Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

nervi si alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009
Salut! Am si eu nevoie de o mana de ajutor.

Am 28 de ani si am inceput sa am mari probleme cu nervii si alcoolul. Din pricina multor probleme si in familie si la servici initial nu mai dormeam noaptea, ajungeam sa inchid ochii pe la 4-5 dimineata si in conditiile in care la ora 6 trebuia sa ma trezesc, automat somnul nu-mi mai ajungea. Am incercat cu Distonocalm ( care calmeaza sistemul nervos neurovegetativ) dar nu a mers, apoi am incercat cu bere. Cand mi se facea somn, repede in pat sa nu fuga si bucatica aia de somn, insa treptat am ajuns sa beau 2 litrii de bere pe seara si devin si agresiva la modul ca ma enervez din orice. Apoi mai am si alta problema ... am ajuns sa ma enervez extrem de usor sunt tot timpul agitata, stresata, nervoasa am ajuns de nu se mai poate intelege nimeni cu mine. Oricat de mult incerc sa ma stapanesc pe parcursul zilei in mine tot fierb, tot ma enervez chiar daca de multe ori nu comentez. Nu stiu cum sa fac sa ma calmez si cum sa las berea pentru somn ca deja este obisnuinta...

#2
lordofthemanor

lordofthemanor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.08.2008
Poti incerca o vizita la un psiholog, acesta o sa-ti determine cauza nervozitatii accentuate si o sa-ti faca un tratament pe masura.

#3
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009

 lordofthemanor, on 22nd June 2009, 10:33, said:

Poti incerca o vizita la un psiholog, acesta o sa-ti determine cauza nervozitatii accentuate si o sa-ti faca un tratament pe masura.


Am incercat 1 data insa rezultatul nu a fost cel dorit... nu stiu daca sa mai am incredere sau nu

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ocupa-ti timpul cu ceva care te pasioneaza, baga-te in pat si gandeste te ca trebuie sa dormi (e greu) si cauta ajutor de specialitate!

De bere ne ocupam noi, daca e nevoie!  http://forum.softped...howtopic=544860

Edited by C.F.S., 22 June 2009 - 09:51.


#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Dadina28, on 22nd June 2009, 10:37, said:

Am incercat 1 data insa rezultatul nu a fost cel dorit... nu stiu daca sa mai am incredere sau nu

1 data ?
asteptai minuni de la prima sedinta ?
nu ti-ar strica niste consecventa.

cat despre bere, nu mai bea ! ia-ti ceai indulcit cu miere, sau lapte.
acelasi efect, sau pleiada de sedative usoare naturiste, gen sedatif pc.

inca ceva, nu ne-ai spus ce varsta ai. 28 ?
traiesti singura ? nu stai si tu cu un prieten/iubit/parinti/prietena, ceva ?
te-ar putea ajuta.

#6
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009

 C.F.S., on 22nd June 2009, 10:50, said:

Ocupa-ti timpul cu ceva care te pasioneaza, baga-te in pat si gandeste te ca trebuie sa dormi (e greu) si cauta ajutor de specialitate!

De bere ne ocupam noi, daca e nevoie!  http://forum.softped...howtopic=544860


Pai asa ma gandeam si cand stateam pana la 4 dimineatza .. ca tre` sa dorm, dar somnu` nimic.. batman, batman :eek:

 spare-me, on 22nd June 2009, 11:00, said:

1 data ?
asteptai minuni de la prima sedinta ?
nu ti-ar strica niste consecventa.

cat despre bere, nu mai bea ! ia-ti ceai indulcit cu miere, sau lapte.
acelasi efect, sau pleiada de sedative usoare naturiste, gen sedatif pc.

inca ceva, nu ne-ai spus ce varsta ai. 28 ?
traiesti singura ? nu stai si tu cu un prieten/iubit/parinti/prietena, ceva ?
te-ar putea ajuta.


Am 28 de ani da.
Am incercat 1 data nu 1 sedinta. 1 data aproape 3 luni si ma duceam L-MI-Vi cate 2 ore. Si tot nimic.. tot cu pitici eram tot stresata tot agitata.
Stau cu parintii si cu prietenul meu insa si cu prietenul ma cert din ce in ce mai des, necontrolandu`mi iesirile foarte nesportive din ultima vreme = oricat incearca sa ma potoleasca nu reuseste desi stiu ca gresesc o fac si apoi logic.. imi pare rau :|

#7
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009
Am si eu tot 28 de ani, mi-am pierdut prietenul si jobul in acelasi timp asa ca am trecut un pic cam prin ce treci tu, nu mai puteam dormi, nu mancam si stateam doar cu ochii pe pereti. Pe mine m-au ajutat mult parintii, prietenii si firea mea optimista :)). Acum nu s-a rezolvat nimic doar ca s-a intors prietenul si a reusit sa ma dea iar peste cap dar in general ma pun in pat si imi zic ca sunt obosita si trebuie sa adorm asa ca reusesc.
Daca vrei sa treci peste asta trebuie sa te autosugestionezi singura, in final doar tu te poti ajuta.

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Dadina28, on 22nd June 2009, 11:04, said:

Pai asa ma gandeam si cand stateam pana la 4 dimineatza .. ca tre` sa dorm, dar somnu` nimic.. batman, batman :eek:




Am 28 de ani da.
Am incercat 1 data nu 1 sedinta. 1 data aproape 3 luni si ma duceam L-MI-Vi cate 2 ore. Si tot nimic.. tot cu pitici eram tot stresata tot agitata.
Stau cu parintii si cu prietenul meu insa si cu prietenul ma cert din ce in ce mai des, necontrolandu`mi iesirile foarte nesportive din ultima vreme = oricat incearca sa ma potoleasca nu reuseste desi stiu ca gresesc o fac si apoi logic.. imi pare rau :|

1.incearca sa citesti/joci un joc/hobby - sport
2.incearca ceaiuri indulcite cu miere si calmante naturale din plante.

problema nu e la bere, ci la temperament. berea e doar un factor de estompare momentan.
daca schimbi bere si bei sa zicem, lapte praf, tot la fel ramai. indicatia e sa umbli la temperament, calmandu-te cu una din situatiile de la punctul 1.
n-ai serviciu ? nu esti si tu obosita seara ? mergeti la film, iesiti in oras, cluburi, danseaza...sau cauta-ti job daca nu ai. o sa ai o ocupatie constanta, seara vei fi suficient de obosita, etc

#9
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009

 viss, on 22nd June 2009, 11:15, said:

Am si eu tot 28 de ani, mi-am pierdut prietenul si jobul in acelasi timp asa ca am trecut un pic cam prin ce treci tu, nu mai puteam dormi, nu mancam si stateam doar cu ochii pe pereti. Pe mine m-au ajutat mult parintii, prietenii si firea mea optimista :)). Acum nu s-a rezolvat nimic doar ca s-a intors prietenul si a reusit sa ma dea iar peste cap dar in general ma pun in pat si imi zic ca sunt obosita si trebuie sa adorm asa ca reusesc.
Daca vrei sa treci peste asta trebuie sa te autosugestionezi singura, in final doar tu te poti ajuta.


Sincera sa fiu m-am gandit chiar la un calmant ceva pe baza de plante sau ceva sa ma calmez ca am ajuns prea departe

#10
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009

 Dadina28, on 22nd June 2009, 09:25, said:

Sincera sa fiu m-am gandit chiar la un calmant ceva pe baza de plante sau ceva sa ma calmez ca am ajuns prea departe


Am incercat eu si din astea pe langa distonocalm si alcool, nu merge nimic :)), trebuie doar tu sa te gandesti ca meriti mai mult si ca trebuie sa te ridici.

#11
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
'Ai de capu' meu ce ti-e si cu femeile astea <_<

Si maica-mea face niste figuri de te crucesti nu alta. Se trezeste pe la 3-4 dimineata si nu mai adoarme la loc ca ea are griji dom'le. Eu zic ca nu exista asa ceva, grijile nu exista, ti le faci tu singur.

Da-ti o palma peste ochi ca sa ti-i deschizi si sa realizezi ca ai o viata foarte frumoasa, lasa berea ca iti zic eu ca nu e buna, stiu eu de pe pielea mea, as avea chiar indrazneala sa iti spun ca 100% din nervi de la alcool vin. Nu mai bei si gata, e simplu. Imagineaza-ti ca nu exista bere, numai apa de la robinet ;)

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pustnicule !! :w00t:

exista ceai, cafea fara cofeina, sucuri naturale, lapte, etc...

#13
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009

 SINEKT, on 22nd June 2009, 11:42, said:

'Ai de capu' meu ce ti-e si cu femeile astea <_<

Si maica-mea face niste figuri de te crucesti nu alta. Se trezeste pe la 3-4 dimineata si nu mai adoarme la loc ca ea are griji dom'le. Eu zic ca nu exista asa ceva, grijile nu exista, ti le faci tu singur.

Da-ti o palma peste ochi ca sa ti-i deschizi si sa realizezi ca ai o viata foarte frumoasa, lasa berea ca iti zic eu ca nu e buna, stiu eu de pe pielea mea, as avea chiar indrazneala sa iti spun ca 100% din nervi de la alcool vin. Nu mai bei si gata, e simplu. Imagineaza-ti ca nu exista bere, numai apa de la robinet ;)

Mda.. numai ca vezi tu... eu si daca nu beau.. tot am nervi. deci 100% nervi din bere nu`i, e adevarat ca daca beau si si mai si , dar asta nu inseamna ca daca nu beau sunt mai calma asta e marea problema!

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si atunci la ce doamne iarta-ma mai bei ?
daca zici ca e si mai si ?

#15
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009

 spare-me, on 22nd June 2009, 11:56, said:

si atunci la ce doamne iarta-ma mai bei ?
daca zici ca e si mai si ?


.... sa vina somnu`? ca daca nu beau nu dorm...

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai mult decat ti-am spus pana acum, si eu si altii, nu am ce sa zic.
faci cum vrei, dar sfaturi miraculoase, baghete si inele de-ale lui arabella, nu se gasesc.

#17
Dadina28

Dadina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2009

 spare-me, on 22nd June 2009, 12:01, said:

mai mult decat ti-am spus pana acum, si eu si altii, nu am ce sa zic.
faci cum vrei, dar sfaturi miraculoase, baghete si inele de-ale lui arabella, nu se gasesc.

Mai ce sa zic merci frumos oricum cred ca din mai multe pareri o sa reusesc (sper sa reusesc) sa incropesc ceva. 2 palme peste oki o sa`mi trag si daca nu merge nici asa , bem ceai cu miere si vedem si varianta asta. Sincera sa fiu sper sa mearga ca daca nu .. o sa va fac invitatii speciale sa ma vedeti cum prind fluturasi pe la un Socola sau mai aproape de mine p`aici pe la Balaceanca ;)
Merci frumos oricum!

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
n-ar fi rau.
poate chiar ai nevoie si esti in faza de negare.
daca ai o problema medicala reala, nu e o rusine sa recunosti si sa cauti ajutor.
dar asta numai tu stii

esti prea precipitata. te gandesti prea mult la asta, si si daca nu ai o problema, alimentezi tu una ireala, in mod constant.

daca bei ceai cu miere, n-o face asteptand minuni instaneu.
daca vrei un sedativ eficient ia tranchilizante pentru elefanti :)

nu te mai gandi la asta, nu mai bea, si asteapta sa ti se regleze organismul natural...
se va face in timp...nu pe loc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate