Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Statie + Boxe

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
Kaliningrand

Kaliningrand

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.07.2009
As vrea sa imi achizitionez o statie audio cu niste Boxe dragutze pana in 500 de lei. As putea gasi asa ceva? Nu vreau sistem audio deoarece am laptop si categoric nu are o placa audio foarte buna. M-am gandit si la o placa audio externa dar parca mai bine s-ar auzii cu o statie. As putea gasii ceva ok in banii astia?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Stație+boxe până în 500 lei sau doar stația? :P
Dacă facem abstracție de second hand, în bugetul ăsta e destul de dificil spre imposibil, ți-aș recomanda topicul ăsta: http://forum.softped...howtopic=265681

#3
Kaliningrand

Kaliningrand

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.07.2009
Nu ma refer la ceva nou e evident ca SH la banii astia.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
În cazul ăsta recomandările privind diverse branduri sunt oarecum irelevante, prețurile pe piața SH oscilează în limite destul de largi, iar oferta nu prea se constituie într-un catalog. Vezi pe aici http://forum.softped...udio/index.html sau prin alte părți pe unde mai poți găsi oferte, însă nu cred că e recomandabilă cumpărarea unui echipament second hand fără a-l vedea/proba personal. Atenție la
amplificatoare - să nu fie umblat în ele, știu cazuri de amplificatoare aduse bușite și reparate cu piese "echivalente" care sunt relativ departe de performanțele originalului
boxe - probe și la volum mic și la volum mare, dacă ție îți place cum se aud e ok. Nu contează atât brandul cât ce se aude, în multe cazuri pe ele scrie într-un fel iar unul/mai multe difuzoare au fost înlocuite cu chestii care (doar) arată bine. Dar dacă ție îți place cum se aud e ok, tu vei asculta la ele.
Probele ar fi bine să fie făcute cu un cd pe care îl cunoști bine, mai multe genuri de muzică. Atenție la sunete care nu ar trebui să se audă (un zbârnâit, chiar discret și audibil doar la volum mic, de ex.) dar și la sunete care ar trebui să se audă dar nu se aud sau se aud mai încet decât le știi tu.

#5
Kaliningrand

Kaliningrand

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.07.2009
Am fost aseara sa arunc cate un ochi printr-un magazin audio unde au si SH dar... nimic care sa ma impresioneze mai bine mai strang ceva bani. Cam la ce suna sa ma astept?

#6
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003
La SH, un buget decent este de aprox 1000 de lei.
Asta nu inseamna ca nu vei gasi si la 500, dar trebuie sa ai rabdare. LA banii astia it poti construi un setup ce sta fara rusine langa unul nou de 5 ori mai scump.

Problema este sa nu se fi umblat in ele asa cum zice antinari.

Da mai multe detalii despre ce gen de muzica asculti, incapere, sursa, etc

Daca vezi ceva ce iti face cu ochiul, mai intai intreaba pe aici, sunt cativa user care pot sa iti dea un sfat......dar cel mai important este sa asculti cu urechile tale.

#7
Kaliningrand

Kaliningrand

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.07.2009
Pai este o camera de 6x5,5. perete din piatra (Sa nu intelegeti caramida este chiar piatra deoarece stau in apropierea sinelor de cale ferata si caramida se crapa in 7-8 luni) sura o sa fie un laptop HP Pavilion DV5, deobicei ascult foarte mult rock ceva rap si la petreceri o sa fie cam de toate.

#8
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Pentru casa, niste boxe pe 3 cai cu ceva difuri SAL sau Bluetech + o statie hi-fi sh ar fi suficient. Totusi 500ron nu stiu sigur daca iti ajung pentru difuzoare, filtre, incinte si statie.

Editat de antinari, 08 august 2009 - 11:13.
exista PM si/sau sectiunea de anunturi/bursa


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate