Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Plata/Neplata TVA-ului in vama. Chitanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pablobaluba

pablobaluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2006
Salut. Am si eu o intrebare.

Am ridicat saptamana asta primul colet ca persoana juridica, mai exact ca PFA. M-am dus pregatit la posta ca un comerciant cinstit cu toate cele, stiind ca va trebui sa platesc taxele vamale si tva-ul.

Aduc doamnele pachetul din spate si mi-l pun pe masa sa mi-l dea. Eu le arat ca sunt PFA, scria si pe colet. Se uita pe mandatul de expeditie ele imi zic ca pachetul n-are valoare ca pot sa il iau asa. Eu le intreb daca sigur nu trebuie sa platesc tva-ul. Ele imi zic ca nu, ca pot sa il iau linistit, se uita ele pe acolo si vad totusi factura lipita, observa ca a costat 220$ stramba un pic din nas...imi zic ca e cam mult, dar imi dau liber sa plec si ca "nu l-am luat de la ele". Eu ce sa fac...am luat coletul si am plecat.

Acum intrebarea mea e: pot avea probleme in viitor din cauza asta? Cum dovedesc eu ca am platit TVA-ul pe marfa luata daca nu am primit nici o chitanta care sa ateste asta? Sau se presupune ca marfa o data scoasa din vama are si TVA-ul platit, ca intra in responsabilitatea vamesilor?

Sper sa stie cineva ma lamureasca.
Multumesc.

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Te vei incarca cu marfa in stoc? Esti inregistrat ca platitor de TVA?

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
arunca naibii factura aia  :deadtongue:

#4
pablobaluba

pablobaluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2006
n-am inteles nimic :)

da. sunt platitor de tva. am cumparat marfa ..50 de bucati de papusi sa zicem...pe care vreau sa le vand mai departe. (retail). deci le voi comercializa.
de ce as arunca factura? trebuie sa demonstrez pe ce s-au dus banii din cont, nu? problema e daca voi fi intrebat vreodata de tva...

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
De unde a venit marfa ? UE sau non-UE ?

#6
pablobaluba

pablobaluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2006
tocmai de-aia intreb..ca e din afara UE. :) stiu ca daca era din comunitate nu conta.

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 pablobaluba, on 22nd June 2009, 09:00, said:

tocmai de-aia intreb..ca e din afara UE. :) stiu ca daca era din comunitate nu conta.

Ti s-a intocmit DVI (declaratie vamala de import) ? Documentele insotitoare contineau cumva sintagma "mostre - fara valoare comerciala" ?

Daca aveai factura normala, cu specificatie CIF (CIP) la valoarea facturii, erau obligati sa-ti intocmeasca DVI.
Daca doresti neaparat sa inregistrezi marfa in gestiune (adica vrei s-o vinzi legal, nu la negru), trebuie sa te duci neaparat la Vama postei cu factura externa si cu marfa si sa le soliciti intocmirea DVI-ului. Dar o sa fie cu un pic de scandal, va trebui sa stii incadrarea tarifara vamala, oricum o sa incerce sa te scoata pe tine vinovat ca ai luat marfa din vama fara DVI (care implica si calcularea taxelor vamale si a TVA-ului).
Uite-te cu mare atentie pe factura externa. Vezi exact ce scrie acolo. Pe langa factura externa marfa trebuie sa fie insotita si de certificat de calitate si declaratie de conformitate. Vezi ca daca nu le ai, au dreptul sa-ti blocheze marfa in vama pana cand le prezinti. Pot sa fie si copii, trimise pe fax sau e-mail.

Si grabeste-te, ca dupa 1 iulie iti trebuie sa ai si cod EORI ca sa poti face importuri ...

Edited by horia66, 22 June 2009 - 13:15.


#8
pablobaluba

pablobaluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2006
ok. mersi pentru raspunsul detaliat. de codul eori stiu ca va trebui sa il fac si pe ala.

acte de conformitate nu am primit, dar din cate stiu la alea se mai trece cu vederea...le pot folosi ei daca li se pune pata pe tine sau au vreun interes. in rest din ce am mai vorbit cu prietenii rar s-a intamplat sa aiba probleme pt conformitate...in vama.

deci in concluzie pot avea o gramada de probleme din cauza tampeniei asteia cu tva-ul. eu o sa ma duc acolo si o sa le zic. o sa mai primesc un pachet saptamana asta. o sa ma duc cu factura primita...nu o sa stau acum sa car toata marfa dupa mine iar la posta. sa vad ce o sa-mi zica.

incadrarea tarifala vamala la mine e la 4.5% (jucarii) nu cred ca e complicat asta. sunt inca un pic debusolat, dar o sa mai intreb. multumesc inca o data.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 horia66, on 22nd June 2009, 14:14, said:

Ti s-a intocmit DVI (declaratie vamala de import) ? Documentele insotitoare contineau cumva sintagma "mostre - fara valoare comerciala" ?
am avut surpriza sa vad ca la un astfel de import, in care era stipulat clar pe factura ca sunt mostre, vama a intocmit DVI, la care a incasat TVA-ul de 19%, ba mai mult decat atat, a considerat ca cei 30 USD valoare pe factura externa probabil reprezinta o subevaluare grosolana (in realitate nici gand de asa ceva), si a trecut ca baza de calcul 100 USD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate