Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

credis vs fmi

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#73
w33bs

w33bs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.11.2005
Am citit tot topicul si m-a cam dezamagit, sincer. Tehnologia Informatiei era singura facultate care pentru mine suna bine in sensul ca se apropia de ce doream eu ( facultate legata de calculatoare , nu cu foarte multa programare, si fara admitere la fizica)

E adevarat ca sunt destul de stresat pentru simplu fapt ca :
1. nu face parte din cladirea universitatii
2. sediul e undeva intr-un camin (asta nu-mi arata incredere)
3. de ce e DEPARTAMENTUL DE TEHNOLOGII si nu FACULTATE ?
4. unde vom invata? (cum e posibil ca o facultate sa nu stie dupa inscrieri unde vor invata studentii ?)
5. Nu inteleg de ce e autorizata provizoriu, adica daca voi termina facultatea voi primi diploma unei facultati acreditate ? sau am muncit 4 ani degeaba ?

Astea sunt doar putinele intrebari sau afirmatii care ma duc spre nesiguranta

Exista cineva care ma poate asigura de ceva la aceasta facultate ?


Eu raman cu prima optiune pe Tehnologia Informatiei si am renuntat la Ingineria Electrica de la Politehnica pentru ca aveau examenele in aceeasi zi 21 (sper sa nu regret acest lucru )...

Astept opinii dar va rog, daca se poate obiective si argumentate adecvat ...

Multumesc anticipat !

#74
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009

View Postw33bs, on 19th July 2009, 11:37, said:

E adevarat ca sunt destul de stresat pentru simplu fapt ca :
1. nu face parte din cladirea universitatii
2. sediul e undeva intr-un camin (asta nu-mi arata incredere)
3. de ce e DEPARTAMENTUL DE TEHNOLOGII si nu FACULTATE ?
4. unde vom invata? (cum e posibil ca o facultate sa nu stie dupa inscrieri unde vor invata studentii ?)
5. Nu inteleg de ce e autorizata provizoriu, adica daca voi termina facultatea voi primi diploma unei facultati acreditate ? sau am muncit 4 ani degeaba ?

Salut w33bs !

In opinia mea :

1. Corect, eu urmez cursurile universitatii, nu cladirea universitatii. Deci daca s-ar preda in intrarea de metrou langa aurolaci... nu cred ca m-ar deranja :lol:. Este adevarat, ar fi fost frumos sa fie in cladirea aia mare din centru a universitatii, insa cred ca fiind o facultate mai noua... nu au gasit inca spatiu pentru ea acolo.

2. Asa e... sediul e in camin, cui ii pasa unde e sediul. Acolo platesti taxe, te inscrii alte treburi.

3. Pai.. cred ca o facultate cu o singura specializare, se numeste departament. Adica este o facultate mai mica, care pregateste mai putini studenti. Sau ar mai fi o varianta: sa se numeasca asa deoarece este singura cu profil ingineresc din cadrul universitatii bucuresti.

4. Din acelasi motiv. Este o facultate noua, si mica. Nu are cladiri proprii banuiesc ca facultatea de drept, care e de foarte mult timp. Fiind departament, e mai mic.. si se lasa cu repartizarea spatiului mai la final.

5. Autorizarea provizorie provine tot din faptul ca e noua. Nu are suficiente serii ca sa devina acreditata. Foarte multe facultati nu sunt acreditate, iar la final trebuie sa-ti dai licenta in alta universitate. Dar ! Fiind in cadrul Universitatii Bucuresti, iti vei da licenta cu profesorii de aici, si banuiesc ca este interesul lor sa o promoveze, si nu sa-si puna bete in roate.

Eu refuz sa cred ca o universitate de asa renume, ca UniBuc, ar face magarii... si ar detine o facultate gen "apa de ploaie" cum este la Spiru Haret sau mai stiu eu pe unde. Oricum, om traii si om vedea  :w00t: :lol:

Bafta ! Ne vedem maine !  :thumbup:

Edited by cesoxa, 19 July 2009 - 14:32.


#75
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postw33bs, on 19th July 2009, 10:37, said:

3. de ce e DEPARTAMENTUL DE TEHNOLOGII si nu FACULTATE ?

Si la poli exista un "departament" cu predare în lb. străine, acum a devenit "filiera...".... Deci nu e neapărat nevoie să fie facultate. Oricum face parte din universitate și pe diplomă scrie foarte clar universitatea...

#76
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Cesoxa si XON-XOFF :super corect, multumesc ca vedeti lucrurile asa :-)

Legat de sediu: cladirea in forma de U din curtea facultatii de drept a fost initial camin. Apoi unul din trei corpuri a fost transformat in casa de oaspeti a universitatii (profesori invitati, cazari vizitatori, proiecte, etc).
Acel corp a fost ulterior impartit in 2 si o jumatate este Departamentul CREDIS.

Legat de facultate vs departament. va aduc aminte de Shakespeare "what's in a name" :-)
Serios vorbind, Departamentul de Tehnologia informatiei organizeaza un program academic de tip facultate, cu numele de "Tehnologia Informatiei". Absolventii iau diploma de inginer emisa de Universitatea Bucuresti. Ca si ceilalti absolventi de programe academice de invatamant superior care au fost studenti ai unibuc.

Corect si comentariul cu facultatile gen apa de ploaie!

Problema cu salile este simpla de explicat, greu de rezolvat :-) : exista un numar limitat de sali intr-un numar limitat de cladiri.
facultatile 'vechi' le au pe ale lor, istoric. La momentul infiintarii D.T. acesta nu a primit de nicaieri fonduri pt a achizitiona cladire proprie...
Spre exemplu, cladirea facultatii de drept a fost ridicata PE BANII STUDENTILOR intre anii 1900 toamna - 1900 si ceva toamna...

Legat de 'cladirea din centru': universitatea are vreo 20 de facultati. in cladirea 'din centru' au sediul vreo 5 (mate, litere, geografie si nu mai stiu ce) . Restul au in grozavesti, in magurele, la Leu, etc. Deci T.I. nu e singura facultate a UB care NU are sediul la pta universitatii...

#77
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Altii care petrec la o (2-3-4) bere  :D  Ce ati facut, fratilor? Cum a fost examenul la Credis? Cesoxa, intri ?

#78
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
a fost super simplu examenul, rezultatele sunt afisate maine la 10 pe site-ul lor

#79
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Baaaaai !!  :bouncey:  Am media 9.46.. am luat 9 la mate si 10 la info.. :wub:  Am inteles ca sunt al 37-lea la buget  :rolleyes:  Eu am sunat la secretariat, ca pe site nu erau afisate.. Voi ce ati facut ?  :cigar:

#80
cataicc

cataicc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2009
Rosianu sau Stoian? si eu am intrat(pozitia 15)..hai sa facem schimb de adrese de mess..viitori colegi ;)

#81
bogzy83

bogzy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.06.2007
salutari stimabililor!
sunt nou pe aici pe forum dar si ca student al CTI (din pacate nu la zi ci la id)...asta fiind a doua facultate.
pe prima nici nu are rost sa o mentionez :D, asa ca sa nu ma intrebati.
am ales CTI pentru ca as vrea sa fac ceva care imi place (ma pasioneaza calculatoarele si ce tine de ele...putin web developing<am habar doar notiuni primare>) insa am incredere ca o sa fie bine.
felicitari tuturor pentru admitere si sa ne mai "citim" cu bine pe aici pe forum.

#82
momotara

momotara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2007
Sa mai schimbam si noi adrese acu ca am intrat:D:D

#83
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Din păcate am ratat admiterea, am fost plecată... :(

Mai e cumva o sesiune în septembrie pentru CTI (ID)?

@bogzy83, Îmi poți spune te rog frumos cât este taxa, așa informativ?

#84
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009
Da,mai e o sesiune,au ramas locuri libere si la zi(taxa) si la ID(pe site taxa apare de 2500 ron). Admiterea a fost simpla,iar acum suntem oficial colegi :D

#85
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Si pana la urma ce s-a dat la admitere ?

#86
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
2.500 de lei e OK, o să mă înscriu și eu. Aveți idee care e următoarea perioadă de înscrieri pentru ID?

#87
momotara

momotara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2007

View PostJOSEPH, on 23rd July 2009, 12:33, said:

Si pana la urma ce s-a dat la admitere ?

10 grile Matematica M2 si 10 grile Fizica/Informatica, depinde ce iti alegi.

#88
w33bs

w33bs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.11.2005
am intrat si eu , la buget :D stie careva cum sunt caminele ?

#89
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Păi din câte știu eu, la Universitate nu primești loc la cămin din primul an.

#90
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009
Si eu studenta la TI  ^_^
Ce de viitori colegi pe aici  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate