Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2341
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 delores, on 04 septembrie 2014 - 17:46, said:

(la pesta si la celelalte virale nu vorbesc, desigur, de profilaxia prin vaccinare, care se pare ca a ramas, de departe, singura metoda eficienta, desi...nu 100%...mai grav e unii chiar nu au habar daca pasarile-s vaccinate au ba, ca le-a dat doctoru ceva, in apa, sau i-a injectat, da' nu se mai stie cand si cu ce...)

Pentru ca doctorul intra ca o vijelie pe poarta, trece ca o sageata pe langa tine si pe langa toti oamenii din gospodarie, se opreste direct la pasari, desface ustensilele, te cheama degraba sa i le prinzi, le baga nu stiu de in ochi, in buza sau in aripa, isi strange sculele din mers, in drum catre poarta iti face socoteala, la poarta iti ia banii si cand sa il intrebi si tu ca omu de soarta pasarilor el se afla deja in masina in capul strazii. Nici macar nu mai apuci sa ii raspunzi la salutare.
Si aveai atatea sa-l intrebi despre ce vaccin, despre cand se mai face ala, cand sa il mai chemi, ce alte vaccinuri, sa-i arati porumbaca care schioapata, roscata care nu oua, cocosul care calca doua deodata si altele pe care ti le pregatisei dinainte sa-l chemi la vaccinare. Apoi, dezamagit, privesti in zare si-ti spui "data viitoare chiar o sa incui poarta".

#2342
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Are si motive, de data asta. El vaccineaza impotriva pestei de 2 ori pe an, asta e rutina.
Primavara si toamna.
Vaccinarea are.loc dimineata, oamenii isi tin pasarile inchise..si stau dupa.doctor sa i le prinda
Daca sta la tine 0 ora vaccineaza 2 gospodarii si il prinde craciunul, vine pesta.
Apoi oamenii anuntati sa.inchida pasarile stau ca boii cu porumbul necules si pierd ziua de munca...
Nu acum intrebi, cand el trebuie ca in.2 saptamani sa vaccineze tot sectorul...
Si daca il intrebi tot nu are raspuns...iti zice s-o tai sau sa deparazitez sau sa le.dai oxitertra..pt ca nu stie, e.greu de.pus diagnostic asa, pe vazutelea ..

#2343
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 ginaro, on 04 septembrie 2014 - 19:16, said:

De ce ologesc bobocii de rata?
Exclus graul, pentru ca nu au primit decat malai furajer si verdeata.

Nimeni nu ologeste de la grau in sine, ci de la chestiile care ii lipsesc graului si celorlalte cereale si vegetale din alimentatia animalului, respectiv minerale, oligoelemente, etc

De aici am aflat si eu de la dr Horia ca ologeala si " picoteala " pasarilor, daca nu e secundara unei boli infectioase, se mai poate trata pe langa arhicunoscutul calciu si cu selevit.

Iar ca si cauze infectioase...aici pot fi mai multe, nici eu nu le stiu pe toate care ar putea fi si mai ales cum se diferentiaza. Cred ca ar fi bine in acet scop sa taiati un pui ( boboc) si sa ne spuneti ce vi se pare in neregula, asta desigur daca nu puteti ajunge la in veterinar sau chiar la un laborator cu dansul.

Edited by delores, 05 September 2014 - 09:44.


#2344
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 meganedoi, on 04 septembrie 2014 - 21:23, said:



Pentru ca doctorul intra ca o vijelie pe poarta, trece ca o sageata pe langa tine si pe langa toti oamenii din gospodarie, se opreste direct la pasari, desface ustensilele, te cheama degraba sa i le prinzi, le baga nu stiu de in ochi, in buza sau in aripa, isi strange sculele din mers, in drum catre poarta iti face socoteala, la poarta iti ia banii si cand sa il intrebi si tu ca omu de soarta pasarilor el se afla deja in masina in capul strazii. Nici macar nu mai apuci sa ii raspunzi la salutare.
Si aveai atatea sa-l intrebi despre ce vaccin, despre cand se mai face ala, cand sa il mai chemi, ce alte vaccinuri, sa-i arati porumbaca care schioapata, roscata care nu oua, cocosul care calca doua deodata si altele pe care ti le pregatisei dinainte sa-l chemi la vaccinare. Apoi, dezamagit, privesti in zare si-ti spui "data viitoare chiar o sa incui poarta".

Pai pt consiliere sexuala :) poate ar trebui sa-l chemati alta data, in particular, dupa ce se gata campania de vaccinare :)
Nici popa cand vine cu botezul nu sta la fiecare sa il spovedeasca si sa.i dea sfaturi duhovnicesti :), pt asta vine special, si numai la batrani/bolnavi care nu se pot deplasa ( cei tineri oricum considera ca mai au timp pt asta pana la batranete :))
( din pacate am nteles ca in unele colturi uitate ale acestei tari, atat medicul concesionar cat si preotul paroh nu pot fi gasiti decat cu ocazia campaniilor bi-anuale de vaccinare respectiv din an in Pasti, cum bine se spune :); in ret, Dumnezeu cu mila, sau se descurca fiecare cum poate :))

#2345
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Care campanie de vaccinare? I-am dat cate 5 telefoane de fiecare data ca sa il conving sa vina si pe la mine.
Din cauza asta voi aplica masura luata in cazul doctorilor de oameni. Ii voi chema pe aceia care pe langa meserie mai stiu sa si vorbeasca cu clientii sau pacientii.

#2346
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mi se pare normal. Asta si voiam sa subliniez. Nu trebuie sa renuntam a mai incerca, pana gasim ceea ce avem nevoie....si nici sa judecam ca daca doctorii care au venit pana acum au fost varza, inseamna ca asa sun toti, nu ne putem baza pe nici unul, si nu mai trebuie sa apelam la serviciile veterinarilor niciodata, nici sa ii ascultam, ci e mai bine sa facem dupa capul nostru... Ce daca primarii pe care i-am avut pana acum n comuna au fost cum au fost ( neprofesionisti, sau chiar infractori), inseamna ca putem sa nu mai alegem primar, pe viitor, si sa stam asa, fara?

 parintele, on 04 septembrie 2014 - 21:11, said:

La pasare pentru pesta nu ai ce si cum sa tratezi si nici macar nu ai cum sa ajuti..pe de o parte pentru ca ssitemic e o boala mega imputita, nu e vorba de o insuficienta respiratorie sau de o deshidratare sau ...sa zici ca ajuti animalul sa stea pe linia de plutire...
Pesta omoara, si omoara urat, fiind si super contagioasa practic nici nu ai avea cum sa ajuti chiar daca s-ar putea sa faci ceva ...ar fi prea mutle de ajutat pentru ca se imbolnavesc toate.

La pesta iei calmante si astepti sa moara sau omori tot ca sa nu mai stai sa le vezi cum se chinuie... Ce scapa, daca mai scapa ceva, se paote sa ajuti sa se refaca, atat cat se poate...dar asta e deja alta discutie.. daca a trecut prin pesta un animal neimunizat, nici macar partial, e ninja..

Oare ce prefera totusi lumea, sa li se spuna ca ar putea fi grav, si le vor muri toate pasarile, si totusi sa nu fie nimic serios si sa scape ieftin, sa nu mai moara nici una, sau sa li se dea speranta si curaj, ca le pune pe picioare cu tratament ( antibiotice, vitamine, etc) si pana la urma sa le moara toate ???

#2347
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 delores, on 05 septembrie 2014 - 15:32, said:

Mi se pare normal. Asta si voiam sa subliniez. Nu trebuie sa renuntam a mai incerca, pana gasim ceea ce avem nevoie....si nici sa judecam ca daca doctorii care au venit pana acum au fost varza, inseamna ca asa sun toti, nu ne putem baza pe nici unul, si nu mai trebuie sa apelam la serviciile veterinarilor niciodata, nici sa ii ascultam, ci e mai bine sa facem dupa capul nostru... Ce daca primarii pe care i-am avut pana acum n comuna au fost cum au fost ( neprofesionisti, sau chiar infractori), inseamna ca putem sa nu mai alegem primar, pe viitor, si sa stam asa, fara?



Oare ce prefera totusi lumea, sa li se spuna ca ar putea fi grav, si le vor muri toate pasarile, si totusi sa nu fie nimic serios si sa scape ieftin, sa nu mai moara nici una, sau sa li se dea speranta si curaj, ca le pune pe picioare cu tratament ( antibiotice, vitamine, etc) si pana la urma sa le moara toate ???

Eu unaasa prefera varianta I; problema e insa ca in ambele cazuri riscam sa fim injurati....sunt totusi persoane care prefera decat sa le spui " adevaruri care doare", mai bine sa le dai sperante false si sa-i imbeti cu apa rece :)....

#2348
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
as vrea sa intreb : laptele praf in alimentatia pasarilor cam cat la % trebuie adaugat in reteta finala?folosesc cam 5 linguri la 10 kg dar nu sunt sigur ca asata e cantitatea (am vrut sa inlocuiesc faina de peste)

#2349
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cam 5% pentru inlocuirea fainii de peste.

Asa, ca si calcul, trebuie sa aduci proteina in furajul finit la un minim 14% la gainile ouatoare, numai prin aportul de ingrediente proteice (fara a lua in calcul si proteina din cereale).

#2350
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intrebarea este daca reducem calciul odata cu includerea prafului de lapte.

#2351
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

 horia66, on 12 septembrie 2014 - 20:00, said:

Cam 5% pentru inlocuirea fainii de peste.

Asa, ca si calcul, trebuie sa aduci proteina in furajul finit la un minim 14% la gainile ouatoare, numai prin aportul de ingrediente proteice (fara a lua in calcul si proteina din cereale).

Multumesc de raspuns. In principiu atunci la o reteta pot folosi undeva la 20% SOIA si 5 % lapte praf  plus un premix 1 % ?

#2352
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cam 25% minim srot de soia, nu soia ca atare.

#2353
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pamp, ce gaini sunt alea?

#2354
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
Brahme!

 horia66, on 13 septembrie 2014 - 20:10, said:

Cam 25% minim srot de soia, nu soia ca atare.


scuze intr-adevar srot de soia am vrut sa zic!


eu le faceam un amestec de 50% porumb , 20 % grau 9%orz 20 %srot soia si 1 % premix
sau puneam srot soia 18% si srot floare 7% si scadeam 5% din grau si sincer merge mai bine decat babolna !

Edited by pamphee, 14 September 2014 - 10:59.


#2355
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Intrebarea mea avea un sens.
Nu compara brahmele cu broilerii, in general pasarile de curte pt.ouat sau de rasa cu ce zice incartile de broileri.
Brahmele au randament execrabil si au nevoi minime, ba chiar si recomandari minime.
Adica nu doar ca nu scoti nimic in plus daca dai o hrana bogata in proteina, e chiar recomandat ca la.rasele.grele, ca si la tineret de inlocuire in general, sa dai o hrana cu % de proteina mai mic.
Rasele grele cu atat mai mult se cam tin pe mancare slaba pentru ca multa proteina favorizeaza un ritm de createre cam rapid fata de ceasul lor natural si uneori pot aparea probleme...nu semnificative ar una peste alta nu ate sens sa dai hrana bogata in proteina.
Un 16-17 e ok dupa peimele 4-6 saptamani.
Hrana mai concentrata e utila, dpmdv, doar cand vrei sa.eidici rapud puii, primavara , mai rar, dar mai ales toamna, cand vine frigul care incetineste cresterea ai pierzi talie sau cand pasarea naparleste si sta in kuru gol pe frigurile de sezon, riscand imbolnaviri, oricum pe naparlire consumul.de.proteina e major si ar cam trebui suplimentat.
  In opinia mea te cam agiti degeaba si cu atat mai mult te complici cu laptele praf, nu face...

#2356
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

 parintele, on 14 septembrie 2014 - 23:41, said:

Intrebarea mea avea un sens.
Nu compara brahmele cu broilerii, in general pasarile de curte pt.ouat sau de rasa cu ce zice incartile de broileri.
Brahmele au randament execrabil si au nevoi minime, ba chiar si recomandari minime.
Adica nu doar ca nu scoti nimic in plus daca dai o hrana bogata in proteina, e chiar recomandat ca la.rasele.grele, ca si la tineret de inlocuire in general, sa dai o hrana cu % de proteina mai mic.
Rasele grele cu atat mai mult se cam tin pe mancare slaba pentru ca multa proteina favorizeaza un ritm de createre cam rapid fata de ceasul lor natural si uneori pot aparea probleme...nu semnificative ar una peste alta nu ate sens sa dai hrana bogata in proteina.
Un 16-17 e ok dupa peimele 4-6 saptamani.
Hrana mai concentrata e utila, dpmdv, doar cand vrei sa.eidici rapud puii, primavara , mai rar, dar mai ales toamna, cand vine frigul care incetineste cresterea ai pierzi talie sau cand pasarea naparleste si sta in kuru gol pe frigurile de sezon, riscand imbolnaviri, oricum pe naparlire consumul.de.proteina e major si ar cam trebui suplimentat.
  In opinia mea te cam agiti degeaba si cu atat mai mult te complici cu laptele praf, nu face...


Multumesc de raspuns, oare puteti sa imi dati o idee cum sa formulez o reteta corespunzatoare pentru Brahma ? Va multumesc!

#2357
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cum ziceam, nimic special, dimpotriva, mancare de tineret inlocuire...20-25 srot soia, 5-10 floare... sau putin mai mult daca stau exclusiv inchise dar nu cu mult.
Sau un concentrat fara coccidiostatic dupa 8-12  saptamani, diluat sa ai 16-17 proteina...
Nu conteaza.


#2358
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

 parintele, on 15 septembrie 2014 - 09:43, said:

Cum ziceam, nimic special, dimpotriva, mancare de tineret inlocuire...20-25 srot soia, 5-10 floare... sau putin mai mult daca stau exclusiv inchise dar nu cu mult.
Sau un concentrat fara coccidiostatic dupa 8-12  saptamani, diluat sa ai 16-17 proteina...
Nu conteaza.

va multumesc o sa tin cont de sfat si o sa il pun in practica!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate