Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Se revine la Bacul cu 3 probe

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View PostElectryc, on 8th July 2009, 09:56, said:

O varza totala . Bacul n-ar trebui sa conteze deloc la intrarea la facultate. Fiecare universitate ar trebui sa aiba examen de admitere, cum putine din tara mai au , dar deh, trebuie sa ia cumva bani si ele.Acum orice ciumpalac are diploma :death:

Dar nu ti se pare ca tot sistemul este de kko ?

Cum poti sa inveti pentru admiterea la facultate cand trebuie sa inveti pentru bac pana in iulie ? Dupa care te duci la facultate si mai trebuie sa dai si admiterea. Este oarecum buna , dar trebuie facut cu cap totul , ceea ce la noi nu se intampla.

Ideea este ca majoritatea intra la facultati , nu toti termina , iar cei care termina , nu vor valorifica ceea ce au facut , ci doar vor avea o diploma , care nu se stie daca-i va ajuta sau nu :)

#20
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

View PostDisturber, on 8th July 2009, 10:54, said:

Dar nu ti se pare ca tot sistemul este de kko ?

Cum poti sa inveti pentru admiterea la facultate cand trebuie sa inveti pentru bac pana in iulie ? Dupa care te duci la facultate si mai trebuie sa dai si admiterea. Este oarecum buna , dar trebuie facut cu cap totul , ceea ce la noi nu se intampla.

Ideea este ca majoritatea intra la facultati , nu toti termina , iar cei care termina , nu vor valorifica ceea ce au facut , ci doar vor avea o diploma , care nu se stie daca-i va ajuta sau nu :)

Pai e , io ce am zis ? Sistemul e o varza totala . De la an la an tot le rasucesc si le invartesc de elevul nu mai stie la ce sa se astepte. Crezi ca mie nu mi-ar fi convenit sa ma pregatesc doar la materiile din care dau admitere ?

#21
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Post[ady], on 7th July 2009, 13:48, said:

"Super!" Eu am dat bac-ul la 8 probe si viitoarea generatie va da la 3.... mi se pare corect
Asta e problema? Capra vecinului?

Tu ai dar la 8 cu alea orale incluse nu? Ei vor da 3 scrise + oral(e).
În fine, nu că aprob schimbarea asta, dar m-a surprins răspunsul tău legat de ”corectitudine”.

Ce, a fost corect pt cei din anii mai vechi faptul că noi (generaţiile din 2007, 2008, 2009) am avut subiectele afişate pe net înainte de bac, iar ceilalţi nu?

#22
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Dupa parerea mea,sistemul de invatament este din ce in ce mai rau. Vor sa faca schimbari inutile de fiecare data cand se schimba ministrul.Parca ar face un concurs care are idei mai cretine ca altul.  :huh:

#23
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Daca sunt la filologie sper ca nu dau si la lb. latina,daca da imi fac sepuku  :ph34r:

#24
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
cum adica?
crezi ca toti de la mate=info au vrut MT1? si asa bacu pt filo e o formalitate

Edited by [ady], 08 July 2009 - 17:20.


#25
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Postkosty91, on 8th July 2009, 17:25, said:

Daca sunt la filologie sper ca nu dau si la lb. latina,daca da imi fac sepuku  :ph34r:
eu zic sa incepi pregatirea de pe acum ... nu stii ce mai viseaza ministrul ;)

#26
icecriss

icecriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.09.2008
Din spusele doamnei ministru lucrurile vor sta asa:
Probe orale: Lb. Romana + Lb. Straina-probabil limba 1 a fiecarei clase(se vor da in timpul anului scolar, undeva in sem 2)

Probe scrise:  

1.Proba obligatorie toata lumea: Limba romana
                      
2.Proba obligatorie:
Real: Matematica
Uman: Istorie
                      
3.Proba la alegere -pentru Real intre Fizica/Chimie/Biologie/Informatica
                           -pentru Uman intre Geografie/Psihologie/Logica/Filozofie

Si parca se ma vorbea ceva si de un proiect..probabil un atestat ceva pe domeniul fiecaruia.

Dau si eu bacul in 2010 si  desi ma bucura simplificarea "examenului de maturitate" nu stiu daca s-o iau de buna sau nu aceasta varianta. Pentru ca, dupa cum stim cu totii educatia noastra sta in baza a ce viseaza ministrul noaptea. S-au facut atatea schimbari incat orice e posibil...doar e Romanica noastra!
Ah, si in noiembrie sunt alegeri... Asa ca fiti pregatiti dragilor sa stim cu totii despre ce e vorba in ultimele 2 luni :naughty:

#27
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Atestatul se da si acum la profilul la care esti. Eu am dat la info :)


P.S : Fara subiecte afisate => subiectele nerezolvate => 30-40% mai multi picati la bac  :lol:

Bine ca am scapat  :notangel:

#28
dezertorul_nike_2

dezertorul_nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.06.2007
Cred ca e mai bine la 3 materii.
Oricum sistemul este unul imputit. Scuzati de exprimare dar asta este realitatea.

#29
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Pai probele orale date in timpul anului nu se iau in calculul mediei de bac?
Daca se iau, e aceeasi prostie, doar fara sport

#30
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Andronescu de cand o stiu eu a fost mereu impotriva sportului la bac :lol: . Si ce s-a gandit ea, daca erau 2 probe oral + 3 sau 4 scris (3 cu sportul) de ce sa nu desfiinteze de tot ultima proba? Ca asa sa nu mai comenteze cei care voiau sa dea la sport si s-ar fi scos sportul si nici cei care invatau la istorie sau economie sau lb straina scris sau alta materie. Mie sincer mi se pare o idee buna aceasta schimbare. Scap de o grija in plus...

#31
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
Da .. asta am observat si eu ca sunt exact la fel doar ca lipseste sportul care oricum nu cred ca se numara printre optiunile mele. Ah .. si mai lipseste si materia din profilul opus ceea ce nu poate decat sa te incante. Prima data ma speriasem de probele orale in timpul anului scoalar pentru ca am crezut ca se vor da undeva pe la jumatatea anului. Dar daca sunt in ultima luna de scoala e chiar mai bine.

Si intradevar atestatul exista si pana acum. Chestia e ca nu era obligatoriu din cate stiu. Dar asta nu e un impediment prea mare.

Edited by mausyo, 09 July 2009 - 19:28.


#32
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Nu ar fi mai bine sa se revina la examen de admitere pt fiecare facultate?

Bacalaureatul si asa e o gluma.

#33
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

View Postkastor, on 9th July 2009, 21:56, said:

Nu ar fi mai bine sa se revina la examen de admitere pt fiecare facultate?

Bacalaureatul si asa e o gluma.
Bacul daca te uiti pe la tv nu prea e gluma, dupa ce ca au fost printre cele mai usoare (sa nu zic subiecte foarte/foarte usoare) au picat în draci, nici sa copieze nu stiu
Acuma când si scolile mate-info devin loc de joaca pentru copii de bani gata ce pretentii sa mai ai

#34
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

View Postkastor, on 9th July 2009, 21:56, said:

Nu ar fi mai bine sa se revina la examen de admitere pt fiecare facultate?

Bacalaureatul si asa e o gluma.
Asa ar fi cel mai bine, bacu` sa nu conteze deloc, dar treaba asta nu le convine multora dintre facultati ;)

#35
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
Oricum sunt destule facultati la cere trebuie sa dai admitere. Nu e ca si cum ar fi disparut de tot.

Dar sunt sigur ca si acolo exista o groaza de siretenii.  <_<


Cel mai bine ar fi fost sa plecam toti din tara asta si sa ne mutam in alta parte. Da e cam greu de realizat asta.  :lol:

#36
LeBron2

LeBron2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.07.2009
tot ce sper eu e sa nu se dea OBLIGATORIU limba straina care e L1 la clasa ... eu am facut franceza din clasa a 5-a si la liceu tot franceza e prima limba dar nu stiu 4 cuvinte diferite :| ... in schimb engleza am facut cativa ani si stiu de nivel mediu cel putin .. daca o sa fiu obligat sa dau la franceza 98% pic BAC-ul .. clar ma mut :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate