Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Solutie acoperire terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Buna dimineata
Va rog o sugestie pentru realizarea unei acoperiri a terasei desenate in poza de mai jos.Scuze pentru calitatea pozei dar ea a rezultat din lipirea a 2 poze, destul de rudimentar.Acoperirea va avea caracter permanent, pentru protectie atat de soare cat si de ploaie.Am luat in calcul gasirea unei umbrele foarte mari, gen cele de terase, dar in acest caz nu as putea sa protejez intrarile celor 2 usi. Am studiat solutia unei marchize, dar dupa parerea mea sunt foarte scumpe si nefezabile pe timp indelungat.Ar mai fi policarbonatul, dar am citit ca prezinta un efect de sera deranjant.Ceva care sa dea cat de cat "in ton" cu acoperisul din tabla galvanizata ar fi probabil tot din acelasi material, izolat pe interior cu vata minerala si finisat cu un lambriu de lemn.Nu stiu insa in ce masura aceasta ultima solutie nu ar prezenta tot un fel de efect de sera, si in plus proabil ca ar lua din lumina geamului de la bucatarie.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Nimeni?
Multumesc

#3
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Policarbonatul are probleme si de zgomot, lucru detaliat de un coleg, nu mai tin minte unde. Nu stiu ce sa zic la tine, dar iti spun ce vreau sa fac la mine: pergole din lemn pe toata supraf terasei, dublate de niste marchize, care sa aiba panza groasa naturala, nu mushama, pvc 'n' shit. Nu ma deranjeaza ca va fi udata, asta-i viata. Parerea mea: marchizele rezista mai bine daca sunt din alea care culiseaza pe ghidaje intre 2 stalpi, nu din alea cu bare care se extind. Oricum in 7-8 ani sper sa am vita-de-vie deasupra terasei, moment in care nici n-o sa mai am multa nevoie de marchiza...

In nici un caz policarbonat... Daca banii sunt o pb (pentru cine n-ar fi?...), croieste panza intre niste stalpi de pergola, pe care ii agati si ii dai jos primavara si toamna ;) . Pe mine ma tenteaza destul de mult ideea. Sa fim seriosi: de cate ori ai nevoie sa freci copertina aia pe timpul verii?... Nu mai zic ca merge data jos, spalata si pusa inapoi.

#4
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Fiind intr-o situatie similara ca a ta eu am ales solutia acoperirii terasei cu acoperis pe structura de lemn peste care pun tigla metalica. Dedesubt lambriu de lemn.
La partea dinspre casa am prins o grinda de lemn in filete bagate in  grinda o data cu turnarea placii de peste parter, iar la exterior voi pune stalpi de lemn. Sub tigla metalica nu se prea incinge aerul, pentru ca stelajul de sipci pe care sta permite ventilatia - testat in podul casei.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   347.44K   385 downloads

Edited by valioglu, 09 July 2009 - 18:49.


#5
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Va multumesc pentru raspunsuri.Cred ca am sa merg pe solutia de creare a unei sarpante cu inaltimea 3,10 m langa zidul casei si 2,50 m la partea opusa, pe o lungime de 3,3m, acoperita cu tabla zincata ca si pe casa, vata minerala si lambriu de lemn.
Multumesc

#6
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 cretu22, on 10th July 2009, 20:58, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca am sa merg pe solutia de creare a unei sarpante cu inaltimea 3,10 m langa zidul casei si 2,50 m la partea opusa, pe o lungime de 3,3m, acoperita cu tabla zincata ca si pe casa, vata minerala si lambriu de lemn. Multumesc
Atenție la panta minimă a învelitorii pe care o vei folosi! La cotele date de tine rezultă o pantă de aproximativ 10º, deci cam puțin (la învelitorile consacrate se recomandă un minim de 14º pentru a nu avea probleme cu infiltrațiile prin capilaritate). Ce-i drept, nu știu cum stă treaba la tabla zincată, dar voiam doar să-ți atrag atenția să nu neglijezi acest aspect.

Nu te mai complica cu vata minerală! Este vorba de un spațiu deschis, așa că nu vei avea probleme cu temperatura pe terasă.

Și o eventuală sursă de inspirație.
Attached File  IMG_3860__1_.jpg   220.2K   660 downloads

#7
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 raduk, on 11th July 2009, 23:43, said:

Atenție la panta minimă a învelitorii pe care o vei folosi! La cotele date de tine rezultă o pantă de aproximativ 10º, deci cam puțin (la învelitorile consacrate se recomandă un minim de 14º pentru a nu avea probleme cu infiltrațiile prin capilaritate). Ce-i drept, nu știu cum stă treaba la tabla zincată, dar voiam doar să-ți atrag atenția să nu neglijezi acest aspect.

Nu te mai complica cu vata minerală! Este vorba de un spațiu deschis, așa că nu vei avea probleme cu temperatura pe terasă.

Și o eventuală sursă de inspirație.
IMG_3860__1_.jpg
Vazusem sursa de inspiratie si mi se pare ca arata extraordinar de frumos.Ma gandeam ca vata minerala ar ajuta la pastrarea unei temperaturi convenabile sub aceasta acoperire.
Multumesc

#8
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Se pare ca solutia cu tabla nu intruneste "aprobarea intregii familii" asa ca ar trebui sa iau in calcul si alte variante.Ma gandeam la policarbonatul pe care multi il lauda, dar mi-ar pare rau sa aflu dupa montare ca ma "coc" de cald pe terasa.Stiu ca exista un policarbonat UV cu protectie, dar stie cineva daca este si eficient in ceea ce priveste obtinerea unei temperaturi rezonabile sub el?
Multumesc

#9
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 cretu22, on 21st July 2009, 10:10, said:

Se pare ca solutia cu tabla nu intruneste "aprobarea intregii familii" asa ca ar trebui sa iau in calcul si alte variante.Ma gandeam la policarbonatul pe care multi il lauda, dar mi-ar pare rau sa aflu dupa montare ca ma "coc" de cald pe terasa.Stiu ca exista un policarbonat UV cu protectie, dar stie cineva daca este si eficient in ceea ce priveste obtinerea unei temperaturi rezonabile sub el?
Multumesc
protectia UV nu schimba prea mult nivelul de "coacere". e cam la fel.
se mai poate schimba ceva in bine doar daca nuanta policarbonatului este cat mai inchisa si daca lasi pe undeva ceva locuri de aerisire la terasa, sa se "primeneasca" aerul.
pana la urma vrei o terasa, nu solariu de gradina botanica, nu?
zic si eu, nu dau cu paru'
deocamdata!

#10
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Sigur ca vreau terasa sub care sa pot sta linistit fara sa fierb, de aceea caut cea mai buna solutie.....
Multumesc

Edited by cretu22, 21 July 2009 - 11:06.


#11
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 cretu22, on 21st July 2009, 12:03, said:

Sigur ca vreau terasa sub care sa pot sta linistit fara sa fierb, de aceea caut cea mai buna solutie.....
deci, daca o faci "deschisa", doar cu acoperis o sa ai si un pic de lumina si o penumbra si aer.
pune, zic eu, cel mai inchis policarbonat (maro), daca nu-i suficient mai pui un strat. vezi ca sunt de mai multe grosimi.
in functie de grosimea lui faci si scheletul, sa n-ai deschideri prea mari.
sa-l prinzi cu suruburi cu saibe cu suprafata mare ca sa nu crape la strangere si sa aiba sustinere buna la up-lift.
sau variante.

Edited by casuta_papusilor, 21 July 2009 - 11:23.


#12
arhciprianpopescu

arhciprianpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.07.2009

 cretu22, on 21st July 2009, 10:10, said:

Se pare ca solutia cu tabla nu intruneste "aprobarea intregii familii" asa ca ar trebui sa iau in calcul si alte variante.Ma gandeam la policarbonatul pe care multi il lauda, dar mi-ar pare rau sa aflu dupa montare ca ma "coc" de cald pe terasa.Stiu ca exista un policarbonat UV cu protectie, dar stie cineva daca este si eficient in ceea ce priveste obtinerea unei temperaturi rezonabile sub el?
Multumesc


Exista ma multe tipuri de policarbonat -conteaza numarul de straturi si tipul de straturi. Cel mai des intalnit este ala cu un singur compartiment de aer. Daca vrei o mica diferenta ti-ar trebui cu doua compartimente de aer cu doua culori si protectie UV
Terasele emit caldura oricum, nu conteaza prea mult cu se sunt acoperite policarbonat sau tabla(care umbreste mai mult decat un policarbonat)
In cazul tau (daca e acelasi caz ca in poza de mai sus) ar fi interesanta o sera pe timp de iarna iar pe timp de vara sa devina terasa prin deschiderea peretilor verticali (care se pot face si din termopan) Pentru umbrire pe timp de vara se poate pune o panza la partea superioara daca acoperisul e tot din termoan cu PVC/lemn-costa mai mult dar poate merita

Edited by arhciprianpopescu, 21 July 2009 - 11:30.


#13
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

 raduk, on 11th July 2009, 21:43, said:

Atenție la panta minimă a învelitorii pe care o vei folosi! La cotele date de tine rezultă o pantă de aproximativ 10º, deci cam puțin (la învelitorile consacrate se recomandă un minim de 14º pentru a nu avea probleme cu infiltrațiile prin capilaritate). Ce-i drept, nu știu cum stă treaba la tabla zincată, dar voiam doar să-ți atrag atenția să nu neglijezi acest aspect.
capilaritate??? wtf ? ai idee ce inseamna asta?
fiecare tip de invelitoare are o panta minima recomandata de producator, dar asta e data doar pentru ca in cazul ploilor insotite de rafale apa sa nu se duca indarat. La tabla e undeva pe la 7%, iar la tigla ceva mai mare.

Quote

Nu te mai complica cu vata minerală! Este vorba de un spațiu deschis, așa că nu vei avea probleme cu temperatura pe terasă.
gresit. fara protectie, tabla incalzindu-se va radia caldura si sub ea.

Quote

Și o eventuală sursă de inspirație.
IMG_3860__1_.jpg

foarte misto terasa ...

#14
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
"Terasele emit caldura oricum, nu conteaza prea mult cu se sunt acoperite policarbonat sau tabla(care umbreste mai mult decat un policarbonat) "? Scuze ca nu inteleg: cum emite terasa caldura?

Sera pe timp de iarna iese complet din discutie."Acoperis din termopan? Panza peste? Cu tot respectul, mi-e greu sa inteleg ce vrei sa spui.
Multumesc


@casuta_papusilor
Terasa va fi complet deschisa, fara nici o inchidere laterala.Nu sunt sigur daca nu trebuie totusi executate niste "fante" la partea superioara, pentru "disiparea" aerului cald.
Multumesc

@ as xxl Maestre, total de acord cu tine vis-a-vis de raspunsul primit, dar nu am indraznit sa-mi exprim nedumerirea la modul corect in care ai facut-o tu.
Multumesc.

Edited by cretu22, 21 July 2009 - 12:29.


#15
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 as xxl, on 21st July 2009, 11:27, said:

..
gresit. fara protectie, tabla incalzindu-se va radia caldura si sub ea.
..

Cum multe izolatii minerale sunt cam transparente la infrarosii poate ar fi utila si o bariera de radiatii, sub vata sau intre vata si tabla dar fara sa atinga tabla. O folie din aia (exista si hartie?) metalizata.

-----------

cretu22 said:

Nu sunt sigur daca nu trebuie totusi executate niste "fante" la partea superioara, pentru "disiparea" aerului cald.

nu stiu daca trebuie dar in orice caz ajuta foarte mult. Poate chiar sub forma de capac lung care se poate ridica, de-a lungul muchiei (formata de imbinarea acoperisului cu peretele).

---------
ca alternativa la izolatie, poti sa lasi spatiu gol, deschis de ~10cm intre bariera de radiatii si tabla acoperisului, care sa se deschida spre "fanta" aia.. Caldura tablei de deasupra trage si circula aerul intre ele, racindu-le.

Edited by blimpyway, 21 July 2009 - 14:07.


#16
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 cretu22, on 21st July 2009, 13:27, said:

Scuze ca nu inteleg: cum emite terasa caldura?

@casuta_papusilor
Terasa va fi complet deschisa, fara nici o inchidere laterala. Nu sunt sigur daca nu trebuie totusi executate niste "fante" la partea superioara, pentru "disiparea" aerului cald.
nu face nici o fanta nicaieri in acoperis. o sa intre ploaia pe acolo.
daca e libera, deschisa vraiste de jur imprejur, o sa ai "curent" pentru disiparea caldurii mai mult decat vrei.
iti ajung lateralele libere pt aerisire!
da-i drumu' la lucrare, ca trece vara!!! si te "aeriseste" iarna de nu te vezi!!!

#17
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 as xxl, on 21st July 2009, 12:27, said:

capilaritate??? wtf ? ai idee ce inseamna asta? [...]
Poate că am făcut o paralelă cam forțată, dar cred că un interstițiu dintre două plăci ale învelitorii ar putea fi asimilat unui tub capilar.


 as xxl, on 21st July 2009, 12:27, said:

[...] La tabla e undeva pe la 7%, iar la tigla ceva mai mare. [...]
Sigur 7%? ;)
De-aș avea eu atîția bani cîte tipuri de table se montează de la minim 10?, 12? sau chiar 15?. ;)


 as xxl, on 21st July 2009, 12:27, said:

[...] gresit. fara protectie, tabla incalzindu-se va radia caldura si sub ea. [...]
Parțial, ai dreptate: tabla va radia căldura. Dar poți să-mi spui pe ce distanță de la ea în jos se resimte această radiație?
Iar dacă se mai ține cont și de faptul că sub tablă poate fi un spațiu ventilat sau că se mai poate monta și o astereală (din motive tehnice și estetice), cred că nu mai este cazul să ne facem griji.
Attached File  DSCF7993.JPG   372.35K   350 downloads




P.S.

 as xxl, on 21st July 2009, 12:27, said:

[...] foarte misto terasa...
Nu sînt sigur dacă este o ironie fină sau un compliment.  :confuzzled:

Edited by raduk, 21 July 2009 - 15:38.


#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
domnu' raduuuu!!!!
k-ul de la finalul "numelui" vine de la killer?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate