Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Aparate de tuns parul

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Eu m-am saturat sa ma duc la frizerie. Jumate de zi mi-o pierd acolo si mai dau si o gramada de bani (pe care nu primesc nici o chitanta binenteles). Asa ca ma bate gandul sa-mi iau o masina de tuns. Pe la tv zice ca au tot felul de prostii, iti fac harta 3d a capului blah, blah. Da vreau sa stiu de la cineva care are cam ce poate o asemenea masina. Adica as putea sa ma tund de unu singur? E simplu? Nu am o freza complicata, port parul peste cap, dat pe spate. Si nu in ultimul rand care sunt cele mai bune marci si la ce pret.
Mersi

#2
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Se merita, dar in cazul meu e cineva care ma tunde...
Eu am o masina de tuns Alaska luata din metro si si-a scos banii de nu stiu cite ori...

#3
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Vezi ca s-ar putea sa meri cu fesul in cap la o frizerie dupa un tuns acasa  :coolspeak:

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Gasesti in Metro la diverse scoruri, ia-ti una profesionala si un prieten sa te ajute...

#5
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
ca multe alte lucruri(!), si asta merge sa-l faci de unul singur.. evident, precum in bridge: daca n-ai un partener bun, iti trebuie macar o mina buna!

kidding.. e simplu sa te tunzi singur.. mai ales la freza de care pomeneai.. majoritatea aparatelor au capete dintr-alea reglabile, deci nu prea ai cum sa iei mai mult decit iti doreai.. deci sfatul meu e sa fixezi "distantierul" ala pentru o lungime mai mare a parului si descresti treptat pina la dimensiunea "ideala"..

eu am un philips (philishave) de vreo 5 ani cred si in 99% din cazuri m-am "aranjat" de unul singur.. dupa citeva sedinte o sa "simti" si tu scula si n-o sa mai ai teama ca o ia razna.. si poate ca e si mai bine sa apelezi la un amic(a), la inceput.

#6
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mi-am luat si eu o masina de tuns cu o gramada de accesorii. Prima oara a iesit mai aiurea dar a doua oara a iesit chiar bine. M-a tuns nevasta!

#7
ypmen

ypmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.09.2004
:D CEA MAI BUNA INVESTITIE! Poti sa te tunzi cand vrei tu, la ce dimensiune, mai greu la inceput pana ti se formeaza mana, daca nu te descurci cauta un prieten care are ceva suparare pe tine si vei fi :coolspeak:

#8
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ma bate si pe mine gandul sa apelez la metoda asta, chiar cu riscul de a avea o tunsoare mai "originala"; ma dispera faptul ca frizeria la care ma duc cam o data pe luna, e exemplul tipic de frizerie: nu i-am vazut pe oamenii aia NICIODATA spaland macar ustensilele, de dezinfectat nu mai spun!!! Nici macar pe maini nu se spala!!

Cand se ridica de pe scaun cel din fata ta, fiind o frizerie de cartier, ai foarte mari sanse sa fie un nespalat, iar frizerita te invita zambitor sa iei loc.....

Am fost o data in situatia de a fi tuns cu o astfel de masina de niste prieteni; am parul f des si cret, iar in perioada respectiva imi crescuse f mult. I-am disperat pe amandoi (prietenii), a durat mai mult de o ora, cu pauze pt racirea masinii de tuns, pt odihna; a obosit primul, i-a luat locul al doilea... :D

#9
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

am parul f des si cret, iar in perioada respectiva imi crescuse f mult. I-am disperat pe amandoi (prietenii), a durat mai mult de o ora, cu pauze pt racirea masinii de tuns, pt odihna; a obosit primul, i-a luat locul al doilea.
man, la tine e mai rentabila o masina de tuns gazon!.. ;)

#10
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
M-am gandit sa-mi iau si eu o masina de tuns. Eu ma tund cu masina si la frizerie fara un model, pur si simplu aceasi marime peste tot. Asta inseamna ca nu o sa am probleme sa ma tund singur acasa, nu ?  :coolspeak:

Cam odata la cate tunsori trebuie sa ascuti lamele ? Mai bine iau un aparat cu lame care se autoascut ?

#11
pap1

pap1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.05.2006
readuc in actualitate acest topic pt ca as vrea sa stiu dac stie  cineva o masina de tuns care sa plece de la 0 mm iar urmatoarele trepte sa fie 1mm si 2 mm pt ca majoritatea masinilor de pe piata au direct 3mm dupa 0.

#12
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
ca si firma ieftina si ok ... remington

#13
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Mi-am luat recent (decembrie) una Phillips. cu acumulatori si cap rotativ (180 grade pivoting clipper head scrie pe ea) special sa te tunzi singur, si sunt f multumit de ea, dar eu ma tund scurt si la 2 saptamani, la par lung nu prea face fata.

#14
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Și eu sunt interesat. Ne poate spune cineva care sunt mașinile întradevăr profesionale? În metro în general sunt lucruri de calitate medie-joasă.

#15
pap1

pap1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.05.2006
pdanyels -  spune-mi un model care sa tunda 1 si 2mm!

gigigogu - philipsul tau tunde la 1 sau 2 mmm? daca da ce model e ?

#16
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007

View Postpap1, on Apr 1 2008, 13:50, said:

gigigogu - philipsul tau tunde la 1 sau 2 mmm? daca da ce model e ?

Nope, are 2 "chestii" interschimbabile pe care scrie respectiv 3-11 mm si 13-21 mm, si 5 pozitii pentru fiecare interval (din 2 in 2 mm). Fara nici una din ele taie cam la 1 mm. Modelul e QC5170 (din carrefour)

Mai am un aparat de tuns Alaska HS 1550 (metro) la care placa de jos gliseaza si se poate regla sa taie intre 1 si 2 mm. Si mai are "chestii" pentru 3, 6, 9 si 12 mm.

#17
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
buna
Fratele meu are un REMINGTON HC-3636 si este foarte multumit de el ... este o masina de tuns profesionala , cu diferite capete detasabile (daca nu ma insel, si la frizerii sunt folosite tot astfel de masini cu capete care se atasaza de masina in functie de marimea dorita) ... are cutite de ceramica (adica nu de tocesc cu una cu doua ...) ... si apropo, el se tunde singur, este relativ usor, daca la spate te tunzi tinand masina de tuns invers ;)

#18
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpap1, on Apr 1 2008, 12:50, said:

pdanyels -  spune-mi un model care sa tunda 1 si 2mm!

gigigogu - philipsul tau tunde la 1 sau 2 mmm? daca da ce model e ?
Philips QC 5050 vreau eu sa imi iau zilele astea. Are de la 0 la 21mm.
@gigigogu: 5170 are tot de la 0, asa scrie pe site la Philips: http://www.p4c.phili..._02_pss_ron.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate