Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Apel international

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Intamplare ciudata:ma suna cineva zilele trecute,de pe un telefon fix-retea din Italia si ce sa vezi,pe mobilul meu Cosmote,mi-a aparut in mod clar,un numar de Cosmote!Am crezut ca e o gluma,stiam ca nu e inca in tara si sunand eu inapoi,pe nr de fix al persoanei,am dat de persoana in cauza,era bine-merci acasa in Italia ,desigur!Aveti voi explicatia tehnica a ciudateniei!?Multam anticipat! :)

Edited by arab, 14 July 2009 - 18:26.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Exista posibilitatea sa iti "cumperi" numere de Romania (cam 10$ pe luna) care sunt "legate" de telefoane fixe in tarile destinatare. Este telefonie IP (prin internet).
Exista numere in retelele RDS si recent in oferta Romtelecom (probabil ca cel Cosmote).

Edited by SuperDuper, 14 July 2009 - 18:29.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu inteleg...cine sa cumpere asa ceva,persoana in cauza e exclus,poate operatorul ei de fix sau cum? :huh: Repet persoana se afla la domiciliul ei in Italia,m-a sunat si eu am raspuns,fiind uimit ca ma suna cu nr de Cosmote!

Edited by arab, 14 July 2009 - 18:32.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Persoana in cauza daca a sunat de pe fixul ei cu numar de Italia. Sau a sunat de pe un mobil Cosmote (de oriunde unde are semnal).
Numere de Romania se gasesc in mai multe parti pe net, da un search cu Gogu dupa "numere de Romania" si gasesti mai multe oferte, genul asta...

Edited by SuperDuper, 14 July 2009 - 18:36.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm...mentionez ca eu eram in tara,mai precis in Brasov! :huh:

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si ce are de-a face unde erai tu?
Daca eu sunt in Italia si imi cumpar unul din numerele alea, legatura cumparata se face intre telefonul meu fix din Italia si numarul din centala telefonica in Romania.
Daca sunt in Italia si am mobil Cosmote cu roaming, iarasi nu conteaza unde esti tu.
Daca sunt in Craiova si zic ca sunt in Italia tot aia...

Edited by SuperDuper, 14 July 2009 - 18:44.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Accept explicatia ta,suna logic,insa persoana in cauza chiar nu are cumparate nr de telefon virtuale,nu se pricepe pur si simplu!

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Nu persoana respectiva din Italia a cumparat numar de Romania ci operatorul prin care te-a sunat.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aha...asa mai merge,e oare si legal ce face operatorul,nu cumva evita taxele astfel?

#10
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
poate persoana respectiva a impumutat de la cineva o cartela de cosmote pe care e activat roamingul si te-a sunat. ce ti se pare asa ciudat? de ce nu o intrebi ca sa te lamuresti?

#11
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postarab, on 14th July 2009, 22:39, said:

Aha...asa mai merge,e oare si legal ce face operatorul,nu cumva evita taxele astfel?

ba da ... exact asta face ;) se ocoplesc taxele de interconectare internationale
legal este ... pentru ca nu ii interzice nicio lege ... insa prejudiciaza operatorii

este insa o incalcarea a contractului sau legaturii contractuale intre acel SIM de pe care ai primit apelul (ce a aparut pe ecran) si operator ... si acestia inchid aceste numere aproape instant pentru ca le detecteaza destul de usor (depinde de operator)

este inevitabil avand in vedere multimea de minute pe care Cosmote le ofera in retea => terminare de minute in retea din international ...

exista chiar burse pentru asa ceva

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Post_zenith_, on 14th July 2009, 22:24, said:

poate persoana respectiva a impumutat de la cineva o cartela de cosmote pe care e activat roamingul si te-a sunat. ce ti se pare asa ciudat? de ce nu o intrebi ca sa te lamuresti?



Nu e cazul,am intrebat-o si intre timp  a venit si in tara!Dealtfel ,numarul de pe care am fost sunat(Cosmote) ,nici nu poate fi apelat defapt!Tind sa cred atunci ca este un astfel de nr virtual!

#13
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
ala este un numar exclusiv folosit pentru asa ceva, numai la apelurile voce de pe internet care se termina in cosmote. sunt alocate cateva per centrala si sunt folosite atunci cand se fac apeluri voce de pe yahoo, msn sau alte aplicatii, care nu au id-uri similare cu cele telefonice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate