Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Picior rupt?!

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Sir`NyCkY

Sir`NyCkY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.04.2007
Ieri... incercand sa ma antrenez pentru proba de sport pentru bac am avut cateva tentaive de a sari capra. La o aterizare pe saltea... am calcat cu piciorul stramb... pe exterior. Atunci nu am simtit mare lucru, nici nu am crezut ca se va complica. Mai tarziu, am observat ca a inceput sa doara si m'am hotarat sa merg la un doctor. Mi'a facut o radiografie... verdictul: "mic fragment detasat scafoid". Mi'a zis ca ar trebui pus in ghips dar avand in vedere ca am bac la sport ma mai lasa asa dar sa revin maine(adica azi) sa ma vada un medic ortoped. Pentru ca aseara cand m'am dus eu nu era niciunu prin spital... Azi-dimineata, dupa multe comprese reci s'a mai ameliorat si pot sa merg fara sa simt vreo durere. Durere simt doar cand articulez mai mult piciorul... Acum intrebarea mea e urmatoarea: Poate fi rupt un os daca eu nu simt nimic cand tin piciorul relaxat, fara sa fac nici un efort, piciorul e umflat... dar foarte putin, nu e vanat, doar putin rosu. Sper sa fie o eroare in radiografia aia. Oricum maine dupa proba sportiva o sa merg din nou... sa mai fac o radiografie, dar poate pana atunci mai primesc si eu vreo veste buna. Chiar nu imi doresc sastau cu piciorul in ghips jumatate de vara, fara sa pot conduce, fara sa pot iesi, fara sa ma pot ocupa de admiterea la facultate... Cred ca ar fi groaznic... :(

Edited by Sir`NyCkY, 01 July 2009 - 20:23.


#2
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Poate fi , durerea coincide cu locul unde e respectivul "fragment osos" ?
Cine a pus diagnosticul ? Parea doctor cu experienta sau mai incepator ?
Te intreb pentru ca imediat langa scafoid ,in insertia muschiului tibial posterior se afla un mic os sesamoid care pentru un ochi neavizat poate parea un fragment desprins din scafoid.

The accessory scaphoid bone (os tibiale externum) has been described
by anatomists for many years and its frequency of occurrence has been
definitely established. Nevertheless, many surgeons are not yet acquainted
with this normal structure and mistake the accessory scaphoid
for a piece of bone broken off from the scaphoid.
The accessory scaphoid
bone occurs in from 10 to 14 per cent of normal feet.



http://www.ejbjs.org...int/7/3/570.pdf

Vai cat de destept sunt !  :lol:

Attached Files


Edited by Mig VWFan, 01 July 2009 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate