pasager ruda, care nu vrea sa depuna plangere. Nu este nimic bizar sa se aplice si la motociclete.

 Exact !

#12
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
E la fel de absurd indiferent de mijlocul de transport folosit. Iar aspectul cu asigurarea medicala nu are legatura - pentru ca altfel ar trebui sa platesti si daca de exemplu iti tragi din greseala un ciocan in degete. Comparatia cu accidentarea cuiva care nu depune plangere iar nu tine, pentru ca altfel continuand pe logica asta daca ma accidentez suficient de grav incat sa necesit peste 60 de zile de spitalizare impacarea mea cu mine insumi nu mai functioneaza si intru si la puscarie pt vatamare corporala grava :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate