Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Roaming in USA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Daca ma duc in USA am roaming? Daca primesc SMS-uri, platesc ceva in plus?

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In USA, la mobile se platesc si convorbirile primite pe acel mobil. Asta pentru ca numerele de mobile sunt la fel ca si cele fixe.
Ca provideri de GSM ai ATT si T-Mobile. Dar trebuie sa ai telefon mobil capabil de quad-band, pentru ca frecventele GSM difera aici - 99% din cazuri este 1900MHz (numita si PCS), in unele zone rurale dai si de 850HMz.
Deci va trebui sa intrebi providerul tau de servicii daca au parteneriat in USA si daca telefonul tau functioneaza acolo.

Poti insa sa iti iei un prepaid - cu 30$ iti iei un Net10 phone cu 300 de minute incluse valabile 2 luni de zile. Cu care poti da si telefoane internationale la 15 centi minutul. Bineinteles, esti taxat si la primire si la initiere (10centi pe minut in USA sau 5 centi pe SMS).

Edited by SuperDuper, 04 July 2009 - 19:45.


#3
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 27.09.2005

View PostSuperDuper, on 4th July 2009, 20:41, said:

In USA, la mobile se platesc si convorbirile primite pe acel mobil. Asta pentru ca numerele de mobile sunt la fel ca si cele fixe.


care e logica?ce la noi se platesc apelurile pe telefoanele fixe?intreb pentru ca nu inteleg daca stii mai multe amanunte sa explici...

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Logica este ca in EU, eu imi iau un mobil. Dar cei care suna pe el sunt "pedepsiti" pentru luxul meu de a avea mobil, platind mai mult (mobilele avand alt cod interurban). Trebuie tot timpul sa analizezi ce prefix este ala, cat te costa la ora respectiva, unii au cate 2 SIMS-carduri sa vorbesca pe retele diferite... Se dau "bip"-uri ca nu au bani sa vorbeasca... SMS-ul este extrem de dezvoltat tot din acest motiv (mai putin popular aici).

In US, mobilele au acelasi cod ca si numerele fixe din zona respectiva (sau iti poti alege ce cod vrei tu, au portabilitate oricum). Cine te suna pe mobil nu plateste nimic in plus, in fapt poate nici sa nu stie daca te suna pe mobil sau nu. Nu il intereseaza aspectul. Luxul de a avea mobil este platit de posesorul acestuia. Zic "lux" pentru ca nu este o "necesitate" vitala. Telefoane cu access numai la serviciile de urgenta sunt gratis - orice mobil care a functionat intr-o retea vreodata, chiar dezactivat din reteaua aia, ramane capabil de a folosi 911.

In plus tarifele sunt adaptate la acest lucru, numarul de minute fiind mai mare la acelasi pret decat minutele din EU (nu compara cu Romania, vezi cat costa in Elvetia sau Franta).

Fixele aici au abonamente cu "minute" nelimitate in cadrul unei aceleiasi zone geografice date, numita "local area". Asta poate implica ca 1-4 prefixe sa fie considerate "locale".

Edited by SuperDuper, 04 July 2009 - 21:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate