Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce visati de obicei?

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
Warels

Warels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.10.2010
eu uit ce visez :|

#146
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009
Eu de vreun an tot am acelasi vis care se repeta saptamanal. Visez ca sunt pe un munte, singura, dupa inaintez si ajung pe un deal si caut drumul spre casa, iar apoi ajung intr-un loc care mi se pare cunoscut, cu toate ca nu l-am vazut niciodata. Dupa asta nu stiu cum de sunt la o prietena si dupa ajung acasa.
E tare ciudat visul asta, n-are nicio logica, si saptamanal il am.  :huh:
In rest, uit ce visez. Sau mai visez cum cineva cu o masca asemanatoare cu cea din Scary Movie (  :w00t: ) ma impusca si imediat ma trezesc.  :lol:

#147
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Curiosi mai sinteti.... :thumbdown:

#148
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 21st November 2010, 23:14, said:

Curiosi mai sinteti.... :thumbdown:
Si de ce nu am fi?

#149
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Jur ca n-am vazut niciun film sau joc  cu acest gen de atentat terorist.
Am avut azi noapte un cosmar care m-a facut  sa ma trezesc   panicat.......sunt si acum putin agitat.

Visul era asa:
Era o petrecere la piscina mare (piscina din aia de lux, parca cu fundul de culoare albastru, foarte eleganta, de lux) langa o viloaie.  Si in ele erau vreo 100 de oameni, inclusiv multi copii, adica multa agitatie, aglomeratie, cam ca la stranduri.
Si parca vad cum vine un electrician (nu-l vad la chip) care baga un cablu lipsit de curent in  apa piscinei (lumea nu observa acel cablu, dar probabil au crezut ca stie electricianul foarte  bine ce face ), apoi electricianul  se duce la tabloul electric,  desface,  umbla pe acolo,  si vad cum curentul electric  se duce prin acel cablu.
Brusc, aud tipete de copii si adulti pe fundal, ca apoi sa vad o secventa cu  piscinele goale, fara apa in ele , fara oameni cu ele, dar niste politisti facand ancheta si ambulante la greu cu medici care carau cadavrele deja bagate in saci.
Autorul atentatului  era dat disparut.

Si m-am trezit.

E posibil sa se realizeze asa ceva?
Parerea mea e ca in aceste vremuri cu atatea atentate teroriste parca realizate rudimentar (camioane in multimi,  arme albe), ar trebui sporita securitatea si la intrarea la piscine si stranduri si  de asemenea, limitat numarul de oameni (mai ales ca nu-i igienic sa fie atatia oameni intr-o piscina).
Poate sa fie un atentat care sa nu implice electrocutare,  dar poate ca atentatorul sa contamineze apa piscinelor cu ceva substanta chimica toxica pentru piele sau chiar cu vreun virus.

#150
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Am uitat sa mai mentionez ceva:


1. Nu stiu exact in ce tara se intampla asta, dar nu in Romania,  ca  totusi, vila si piscina in sine pareau parca desprinse din filmele americane de tip Beverly Hills, cu o viloaie mare de zici ca era palat (in vis, parea vopsita intr-o nuanta visinie)  si piscina era uriasa, eleganta, luxoasa, dotata cu luminite, gen:
[ https://i.ytimg.com/vi/8J_o_VgyKjg/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


....dar mult mai mare!

2. era zi cand se petrecuse fapta , multa inghesuiala, multi copii prescolari.....in vis mi se spunea ca au fost electrocutati un centurion de oameni  (adica: 80-100 de oameni).

Edited by kudhos, 24 July 2017 - 22:49.


#151
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
btw: ca tot nu am dat suficiente detalii:
Rasa  victimelor : toti albi
Atentatorul, desi nu-l vedeam la chip, parea sa aiba ten masliniu intunecat.
Nu stiu cati adulti erau, dar in total erau 80-100.
Piscina avea forma unui 8 sau ceva de genu, dar mare de tot.
Hotelul era imens, ca o vila ceva mai mare, dar cu aspect de palat zugravit in visiniu......hotel probabil
Piscina si imobilul erau una langa alta, amplasate parca pe un deal inverzit.

Pana una alta, ieri am visat o pisica cu blana portocalie, dar una imensa, parca atletica si puternica care dormea si iesise pe geam.
Mentionez ca era agresiva.

#152
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
In legatura cu visul lui kudhos: dupa ce am discutat un pic cu el pe prv si am zis ca niste cautari nu pot strica asa incit am cautat in Google Images, m-am lamurit in 2 privinte:
1. Pe lumea asta sunt enorm de multe hoteluri, de toate tipurile si culorile, visiniul-caramiziul-alte nuante sunt destul de folosite si piscine in forma de 8 sau 8 cu "capul" usor plecat sunt destul de multe;
2. Foarte probabil undeva in lumea asta exista un hotel/vila/palat care seamana cu cel descris de kudhos - fie si numai din intimplare.

Habar n-am daca ce a visat a fost doar un vis (cum sper) sau poate avea ceva real in el. Totusi mi se pare simpatic sa te apuci sa cauti un loc care seamana cu ceva ce ai visat, asa incit cred ca o sa caut un pic o vila/hotel/whatever care seamana cu descrierea lui. Pentru mine e un puzzle care poate ca are si implicatii reale (sper ca nu). E ca si cum ai cauta un om care seamana cu o poza, chiar daca probabil nu il vei gasi fix pe omul ala, dar poate gasesti unul care seamana destul de mult cu el.

Normal ca am gasit ceva mai multe hoteluri care au elemente din descrierea visului. Pina acum nimic definitiv, sigur, nici o potrivire perfecta. Ultima "achizitie" e asta - Philadelphia (SUA):
https://www.ihg.com/...crw/hoteldetail
Fara deal, fara palat si in plus are o culoare incerta care vireaza spre visiniu.

Edited by Dihorul Razboinic, 25 July 2017 - 12:12.


#153
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Uluitor, chiar ca seamana, numai ca hotelul era mai mult o viloaie cu culoare visinie/caramizie, iar arhitectura parea ceva mai baroca  (cu coloane albe, balcoane si ferestre ornamentate)    , dar oricum piscina si mediul cam seamana cu ce am vazut in vis.

Attached Files


Edited by kudhos, 25 July 2017 - 13:50.


#154
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Baile din Budapesta aduc intrucitva cu ce spui tu:

http://packmeto.com/...th-in-budapest/
https://holeinthedon...dapest-hungary/
http://www.simonsjam...s-budapest.html
https://www.google.r...B&iact=c&ictx=1
https://www.google.r...iw=1708&bih=836

#155
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Cu Orban la putere, e cel mai putin probabil sa se petreaca un atentat in Ungaria, plus ca acolo nu prea sunt musulmani.
Dar nu se stie niciodata.  


Plus ca palatul din vis nu era galben, ci de culoare visinie-caramizie.  Ma tot gandesc chiar sa nu fie chiar o viloaie din aia pe care o vezi prin Ilfov sau Giurgiu.....parea mai de arhitectura baroca, dar vopsita visiniu cam cum vopsesc romanii prin Ilfov sau Giurgiu   unde stau bunicii mei.  



Dar stiu  o vila  din Mihailesti, judetul Giurgiu,   care are strand. Dar nu stiu daca strandul respectiv are marimea piscinei din vis.

Edited by kudhos, 25 July 2017 - 17:39.


#156
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ce ai visat era atentat terorist sau Dorel la lucru? :huh: Chiar daca nu imi pot imagina cum baga Dorel cablul in apa.

#157
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017

View PostDihorul Razboinic, on 26 iulie 2017 - 18:13, said:

Ce ai visat era atentat terorist sau Dorel la lucru? Posted Image Chiar daca nu imi pot imagina cum baga Dorel cablul in apa.
Nu, era un atentat, dar unul planificat inteligent de genul ala de  terorist care nu se dinamiteaza in aer sau calca multimea de oameni cu camionul.

Edited by kudhos, 27 July 2017 - 13:25.


#158
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012

View Postkudhos, on 25 iulie 2017 - 17:34, said:

Cu Orban la putere, e cel mai putin probabil sa se petreaca un atentat in Ungaria, plus ca acolo nu prea sunt musulmani.
Dar nu se stie niciodata.  


Plus ca palatul din vis nu era galben, ci de culoare visinie-caramizie.  Ma tot gandesc chiar sa nu fie chiar o viloaie din aia pe care o vezi prin Ilfov sau Giurgiu.....parea mai de arhitectura baroca, dar vopsita visiniu cam cum vopsesc romanii prin Ilfov sau Giurgiu   unde stau bunicii mei.  



Dar stiu  o vila  din Mihailesti, judetul Giurgiu,   care are strand. Dar nu stiu daca strandul respectiv are marimea piscinei din vis.
Ai destule memorii inconstiente(de care nu-ti aduci aminte) incat creierul tau sa-ti faca farse in vis.

#159
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Din cand in cand apare un fel de tip mai rautacios asa, ca si caracter as zice ca e dracu. Ma imbranceste si ma tintuieste la pamant si rand machiavelic. Ca sa scap incep sa glumesc cu el si atunci ma lasa in pace. Ma trezesc imediat dupa eveniment.

Mai in tinerete visul recurent era o teava groasa iesita dintr-o movila de pamant care picura insistent si dintr-o data venea un volum mare de apa. Senzatia era foarte ciudata.

Edited by republicall, 11 August 2017 - 14:20.


#160
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Ultimul vis a fost cu unul din Kimi (aia din Coreea de Nord) si parca voiam sa-l intreb despre cum arata Phenianul, insa nu puteam sa scap de acolo, orice tentativa de plecare esua. Era un fel de intrare ca la metrou, spre un transportor dar accesul era interzis, nu puteai sa ajungi la el, Asa si orice program tv unde se pomenea despre calatorii, se oprea automat.
In genul astuia era unul cu o familie sau cam asa ceva de care nu puteam scapa.

Am visat destule cu ploi, cladiri intortocheate, "reluari" ale unor faze din vise mai vechi ("parca asta am mai visat"), sfarsituri de lume, tornade neverosimile, observarea de OZN-uri, calatorii la Paris sau Londra ce pareau aievea.

Edited by malmoth, 11 August 2017 - 23:58.


#161
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012


View Postmalmoth, on 11 august 2017 - 23:58, said:


Am visat destule cu ploi, cladiri intortocheate, "reluari" ale unor faze din vise mai vechi ("parca asta am mai visat"), sfarsituri de lume, tornade neverosimile, observarea de OZN-uri, calatorii la Paris sau Londra ce pareau aievea.

Idem cu tornade (desii locuiesc in zona de munte), ozn-uri, apocalipse si reluari a unor vise.
Le pot explica cam pe toate cum subconstientul le-a creat. Visele cu ozn sunt de la un documentar lung de 4 ore foarte detaliat si tras de par de corrado malanga  :lol:

#162
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Eram undeva intr-o curte si la cateva case distanta era o tornada din aia groasa, F2 sau F3 care odata ce a ajuns in dreptul unde eram s-a flescait si a disparut... Uneori visezi lucruri care nu au legatura cu ceva vazut, auzit sau citit recent ca sa zici ca a influentat. Poti sa stai ore cu ochii in poze sau siteuri despre instalatii feroviare si sisteme de transport si sa ai parte in somn de ruperi de baraje si cutremure; sau inversul - acumulezi cu nemiluita informatii despre catastrofe, crime si toate rautatile pamantului si visezi peisaje bucolice, floricele pe campiile fara de ponei roz iar inorogul de turcoaz apare taman cand te trezesti :D
Sau cand treci dintr-un loc in altul - de la un cinematograf intr-o piata apoi langa niste fabrici si din nou intr-un cartier cu case, faza unde are loc o poceala intre niste indivizi fara sa cunosti insa deznodamantul, doar intuiesti cum se cam termina. Mai pe scurt - de la film cineva doreste sa ajunga intr-un anume punct si pe drum ii vine sa spele, sa faca ceva la masina (?), masina care o ia din loc si asta fugea dupa ea; cadrul urmator - asta lua pumni de la unii sau invers nu stiu, bubuiala se muta in masina si dupa ce se roteste de cateva ori ca un titirez dispare in tromba pe strazile din cartier. Nu stiu care era, a lui sau a atacatorilor - la inceput era un fel de Logan MCV albstru si apoi o Dacie clasica, tot albastra. "Pana aici i-a fost, tocana il face..."

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate