Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2503
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Posthoria66, on 02 decembrie 2014 - 00:52, said:



Si pana acum n-ai aplicat nici un tratament cu antibiotice in apa de baut, pentru infectii intestinale ?

Mai ales ca sunt si murdari la fund...

#2504
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Unii oameni ar trebui sa ia in calcul si faptul ca, in selectia naturala functioneaza si evenimentul numit extinctie...

#2505
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Nu ne place nici una nici alta! ( nici reclama nici ce ziserati mai jos :D)

Stati ca reclama se schimba intre timp, credeam ca ati pus-o dvs...era o reclama la pensie privata si zicea " s-ar putea sa fii silit la batranete sa muncesti":(. Acum e alta la "durex"...chestia e ca cu ajutorul reclamei doi s-ar putea sa avem nevoie de reclama 1...

Edited by delores, 09 December 2014 - 16:26.


#2506
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
din primavara vreau sa tin cateva gaini ouatoare
o sa le fac un adapost din lemn care nu va fi incalzit si vor avea acces si in curte/gradina
nu stiu ce rasa sa iau pentru a beneficia de oua pe tot parcursul anului
din experienta cu cele de la agroland stiu ca fac oua cu gramada vara, si nu ai ce sa faci cu atatea, iar iarna ZERO.

as prefera sa am mai putine oua/an dar sa am si in sezonul mai rece
as avea mai mult succes cu Brahma, sau sa ma orientez spre cele de tara, clasice?

#2507
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. Indiferent ce rasa sau hibrid ai cumpara, daca nu au regim de lumina si adapost uscat si calduros pe timp de iarna (asa cum e in halele de ouatoare de la ferme), NU vor oua pe timp de iarna. Este un fenomen fiziologic.
2. Brahma NU este o rasa pentru oua.

#2508
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
In nici un caz Brahma. Gaini din rase usoare. Daca ai conditii mai oua si iarna.

Edited by special_murinio, 10 December 2014 - 13:13.


#2509
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
stiu ca Brahma ar oua si iarna fiindca au penajul mai bogat, cel putin asa am citit pe un site despre cresterea gainilor
ma orientez in final spre cele Agroland ouatoare, le fac macar mai multa lumina in adapost. caldura nu am cum sa le fac

#2510
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Cum sunt cele cu gat-golas? Am inteles ca ar fi bune daca vrei doar sa mananci tu cu familia, adica nu sa ai oua de aruncat ( sau sa vinzi la coltul strazii) primavara si vara, iar iarna nu doar ca nu oua, dar sa-ti si moara de frig ( ma rog, de varii afectiuni agravate de frig)...plus ca se spunea si ca sunt bune mame ( closti); nu stiu insa cat de buna o fi carnea ( puilor); insa ma intreb daca nu ar putea cloci, primavara, si oua de " brroiler"???

#2511
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postvasilefi, on 10 decembrie 2014 - 15:42, said:

stiu ca Brahma ar oua si iarna fiindca au penajul mai bogat, cel putin asa am citit pe un site despre cresterea gainilor
ma orientez in final spre cele Agroland ouatoare, le fac macar mai multa lumina in adapost. caldura nu am cum sa le fac

Daca izolezi foarte bine spatiu in care le tii,poti folosi caldura produsa de gaini.Gaina are 40 grade,iar temperatura optima pentru ouat incepe cu 15 grade.Deci spatiu trebuie corelat cu numarul de gaini.Pentru a folosi aceasta metoda,trebue sa fi atent la calitatea asternutului si  al aerului.Daca respecti minimul de conditii.poti avea un procent de peste 50%ouat iarna.

Sanatate si succes.

#2512
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Am observat la 2 gainuse o ingrosare a unui picior in zona articulatiei degetelor , e cazul sa intru in panica? Zona e tare la palpat.  Mi se parea mie ca am avut prea mult noroc cu seria de anul acesta, pana acum n-am avut nici o problema dar vad ca incepe distractia Posted Image

Edited by claudia313, 10 December 2014 - 21:09.


#2513
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

View Postvasilefi, on 10 decembrie 2014 - 11:04, said:

din primavara vreau sa tin cateva gaini ouatoare
o sa le fac un adapost din lemn care nu va fi incalzit si vor avea acces si in curte/gradina
nu stiu ce rasa sa iau pentru a beneficia de oua pe tot parcursul anului
din experienta cu cele de la agroland stiu ca fac oua cu gramada vara, si nu ai ce sa faci cu atatea, iar iarna ZERO.

as prefera sa am mai putine oua/an dar sa am si in sezonul mai rece
as avea mai mult succes cu Brahma, sau sa ma orientez spre cele de tara, clasice?


Daca vrei sa iti iei gaini mixte cu raport carne /oua foarte bun parerea mea e sa iei RHODE ISLAND citez :-Exceptional layers, Rhode Island Reds are noted for their brown eggs. Healthy hens can lay up to 5–7 eggs per week depending on their care and treatment-

Edited by pamphee, 10 December 2014 - 21:04.


#2514
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View Postvasilefi, on 10 decembrie 2014 - 11:04, said:

din primavara vreau sa tin cateva gaini ouatoare
o sa le fac un adapost din lemn care nu va fi incalzit si vor avea acces si in curte/gradina
nu stiu ce rasa sa iau pentru a beneficia de oua pe tot parcursul anului
din experienta cu cele de la agroland stiu ca fac oua cu gramada vara, si nu ai ce sa faci cu atatea, iar iarna ZERO.

as prefera sa am mai putine oua/an dar sa am si in sezonul mai rece
as avea mai mult succes cu Brahma, sau sa ma orientez spre cele de tara, clasice?
incearca gat golas de transilvania, la mine au ouat bine vara si satisfacator iarna in aceleasi conditii de care vorbesti, dar cand era ger le aprindeam un bec de 75w cu infrarosu in adapost, in apropierea adapatoarei... bafta!

#2515
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postclaudia313, on 10 decembrie 2014 - 21:03, said:

Am observat la 2 gainuse o ingrosare a unui picior in zona articulatiei degetelor , e cazul sa intru in panica? Zona e tare la palpat.  

Nu cred ca e ceva serios. Probabil o calozitate, o "batatura". Sau s-a zgariat in ceva si s-a facut o cicatrizare cu ingrosarea dermului.

#2516
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013

View PostROOEG, on 10 decembrie 2014 - 17:50, said:


Daca izolezi foarte bine spatiu in care le tii,poti folosi caldura produsa de gaini.Gaina are 40 grade,iar temperatura optima pentru ouat incepe cu 15 grade.Deci spatiu trebuie corelat cu numarul de gaini.Pentru a folosi aceasta metoda,trebue sa fi atent la calitatea asternutului si  al aerului.Daca respecti minimul de conditii.poti avea un procent de peste 50%ouat iarna.

Sanatate si succes.

ce inseamna izolat?

sa nu fie cu spatii intre scanduri?
asa ceva vreau sa construiesc, vi se pare izolat suficient?
http://twogirlsturni...4/06/image8.jpg

gat golas de Transilvania am citit ca-s rezistente la temperaturi extreme calde, fapt pentru care s-au adaptat bine in Africa.
la frig cred ca-s cam ...golase :)

sa vad daca gasesc Rhode Island, par mai ok

#2517
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Lasati cartile.si netul ca numa prostii cititi.
Claudia, e ce spune horia...o batatura in talpa, infectata.
Daca te uiti in talpa vei vedea in pernuta o coaja, rana cu cicatrice. Daca o vei rupe in interior vei gasi o chesie alba, ca o ceara intarita...ala e puroi intarit practic...fiind dur, ala lezeaza tesuturile moi si tendoanele si produce inflamatie plus infectie..
Ce vezi tu in partea suoerioara e infectie, poti inciza intre degete, desuora, apoi bagi apa exigenata...insa o sa reapara.
Solutia? Chirurgie..sa scoti dopul, cureti.cu apa oxigenata si o seringa cu ac bont...bagi antibiitic acolo si pansezi, apoi pasarea.pe curat..recidivezi mai tarziu dar doar dc se.impune, mai bine nu...
Bagi antibioric injectab, ce ai...amoxicilina.spre exemplu,.etc...
Sau tai doar sus, dai puroiul afara si bagi antibiotic...si aia e...oricum zona.nu.se.dreneaza.si dopul ala .reapare, nu mai poate fi resorbit.decat extrem de.lent sau deloc..
Asta e...am si eu vreo 2, le-am facut cam orice si mai mult de.ameliorare nu am reusit...pasarea.daca sta pe tare, cu mizerie, etc...nu se vindeca


Apropo.de.ouat iarna...povesti..
Brahma oua pe.frig, UNELE, nu orice bahma, dar asta inseamna ca oua mai bune decat altele, adica are nevoie de.conditii totusi...pe.feig inseamna ca oua mai devreme in sezon, adica ianuarie in loc de inceput de martie...
Mitul e.adevarat dar tot la conditii ajungi si daca ai conditii mai oua si celelalte, din 20 de gaini, de.oricare, tot strangi pt familie, nu trebuie brahma pt asta...
Rhode nu are treaba, cartile sunt carti, pasare din curte e altceva...oua super bine per total si oua mai devreme ca altele, adica incepe cu 2-3 saptamani mai devremeprimavara...hamoshire.si apoi plymouth...dar nu la fel de devreme ca brahmele care mai scapa oua si in toiul iernii, putine.dar.mai fac...

Daca aveti conditii oua orice gaina, dc nu aveti nu prea oua niciuna, daca nu aveti ordinea la ouat in extrasezon e brahma, putine, apoi rhode, hampshire.si.plymouth cam la fel, astea mixte incepand.sezonul de fapt relativ devreme, functie.de.vreme..
Nu merita luate.brahme pt 5 oua in ianuariemerita mixtele pt cateva oua ci 2-3 saptamani mai devreme primavara si multe in sezon, toate.oua bine in sezon.
Tineti cont.de.ceva..iarna, cu conditii modeste si mai ales.fara condiii, pasarile.sufera..bolile afecteaza, minor dar afecteaza toate pasarile..nu le omoara dar vigoarea lor scade si asta conteaza.mult, indiferent de.rasa...
Incubati ou de februarie si ou de sfarsit de martie si veti vedea ce inseamna anotimpul in gospodarie.




#2518
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postvasilefi, on 11 decembrie 2014 - 10:25, said:


ce inseamna izolat?

Corect era sa scriu termoizolat,deci la constructia adapostului trebue sa folosesti materiale termoizolante(polistiren,vata minerala),la fel ca la o locuinta,dar fara finisaj.
Modelul tau de adapost nu se preteaza ca adapost pe timp de iarna  gainilor outoare.Deci daca vrei sa mananci oua de la gainile tale,trebue sa ai un spatiu(camera,sopru,cotet,etc..)in care sa le oferi conditii optime.In acel spatiu trebue sa le pui hrana si apa,sa fie minimul 15 grade, sa fie asternut uscat, sa ai grija de gaze si umiditate,sa le oferi 16 ore de lumina,sa le faci cuibare,curatenie,iar seara sa le canti Posted Image Asa poti manca iarna oua de la gaini fericite ,crescute de tine,De doua ori pe saptamana ,poti sa le lasi sa se plimbe prin curte, cate 1-2 ore,daca timpul e frumos.

Ce este mai simplu? Sa cumperi oua,sau sa cresti gaini?Aici mai pui ca or ce plecare a ta mai mult de 24 ore de langa gaini,este o problema in plus.

Or ce alegi Succes.

#2519
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Italienele sunt iar gaini bune outoare. Sussex dintre rasele mixte

Italienele sunt iar gaini bune outoare. Sussex dintre rasele mixte

#2520
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Italienele sunt practic varianta originala a Leghorn, adica Livorno, adica numele original al rasei imprumutat de la regiunea din care provin. Si da, sunt foarte bune ouatoare pentru ca sunt rasa de oua..ceea ce nu inseamna ca nu sunt influentate de factorii de mediu/conditiile de crestere. In anumite conditii alte rase au randament TEMPORAR mai bun, per total italienele sunt excelente, pragmatic eu nu sfatuiesc pe nimeni sa se complice cu pasari de rasa daca vrea carne sau oua, oricum de regula sunt mult sub hibrizii echivalenti.
RAsa se poate ridica UNEORI la un nivel comparativ, rasa azi inseamna in primul rand aspect dpdv al selectiei, restul de caracteristici sunt secundare si deci se pierd, la hibrizi se urmareste fix opusul, adica randament si deloc aspect, selectia e incomparabil mai buna decat la rasa unde e facuta de amatori cel mult pasionati.
Pretul e total in dezavantajul rasei...
E o discutie inutila, daca ai conditii cam cam orice pasare in afara de broiler iti da si oua pt familie, daca nu ai conditii cam orice pasare sufera si da ...ciuca... la mijloc sunt multe nuante insa nu merita discutat pentru ca e irelevant, iarna, la noi, ori ai TOATE conditiile ori nu le ai ... Daca nu le ai , ai probleme si cam pa oua asa ca....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate