Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Becuri cu LED-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Salut
Vreau sa alimentez un LED la 220V, direct in priza.
Acum ani de zile stiu ca am facut asa ceva dar nu mai stiu cum, parca se inseriaza o simpla rezistenta.
Daca asa e, de cat se fie rezistenta?
Multumesc.

#2
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
vezi linkul asta:
http://ww1.microchip...otes/91008b.pdf
figura 4

Edited by TOPCATBV, 22 April 2005 - 21:19.


#3
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
multumesc, dar stiu ca merge si numai cu o rezistenta, am un intrerupator la becul din tavan care are un led si o rezistenta in el, se aprinde cand e stins... dar nu stiu valoarea rezistentei

#4
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Eu zic ca daca e doar o rezistenta, atunci e cam de 1M

#5
om3ga

om3ga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2004
Nu stiu valoarea rezistentei dar cred ca ar trebui si o dioda pt ca led-ul functioneaza cu curent continuu iar la priza ai curent alternativ, asta in cazul unui led obisnuit
Mai sunt si led-uri speciale care functioneaza cu curent alternativ cum deasemeni sunt leduri care au o anumita culoare la o anumita polaritate o alta culoare atunci cand se inverseaza polaritatea si o alta culoare in curent alternativ
Cea ai tu la acel intrerupator e un led care funtioneaza cu curent alternativ asa ca vezi ca nu orisice led va functiona doar cu o rezistenta la un led normal ii mai trebuie si o dioda redresoare

#6
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

Soacra, on Apr 22 2005, 21:03, said:

Salut
Vreau sa alimentez un LED la 220V, direct in priza.
Acum ani de zile stiu ca am facut asa ceva dar nu mai stiu cum, parca se inseriaza o simpla rezistenta.
Daca asa e, de cat se fie rezistenta?
Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Datorita faptului ca rezistenta de putere se incalzeste (disipa multa caldura) si este si voluminoasa solutia cea mai eleganta (si cea mai utilizata ,probabil pe asta ai folosit-o si tu in trecut) este inserierea cu LED-ul nu a unui rezistor ci a unui condensator uscat a carui capacitate se calculeaza astfel incat la 50 de Hz sa aiba reactanta cat ai calculat valoarea rezistentei adica 220 V/ 0.015 A.
Mai sant 2 conditii :
1) condensatorul sa aiba tensiunea mai mare de 310 V adica sa fie la o tensiune de 400 V minim
2) pentru protectia LED-ului la tensiunea inversa si pentru simetrizarea consumului schemei pe cele 2 alternante se mai monteaza o dioda (de ex. 1N4007) in antiparalel pe LED.

Edited by PIGULIGU, 23 April 2005 - 11:53.


#7
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Multumesc pentru raspunsuri, am pus o dioda redresoare si o rezistenta de 0.25W care s-a parlit imediat - nu aveam mai mare la indemana. Oricum, ledul s-a aprins cele cateva secunde cat a scos fum rezistenta.
Ledul este din ala jumbo, am dat 12 mii pe el dar nu-i stiu parametrii. Un site pentru leduri stiti?

Ce vreau sa fac pana la urma? Am citit un articol cum ca ledurile ar da acelasi nr de candele ca un bec normal dar la un consum mult mai mic. Pentru a micsora consumul de energie la mine in casa, vreau sa experimentez un "platou" de leduri care sa fie in loc de bec. Ce parere aveti?

#8
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
daca vrei sa faci cu rezistente in serie , sigur ajungi la un consum mai mare !!! Dar poti gasi aici ceva care sa te lamureasca in aceasta problema.

Edited by Sir_Vaska, 24 April 2005 - 20:54.


#9
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

Sir_Vaska, on Apr 24 2005, 20:50, said:

daca vrei sa faci cu rezistente in serie , sigur ajungi la un consum mai mare !!! Dar poti gasi aici ceva care sa te lamureasca in aceasta problema.

<{POST_SNAPBACK}>

si daca pun leduri in serie gen ghirlanda de pom de iarna?

#10
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 16.03.2005

PIGULIGU, on Apr 23 2005, 11:52, said:

Datorita faptului ca rezistenta de putere se incalzeste (disipa multa caldura) si este si voluminoasa solutia cea mai eleganta (si cea mai utilizata ,probabil pe asta ai folosit-o si tu in trecut) este inserierea cu LED-ul nu a unui rezistor ci a unui condensator uscat a carui capacitate se calculeaza astfel incat la 50 de Hz sa aiba reactanta cat ai calculat valoarea rezistentei adica 220 V/ 0.015 A.
Mai sant 2 conditii :
1) condensatorul sa aiba tensiunea mai mare de 310 V adica sa fie la o tensiune de 400 V minim
2) pentru protectia LED-ului la tensiunea inversa si pentru simetrizarea consumului schemei pe cele 2 alternante se mai monteaza o dioda (de ex. 1N4007) in antiparalel pe LED.

<{POST_SNAPBACK}>

Condensatorul trebuie sa aiba 0,22micro F/220V.

#11
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Sir_Vaska, on Apr 24 2005, 20:50, said:

daca vrei sa faci cu rezistente in serie , sigur ajungi la un consum mai mare !!! Dar poti gasi aici ceva care sa te lamureasca in aceasta problema.

<{POST_SNAPBACK}>

SI o sa-i sara sigurantele din tabloul electric :D
Daca citeai atent la ce ti-a scris zlazar acolo vedeai ca rezistenta care se inseriaza trebuie sa aiba minim 3,3 W in niciun caz 0,25w. Ca sa nu mai ai probleme cu alternante, tensiuni inverse, etc, alimenteaza-l la tensiune continua, adica inseriaza o dioda (1N4007) si o sa-ti mearga sigur.
Daca mergi pe varianta cu condensatorul pune-l la tensiune mai mare de 220v (350-400) fiindca varful sinusoidei sare de 220V ;) Nu mai stiu formula ca nu fac toata ziua calcule pe tensiuni  :peacefingers:

Edited by Night Elf, 25 April 2005 - 12:15.


#12
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
s-apoi io cu  ce-s de vina , de m-ai citat ...  :o ?

Quote

QUOTE(Sir_Vaska @ Apr 24 2005, 20:50)
daca vrei sa faci cu rezistente in serie , sigur ajungi la un consum mai mare !!! Dar poti gasi aici ceva care sa te lamureasca in aceasta problema.





SI o sa-i sara sigurantele din tabloul electric
Daca citeai atent la ce ti-a scris zlazar acolo vedeai ca rezistenta care se inseriaza trebuie sa aiba minim 3,3 W in niciun caz 0,25w. Ca sa nu mai ai probleme cu alternante, tensiuni inverse, etc, alimenteaza-l la tensiune continua, adica inseriaza o dioda (1N4007) si o sa-ti mearga sigur.
Daca mergi pe varianta cu condensatorul pune-l la tensiune mai mare de 220v (350-400) fiindca varful sinusoidei sare de 220V  Nu mai stiu formula ca nu fac toata ziua calcule pe tensiuni

Tensiunea de varf este de 230 ori radical din doi.... Problema e ca trebuie condensator de curent alternativ !!
Fiindca omu se refera la cu totul alt tip de led-uri , cade varianta cu rezistenta in serie , se pot si inseria led-urile , dar nu se recomanda , fiindca nu toate au EXACT aceasi cadere de tensiune si unele pot fi mai solicitate decat celelalte. Dar trebuie incercat . Daca e vb de LED-uri albe de 5mm , trebuie un curent de 50mA pt eficienta maxima. Daca se urmareste link-ul dat mai sus , exista informatii care duc la clarificarea acestei probleme.

Edited by Sir_Vaska, 25 April 2005 - 21:55.


#13
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
La mine la intrerupator e un led rosu normal, deci LED nu altceva, cu minus si plus, inseriat cu dioda redresoare si rezistenta asa cum spunea mai sus Sir Vaska.

#14
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Pai si daca e LED cu rezistenta inseriata, inseamna ca pe rezistenta cade restul de tensiune de la priza. Aia nu se incalzeste si Doamne fereste???  :cursing:

#15
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Gheorghe Dracu, on Apr 29 2005, 12:29, said:

Pai si daca e LED cu rezistenta inseriata, inseamna ca pe rezistenta cade restul de tensiune de la priza. Aia nu se incalzeste si Doamne fereste???  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

Daca respecti calculul pe putere facut mai sus de zlazar si pui o rezistenta de min 3,3w nu are voie sa se incalzaesca. Pe principiul pe care mergi ar insemna ca toate rezistentele din TV ar trebui sa se incalzeasca  :cursing: Mai avem putin si le punem coolere  :death: .

#16
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...de aceea mai bine se foloseste un condensator... :rolleyes:

#17
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
cata lumina inseamna oare 12000~15000MCD ???

am un bec cu incandescenta de 100 W  pe care scrie: 1360 lm
stie cineva care cu care corespunde??? sa-mi fac o parere.

Edited by Soacra, 22 May 2005 - 18:03.


#18
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
CD= candela (intensitate luminoasa)  - este intensitatea luminoasa intr-o directie data a unei surse care emite o radiatie monocromatica cu frecventa de 540x10^12 hertzi si a carei intensitate energetica in directia respectiva este de 1/683 watt pe steradiani

Lm=lumen (flux luminos ) - flux luminos emis intr-un unghi solid de 1 steradian de o sursa de lumina punctiforma si uniforma cu intensitatea luminoasa de o candela.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate