Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2539
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Cred ca este prea ocupat cu "piticuta" care, daca nu gresesc, a implinit un anisor :)

#2540
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Daaaa, si tu la fel de ocupata, se pare, voi ce faceti cu copiii aia de nu mai aveti timp nici sa respirati? :)  Si nici ei! Mai lasati-i sa respire, nu-i terorizati toata ziua, parca noij am crescut altfel, nu 24 din 24 cu mama la coada noastra si ne-am descurcat Posted Image

#2541
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Golasele au fost cam pilaf, nu mi-a placut deloc cum au mers.
Mai am un cocos si 2 puici portocalii, alea.penrru care de fapt m-am si chinuit cu ele, sa vedem la an ce drac oi reusi...in rest mai am un singur pui golas, habar n-am daca e pyica sau cocos, e cam metrosexual. Daca gasesti o cale sa ti-l fac pachet, al tau e.

#2542
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
no no no, nu vreau eu pasari chiar de expozitie, da' macar una care sa stie ce drac e! Ai de gand sa inmultesti la anu' golasele? Ca ma inscriu pe lista de pe acum!  Ai idee de vreun crescator serios de motate olandeze? Ca am ramas cu inima la ele...

#2543
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Am si eu o problema, poate ma ajuta cineva. Din septembrie m-am apucat si eu de crescut gaini pentru prima data in viata. Am primit sfaturi de la vecini, prieteni si vad ca le merge bine. Am 5 gaini de anul trecut si 7 din primavara asta. Oricum eu le deosebesc dupa culori altfel la marime sunt cam toate la fel. Ieri am patit prima data sa gasesc un ou care nu avea coaja intarita pe jos prin cotet, m-am gandit ca vreuna din gaini a avut un vis ciudat si l-a scapat, dar azi am mai gasit doua. Este vreo boala asta?

#2544
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu ma pricep prea bine dar cred ca este lipsa de calciu in alimentatie.

#2545
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postcorsica, on 24 decembrie 2014 - 09:02, said:

Nu ma pricep prea bine dar cred ca este lipsa de calciu in alimentatie.
De cand le-am luat le-am hranit doar cu grau amestecat cu tarate si apa, asa m-au sfatuit niste vecini. Pana acum nu au fost probleme. A uite ca mi-am amintit. de cateva zile le-am mai dat si dovleac copt dat nu mult, sa fie de la el?

#2546
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu. Si n te mai lua dupa toti idiotii, numa un cretin.recomanda tarate la gaini. Nici graul nu e vreo minune tocmai din cauza taratei pe care o contine.
Uruiala de porumb, putin grau si putina floare iar ca boabe porumb si ceva grau.
Poate fi acum o oroblema cu calciul insa cel mai bine faci altceva, ieiun concentrat pt ouatoaresi amesteci cu uruiala sa.le pui pe picioare, p'orma mai vezi tu..sau iei un sac de mancare gata facuta pt ouatoare si restul porumb, sa completeze ratia.

Edited by parintele, 24 December 2014 - 10:20.


#2547
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
Buna, o intrebare pt parintele, am o motata olandeza care a dezvoltat depuneri galbene in interiorul cavitatii bucale , ulterior cu umflarea partii de sub cioc si are si mucus, depunerii au cuprins limba , as vrea o parere ca nustiu daca e tricomonaza sau ceva ciuperca?

#2548
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
I-am dat metronidazol cu nistatin combinat si cu biovit pastile(vitamine) vreau sa stiu daca e ok tratamentul!

#2549
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Papm, din pacate am vesti proaste pentru tine, sper sa nu fie atat de grav totusi.
Am si eu cateva si am avut si o ciufulita pe care am vazut-o super tarziu, am tratat-o de insa am piedut-o.
Nu sunt.absolut sigur dar 99% parerea mea.este ca e difterovariola, forma diftoasa.
Eu pana acum nu am mai avut asa ceva, ma refer la aceasta forma, e o experienta noua si pentru mine, cred ca mai am marek-ul si le bifez pe toate astea ma comune.

Ideea este ca e un varsat dar la care manifestarile sunt preponderent interne, cu precadere in zona aparatulyi respiator si digestiv superioare, adica acolo unde astea doua se intersecteaza.

In general in cavitata bucala si mai jos, pe caile respiratorii. Si la mine exista umflaturi, am incercat sa tai acolo dat am reusit sa drene putin pe interior, am apasat, am renuntat la incizie, mai vad maine pacienta si ncerc sa si tai, n-am acut vreme.

Ce poti face?
In peincipiu trebuie scoase mizeriile alea, raclezi cu o spatula si o penseta chirurgicala , apoi albastru pe rana...trebuie curatat pt.ca in general moartea survine si prin obturarea caii respiratorii de catre tesutul ala sau ce mama lui e, "coaja"...
De asemenea, animalul nu prea se hraneste, nu prea bea, mai ales dc limba e afectata , e si umflata...
Mai merge folosit si ceva pe baza de iod, o glicerica cu iod, eu n-am avut si n m-am nimerit zilele astea pe la vreo farmacie deschisa...
Cauta info despre difterovariola si vezi exact ce ...

Una peste alta baga un ochi atent si cauta si cicatrici clasice, externe, de varsat...curata pasarile purin afectate de forma asta interna si da macar unalbastru dupa...baga vitamine in ele, doza mare...daca e vatsat, viroza adica, n-ai ce face altceva, tratezi simptomatic.
Ce e afectat grav trebuie si hranit si hidratat un piure la seringa pe cioc, apa la fel.
De asemenea poti incerca si antiinflamator, gen dexa injectabil, la alea.foarte grav afectate, oricum crapa, n-ai ce pierde.
Daca observi si o respiratorie suprapusa, de regula cam e, merge ai antibiotic, lincomicina sau spectinomicina sau ambele, e si mai bine. Te orientezi la fata locului, functie.de.ce.e.acolo si ce ai mai avut de.tras anul.asta.

DACA nu o fi varsatul ...posibil, habar n-am, n-am avut timp sa stau sa caut sau sa sun sa intreb. Daca aflu ceva sau daca am confirmari cu pacientii in lucru, iti spun.

http://www.tgw1916.n...ele_aviare.html


Uite aci o descriere mai apropiata de limbajul medical, stiam aproximativ bine ce stiam...mai sapa si tu ca eu n-am nervi acuma....

#2550
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Uite, pe la columbofili am gasit ceva pareri de la Tudoran, el zice ca ar merge antibiotic si pentru infectiile locale de pe mucoase, parca asa am priceput eu desi nu sunt convins ca fara a curata tesutul, doar tamponat cu albastru peste mizeria aia, poate sa lucreze antibioticul.
Eu stiam ca se racleaza bine si apoi dezinfectant, vad maine cum se prezinta domnisoara si daca inca e umflata iibfac si o incizie sa dau mizeria afara, ii bag si baneocin...revin cu info.
Inca o treaba, ca mi-am amintit acum...in principiu la mucoase afectate, de oeice fel, ajuta si ad3e-ul...la refaverea epiteliilor.Dava ai prin casa, rau nu face si labgeneral, fiind viroza rau nu e sa bagi la toate iar pe alea afectate baga-le undeva la caldura.
Ce am observat eu e ca pe fondul scaderii imunitatii revine si repiratoria care a fost pe acolo sau oricum e prin zona...grija putin si la asta, stai cu ochiul pe ele

#2551
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
ooo nasol daca e variola am avut de a face intr-un an dar doar cu forma uscata care a aparut pe creste si barbite! ce pot sa zic ca restul nu au nimic....inca! oricum pasarea e izolata incerc maine sa ii scot depunerile si sa o dau albatru de metil! Ii dau metronidazol in continuare si vitamine!

#2552
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu mai baga metronidazol ca ii dai degeaba.

#2553
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
cloramfenicolul prinde ca e virus mare, si zic unii ca si oxitetraciclina.

#2554
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
e intr-o stare foarte rea, am incercat sa ii dau iaurt pe cioc dar nu cred ca mai pot face nimic sper sa nu faca si celelalte, bag vitamine in ele si sunt atent daca e cumva apare ceva sa pot rupe chisturile din cavitatea bucala , pe cea care e varza am vazut-o tarziu!

#2555
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postparintele, on 23 decembrie 2014 - 19:32, said:

Crezi eronat, si animalele au temperament, caracter, etc...inclusiv, exact, gainile.
Ti-am mai spus, necazul cu tine e ca ti-ai ratat vocatia, e oricare alta numai orataniile nu.
Atata vreme cat nu ai animale si nu dezvolti o legatura cu animalele veci nu le vei intelege. animalele inseamna mult mai mult.decat pesta sau oxivit.

Si da, exista depresie la animale, inclusiv la pasari, exista si moarte pentru ca i-a murit partenerul, sau prietenul.
Nu am zis ca nu au temperament, ci am zis exact cum scrie in semiologie care sunt tipurile de temperament la animale respectiv limfatic si vioi. Si chiar ma pricep la temperamente si cele in cauza nu se incadrau nicicum la " flegmatic" cum a descris proprietarul. Flegmatic esti insa dumneata :P. Chiar am o relatie cu ele si le inteleg sentimentele mai bine ca proprietarii, uneori. Dca imi ratam vocatia nu ma mai agitam atata pentru ele !!!

#2556
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Te agiti dar degeaba, trebuie mai intai sa le cunosti, sa le intelegi, abia apoi le poti ajuta daca este cazul.
Eu nu stiu cartile despre care faci vorbire insa spun altceva, ca acea categorisire este, in cazul multor specii, o mare prostie, simplificarea atat de severa e.dovada a unei superioritati nejustificate si a ignorantei.
Animalele pot fi mult mai "nuantate" decat cred unii destepti care s-au grabit sa scrie carti.
Asta e parerea mea. Si nu, nu aunt flegmatic, probabil coleric, asta daca nu cumva, de fapt, cu totii suntem o amestecatura de tipuri de temperament in diverse proportii.
Dar sa.revenim, am tratat puica azi...pare-mi-se ca e vorba de infectie pe fondul leziunilor produse de virus, pungile contineau acea secretie ceroasa-grasa, galbuie, de consistenta mai degraba tare, am "stors" ceva la punga aia..nu prea vad cum.se.poate resorbi singura.leziunile bucale se.preentau foarte bine, relativ curate, pare-se ca albastrul.si-a facut treaba.
Mai vedem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate