Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

hidroizolatie, varianta noua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#19
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
Apropo de hidroizolatie : zilele astea am trecut pe langa o lucrare cu un demisol , iar baietii cofrau peretii de demisol , iar pe latura exterioara au pus membrana cu crampoane ...si am avut curiozitate sa-i intreb si eu ce rol are acea membrana...iar raspunsul a fost unul promt si sec - rol de hidroizolatie  :D ..ca sa vezi ....bun ..i am lasat in pace nu i am tocat la cap ca vorba aia tot poporul -i priceput la constructii .
Ieri avusesem iar treaba prin zona si am zis sa mai trag un pic cu ochiul sa mai fur si eu din meserrie  :D ...ce sa vezi..baietii au pus fierul in peretii de demisol , au cofrat cealalta parte si au legat. Pana aici toate bune si frumoase , numai ca iar am avut curiozitatea (adica mancarimea de limba) sa-i intreb cum se mai prezinta membrana aia care au pus o , iar daca d-lor au bagat sarme de o parte si de alta ,,,cam cate gauri a suferit sarmana membrana? ...la care mesterii lu; voda ..mi-au tras o privire de parca vroiau sa ma taie cu cutitul si sa-mi raspund sec - da' alta treaba nu am ..daca nu am atunci sa-mi gasesc :)).
Buun am zis , nu va mai deranjez si va urez sanatate ..iar in gandul meu ..saracu beneficiar ..cum arunca banii pe apa sambetei avand parte de niste dorei care au studiat constructiile la fara frecventa.

Revenind , la cazul de fata , e cam greu sa gasesti locul de infiltratie al apei sau mai bine zis , cauza care a dus la asa ceva. Iar pentru remedieri sunt diverse modalitati , unele mai bune altele mai putin bune , unele care implica mai multa munca dar  mult mai bune (cele realizate pe exerior) sau unele care implica mai putina munca (realizate pe interior , insa cu un randament mai scazut).
Indicat ar fi sa gasesti o echipa care sa vina la fata locului si sa analizeze situatia cat mai bine.

#20
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Mda, multi fac confuzie la membrana aceea ce ajuta difuzia de vapori cu o mebrana ptr hidroizolatii. Si mai amuzant este ca unii o pun cu bulele spre exterior...

Revenind la subiect:
aditiv de impermeabilizare: SIKA 1. este un aditiv ce se dozeaza max 10% din cantitatea de apa ce se foloseste la betonul respectiv
ca hidroizolatie dar fara beton impermeabil ar fi tot de la Sika Igolflex N. Acesta fiind o emulsie de bitum-cauciuc ce se aplica RECE cu pensula, bidineaua, gletiera, in minim 2 straturi, si are rolul de a hidroizola, cat si de a lipi placile de polistiren pe beton. Ramane flexibil permanent, chiar si la temperaturi negative, deci excludem posibilitatatea craparii acestuia...

#21
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Sika din asta (emulsie aplicata cu gletiera) am cumparat si eu, nu m-am uitat inca exact pe galeti sa vad cum se aplica, bine ca aflu ca trebuie aplicat in doua straturi.
Sper totusi ca acoperirea scrisa pe galeti este calculata tinand cont de aceste doua straturi, daca nu trebuie sa mai scot din buzunat cam 1500 ron :).
Am vazut o mostra in D.....n in care era aplicat polistiren extrudat peste hidroizolaite cu sika igolflex, dat nu parea ca hidroizolatia era flexibila, am tras de bucata de polistiren si nimic. Parca era corp comun cu bucata de placaj pe care era lipita.

#22
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
pai normal ca pare corp comun, ca de acea este si adeziv. daca apesi local cu degetul, o sa vezi ca este flexibil.
Atasat pun fisa tehnica pentru mai multe informatii.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate