Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Problema Internet RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sergiulik90

sergiulik90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2009
Salut ! Acum o saptamana si ceva ( mai exact pe 12 iulie - duminica) internetul a incetat sa mai functioneze. Sunt obisnuit cu asta pentru ca atunci au fost furtunile alea si mie imi cade net-ul dupa vre-o ploaie cu fulgere si tunete. Dupa 5 zile am am avut internet (normal ca a trebuit sa sun la ei sa le zic problema, iar ei mi-au spus ca nu va mai dura mult - si au trecut inca 2 zile :P). Eh, de joi de cand am internet, de-abia imi merge. Intra greu pe site-uri, in jocurile on-line am un lag nesimtit de mare etc. Inainte internetul zbura. Vad ca am jos pe bara de start langa ceas iconita cu reteaua RDS si am doua chestii: Sent si Received. In partea Sent am mult mai putini bytes fata de received. Raportul este de 1/10 cam asa. Oare ce e de facut ? Trebuie sa-i anunt ca imi merge internetul prost sau cu timpul isi va reveni ? Astept raspuns. Multumesc.

Tocmai ce am facut un test pe Speedtest Net din Constanta tot in C-ta si am obtinut un download de 0.37 mb/s. Inainte trecea de 10. Internetul este de 9$ pe fiber link.

Edited by sergiulik90, 21 July 2009 - 15:40.


#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Eu as zice ca la orice defectiune trebuie sa-i suni, nu? :)

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postsergiulik90, on 21st July 2009, 16:32, said:

Salut ! Acum o saptamana si ceva ( mai exact pe 12 iulie - duminica) internetul a incetat sa mai functioneze. Sunt obisnuit cu asta pentru ca atunci au fost furtunile alea si mie imi cade net-ul dupa vre-o ploaie cu fulgere si tunete. Dupa 5 zile am am avut internet (normal ca a trebuit sa sun la ei sa le zic problema, iar ei mi-au spus ca nu va mai dura mult - si au trecut inca 2 zile :P). Eh, de joi de cand am internet, de-abia imi merge. Intra greu pe site-uri, in jocurile on-line am un lag nesimtit de mare etc. Inainte internetul zbura. Vad ca am jos pe bara de start langa ceas iconita cu reteaua RDS si am doua chestii: Sent si Received. In partea Sent am mult mai putini bytes fata de received. Raportul este de 1/10 cam asa. Oare ce e de facut ? Trebuie sa-i anunt ca imi merge internetul prost sau cu timpul isi va reveni ? Astept raspuns. Multumesc.

Tocmai ce am facut un test pe Speedtest Net din Constanta tot in C-ta si am obtinut un download de 0.37 mb/s. Inainte trecea de 10. Internetul este de 9$ pe fiber link.
fa un test pe un server extern (budapesta, paris...)abonamentul este 28ron si nu 9$
ps. eu la fiecare mica problema ii sun:) (norocul meu este ca nu am probleme cu internetul)

#4
sergiulik90

sergiulik90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2009
Mersi de commenturi. 28ron, ai dreptate. Eu am ramas in minte cu pretul ala vechi. :) O sa-i sun maine.

#5
Metodios

Metodios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2009
In ce zona stai?Si eu stau in Constanta si am avut luna trecuta vreo 3 saptamani cam aceeasi problema.Cum a aparut problema,asa s-a si rezolvat.Banuiesc ca a fost de la serverul local RDS.Acum merge bine.

#6
sergiulik90

sergiulik90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2009
Tomis Nord. S-a rezolvat. Era de la ei. Imi pierdea pachete de date. Aveam loss de peste 15%. Eh, merge super acum. :)

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postsergiulik90, on 26th July 2009, 16:47, said:

Tomis Nord. S-a rezolvat. Era de la ei. Imi pierdea pachete de date. Aveam loss de peste 15%. Eh, merge super acum. :)
nu stii ce problema a fost?

#8
sergiulik90

sergiulik90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2009
Pai cand am sunat acolo m-au pus alea sa fac teste de viteza care nu aveau nici o relevanta. Una din ele cred ca mi-a inchis telefonul in nas pentru ca se saturase sa astepte atat de mult sa se termine un test. :)))) Ea imi spunea ca este imposibil sa scot 0.37Mbps ( !!!!!! ) pentru ca pagina s-a incarcat destul de repde ... la ce sa te astepti ?

Banuiesc ca problema a fost de la ei. Eu aveam un raport excelent la Sent si Received, insa net-ul imi mergea intererupt. Pierdea pachete de date. Asta am zis si mai sus, ca aveam pierdere de peste 15% pe site-uri. :) Cred ca e ca si cum ai avea o masina de 500 de cai si ti-ar merge in suturi. :P Faptul ca s-a rezolvat din senin inseamna ca a fost de la ei. Totusi, 2 saptamani ca sa imi faca net-ul ( pentru ca mi-a cazut dupa furtuna aia de acum trei duminici ) si sa mi-l repare este mult prea mult. Au noroc ca abonamentul este super bun si viteza are la greu, ca m-as fi mutat.

#9
Deea05

Deea05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2009
Vreau sa ma abonez la RCS insa ni se spune ca nu suntem in raza de acoperire. Avem cablurile montate in scara blocului de un an de zile insa am inteles ca trebuiesc niste demersuri din partea asociatiei de proprietari. Stie cineva ce trebuie facut? De la casierii am inteles ca initiativa apartine asociatiei, insa daca stam dupa ei asteptam mult si bine. Ce cereri mi-ar trebui, contracte, pe care sa la semneze administratia asociatiei? Si de unde le iau eu, ca simplu locatar? Am trimis deja 2 mailuri serviciului clienti al RDS insa fara raspuns.
Daca a mai fost cineva in situatia asta, il/o rog sa-mi spuna si mie ce e de facut.

#10
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Ideea este.. sa te duci la Sediul Central din orasul tau, la Departamentul Comercial, si sa le zici ca esti dispusa sa convingi 50+1 % din cei de pe Scara.

Desi, daca au deja -cablurile, pe scara, ..inseamna ca.. vreun (pre-) acord s-ar fi obtinut, initial, ..ar trebui sa te conecteze, chiar singura, daca toate echipamentele sunt instalate.

#11
toreadoru

toreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2006
Am si eu o problema cu RDS din galati

http://forum.softped...t...t&p=6889794

A auzit cineva daca pot bloca traficul prin routere, sa se protejeze impotriva distribuirii de net voit/nevoit?
Ma deranjeaza ingrozitor ca am viteza de 10 ori mai mica prin router si nu vreau sa patesc cu alt router la fel, daca decid sa-l inlocuiesc. Pe de alta parte, e routerul cel care scade viteza de la 4M la sub 1M?

#12
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
routerul e problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate