Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

CURA CU OUA DE PREPELITA

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
A incercat cineva sa tina aceasta mult laudata cura?
Ce efecte a avut?

Eu, inca ceva membrii ai familiei  si cativa dintre cunoscuti ne-am hotarat sa o incercam. Eu chiar mi-am procurat oua de incubat si acum astept ca prepelitele care au iesit (45 la numar) sa inceapa sa oua!  :D

#2
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Eu am tinut cura cu oua de prepelita acum vreo 3 ani, ca sa slabesc, dar in acelasi timp sa ma si vitaminizez...natural :)
Am slabit atunci cam 10 kg, dar si cu putin regim alimentar.
Le beam dimineata pe stomacul gol si nu-mi mai era foame pana pe la ora 12, sunt satioase :P Singura parte naspa e sa poti sa le inghiti. Eu storceam cate o lamaie, le amestecam si abia apoi ma riscam. Oricum, scarbos rau gustul chiar si asa si nu m-as mai risca sa o tin a doua oara  -_-
Ce e cel mai important la curele astea e sa nu sari niciodata peste o zi, sa faci cura pana la final.

Dar am si eu o intrebare: daca cumparai oo-le din comert nu era mai simplu?  :huh:

#3
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Nu vreau sa iau ouale din comert din doua motive:
1. nu vreau sa iau oua de la pasari indopate cu japca cu chimicale
2. vreau sa le pun pe picioare socrilor mei o ferma si prepelitele reprezinta unul din obiectivele mele.
3. sunt innebunit dupa animale, pasari, ferme si tot ce inseamna viata la tara

Sa stii ca am mai baut ocazional cate un ou de prepelita si nu imi pare sa aiba vreun gust! Le inghiti unul cate unul fara sa aiba galbenusul spart. Pur simplu le lasi sa alunece pe gat!

Edited by kos_funny, 09 June 2009 - 20:58.


#4
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Și tata a crescut și mânca cu mama ouă din astea, dar nu știam că pentru cură :w00t:
Nu, ei doar spuneau că-s sănătoase :)

#5
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Si ei erau sanatosi?

#6
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009
ce gluma de "cura"

#7
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 bogdan3214, on 11th June 2009, 12:18, said:

ce gluma de "cura"
argumentul tau fiind ?

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Aveti grija cu ouale nepreparate vara ca e si Salmonella o distractie pe cinste.

#9
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 SundanceKid, on 11th June 2009, 13:13, said:

argumentul tau fiind ?

ok, hai sa o luam altfel, spune-mi te rog "avantajele" folosirii acestei "cure", le luam pe rand si le dezbatem(daca ai timp si bune skill-uri in cautare de studii medicale),adaugand referinte pt fiecare argument, ce zici?

#10
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 bogdan3214, on 11th June 2009, 18:03, said:

ok, hai sa o luam altfel, spune-mi te rog "avantajele" folosirii acestei "cure", le luam pe rand si le dezbatem(daca ai timp si bune skill-uri in cautare de studii medicale),adaugand referinte pt fiecare argument, ce zici?
Pai oul in general are grasimi si proteine si deloc carbohidrati. Proteinele sunt rele peste cantitatea necesara zilnica, sunt acidifiante pentru ca sunt de origine animala si au in componenta lor mai multi aminoacizi care contin sulf decat cele de origine vegetala. Grasimile sunt si ele la randul lor rele, peste cat este necesar pe zi si trebuie consumate doar de cei care fac foarte mult efort, care au nevoie de peste 3000kcal zilnic. Adica mai pe scurt poti manca, dar o cantitate mica, in conditiile in care restul alimentatiei este sanatoasa. Deci nu sunt prea bune ouale, de prepelita in cazul asta, si in primul rand de ce ai adauga ceva rau la o alimentatie?

#11
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
Mă, n-am încercat, dar cică aia cu ouă de cuc e mai bună.

Edited by mossel, 11 June 2009 - 18:44.


#12
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 Kdefthog, on 11th June 2009, 17:49, said:

Pai oul in general are grasimi si proteine si deloc carbohidrati. Proteinele sunt rele peste cantitatea necesara zilnica, sunt acidifiante pentru ca sunt de origine animala si au in componenta lor mai multi aminoacizi care contin sulf decat cele de origine vegetala. Grasimile sunt si ele la randul lor rele, peste cat este necesar pe zi si trebuie consumate doar de cei care fac foarte mult efort, care au nevoie de peste 3000kcal zilnic. Adica mai pe scurt poti manca, dar o cantitate mica, in conditiile in care restul alimentatiei este sanatoasa. Deci nu sunt prea bune ouale, de prepelita in cazul asta, si in primul rand de ce ai adauga ceva rau la o alimentatie?


bine,hai fie...raspund:

-care crezi ca e cantitatea de proteine/zi, fiind limta dupa care poti avea probl de sanatate?
-si cerealele au acid load asupra rinichiilor,asa ca, afirmatia ta e lipsita de orizonturi

-grasimile sunt de mai multe feluri, fiecare avand unele efecte sau altele,benefice sau mai putin benefice

-de unde ai scos chestia cu 3000kcal ? wtf

-gresit,ouale sunt chiar bune,existand in alimentatia omului de o perioada indelungata,

etc...boring...

#13
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 bogdan3214, on 11th June 2009, 17:03, said:

ok, hai sa o luam altfel, spune-mi te rog "avantajele" folosirii acestei "cure", le luam pe rand si le dezbatem(daca ai timp si bune skill-uri in cautare de studii medicale),adaugand referinte pt fiecare argument, ce zici?

NU e vorba de CE spui ci de CUM o spui ! daca tot te bagi intr'o discutie ai macar bunul simt de a o face intr'un mod CONSTRUCTIV!
Din afirmatii de genul "ce gluma de cura", lasate apoi in aer, restul participantilor la discutie NU invata NIMIC util !

PS1: Daca vrei sa'mi raspunzi fa'o pe PM, offtopicul de aici se va sterge.  

PS2:

 bogdan3214, on 11th June 2009, 19:13, said:

ce gluma de "cura"

 bogdan3214, on 11th June 2009, 19:13, said:

-gresit,ouale sunt chiar bune,existand in alimentatia omului de o perioada indelungata,

deci sunt bune sau e "gluma" ?

#14
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 SundanceKid, on 11th June 2009, 20:38, said:

NU e vorba de CE spui ci de CUM o spui ! daca tot te bagi intr'o discutie ai macar bunul simt de a o face intr'un mod CONSTRUCTIV!
Din afirmatii de genul "ce gluma de cura", lasate apoi in aer, restul participantilor la discutie NU invata NIMIC util !

PS1: Daca vrei sa'mi raspunzi fa'o pe PM, offtopicul de aici se va sterge.  

PS2:




deci sunt bune sau e "gluma" ?


e o gluma daca faci "cura" de oua...ce legatura are asta cu ce am zis mai devreme? am zis cumva ca oo-le,ca alimente nu sunt ok?

#15
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 bogdan3214, on 11th June 2009, 20:13, said:

bine,hai fie...raspund:
-care crezi ca e cantitatea de proteine/zi, fiind limta dupa care poti avea probl de sanatate?
Probabil ca nu vei avea nevoie de mai mult de 5% de proteine din totalul de calorii dintr-o zi, 5% proteine fiind in laptele de mama, sugarul crescand si dublandu-si greutatea o data la 60 de zile. Adica din 2000kcal sa zicem, 5% reprezinta 100kcal, adica 25g de proteine, minim.

 bogdan3214, on 11th June 2009, 20:13, said:

-si cerealele au acid load asupra rinichiilor,asa ca, afirmatia ta e lipsita de orizonturi
Am zis ca proteinele animale sunt mai acidifiante decat cele vegetale. Cerealele pe langa proteine au si carbohidrati, multi, carnea spre exemplu, are 0 carbohidrati, restul fiind grasimi si proteine. Si ca fapt informativ "acid load" = efectul acidifiant al cerealelor este de 10 ori mai mic decat al cascavalului de exemplu, la carne este parca doar de 7-8 ori mai mic.

 bogdan3214, on 11th June 2009, 20:13, said:

-grasimile sunt de mai multe feluri, fiecare avand unele efecte sau altele,benefice sau mai putin benefice
In afara de acizi grasi esentiali, cate 1-2g de omega 3 si omega 6 nu-ti trebuie nimic altceva, corpul poate produce singur grasimi. Oul are grasimi saturate care se depun pe artere in timp, 10-20-30 de ani, depinde cat de multe grasimi saturate mananci in aceasta perioada si cate se depun, adica nu le consumi.

 bogdan3214, on 11th June 2009, 20:13, said:

-de unde ai scos chestia cu 3000kcal ? wtf
Am dat si eu o valoare, poate un barbat la 100kg plin de muschi are nevoi de grasimi mai multe in alimentatie pentru a-si asigura 4000 de kcal, 4000kcal fara grasimi in alimentatie este destul de greu sa obtii, ar trebui sa mananci cantitati industriale de cartofi, orez, cereale etc.

 bogdan3214, on 11th June 2009, 20:13, said:

-gresit,ouale sunt chiar bune,existand in alimentatia omului de o perioada indelungata,
O fi existand, dar bune nu sunt, cum am zis mai la inceput

 bogdan3214, on 11th June 2009, 20:13, said:

etc...boring...
Atunci nu mai posta.

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 bogdan3214, on 11th June 2009, 18:03, said:

ok, hai sa o luam altfel, spune-mi te rog "avantajele" folosirii acestei "cure", le luam pe rand si le dezbatem(daca ai timp si bune skill-uri in cautare de studii medicale),adaugand referinte pt fiecare argument, ce zici?
bogdan, când faci o afirmație este datoria ta să o susții cu argumente, nu să le spui celorlalți "Haideți, dovediți-mi că n-am dreptate!"

#17
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 Kdefthog, on 11th June 2009, 19:56, said:

Probabil ca nu vei avea nevoie de mai mult de 5% de proteine din totalul de calorii dintr-o zi, 5% proteine fiind in laptele de mama, sugarul crescand si dublandu-si greutatea o data la 60 de zile. Adica din 2000kcal sa zicem, 5% reprezinta 100kcal, adica 25g de proteine, minim.


http://en.wikipedia....in_in_nutrition

Dietary requirements: "....while men aged 19?70 need to consume 56 grams of protein per day to avoid a deficiency..."

"....Other recommendations suggest 0.8 gram of protein per kilogram of lean bodyweight per day while other sources suggest that higher intakes of 1-1.4 grams of protein per kilogram ...."

Deci,in general barbatii au nevoie de aprox 56 g de proteine, pt a evita DEFICIENTA,asta in cazul in care esti sedentar ,ai vreo 70 kg ....dar daca se schimba aceste variabile , poti ajunge spre a 2-a sugestie din articolul citat, adica 1-1.4 g prot/kg





Am zis ca proteinele animale sunt mai acidifiante decat cele vegetale. Cerealele pe langa proteine au si carbohidrati, multi, carnea spre exemplu, are 0 carbohidrati, restul fiind grasimi si proteine. Si ca fapt informativ "acid load" = efectul acidifiant al cerealelor este de 10 ori mai mic decat al cascavalului de exemplu, la carne este parca doar de 7-8 ori mai mic.


de unde ai scos aceste valori? "de 10 ori" ?? lol....ok, sa te lamuresc

http://www.lifeioniz.....AL Values.pdf

downloadeaza acest tabel, iti va arata ce load are fiecare aliment asupra rinichilor....valorile - semnifica alcalin,iar cele +, acid

daca crezi ca.....carbohidratii reprezinta un macronutrient de consumat majoritar in procentajul de calorii,esti intr-o mare dezinformare,despre acest subiect, e nevoie un thread intreg



In afara de acizi grasi esentiali, cate 1-2g de omega 3 si omega 6 nu-ti trebuie nimic altceva, corpul poate produce singur grasimi. Oul are grasimi saturate care se depun pe artere in timp, 10-20-30 de ani, depinde cat de multe grasimi saturate mananci in aceasta perioada si cate se depun, adica nu le consumi.

http://www.nutrition...nutrition1.html

oo-le au in compozite un mai mare procentaj de grasimi mononesaturate(cele care se gasesc si in uleiul de masline) decat grasimi saturate, asa ca nu e nici o problema, iar corpul are nevoie si de grasimi saturate,e nevoie sa ma crezi pe cuvant

iar colesteroul din sange e produs de ficat, cel provenit din alimentatie avand doar o contributie de ~10% la colesteroul din sange, cu alte cuvinte, corpul poate produce colesterol chiar daca nu consumi colesterol din alimente; iar un bonus la oua este ca.....contin lecitina un factor care reduce colesteroul din sange, ceea ce se traduce prin un efect neutru al colest din ou asupra corpului



Am dat si eu o valoare, poate un barbat la 100kg plin de muschi are nevoi de grasimi mai multe in alimentatie pentru a-si asigura 4000 de kcal, 4000kcal fara grasimi in alimentatie este destul de greu sa obtii, ar trebui sa mananci cantitati industriale de cartofi, orez, cereale etc.

caloriile necesare se definesc in functie de greutate,sex,ce activitati faci,metabolism,etc


O fi existand, dar bune nu sunt, cum am zis mai la inceput

deci sa inteleg ca inclini in favoarea granelor pt o sanatate optima? lol

Atunci nu mai posta.

am sa tin cont de sugestie

Edited by bogdan3214, 11 June 2009 - 20:24.


#18
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Kdefthog, on 11th June 2009, 17:49, said:

Pai oul in general are grasimi si proteine si deloc carbohidrati. Proteinele sunt rele peste cantitatea necesara zilnica, sunt acidifiante pentru ca sunt de origine animala si au in componenta lor mai multi aminoacizi care contin sulf decat cele de origine vegetala. Grasimile sunt si ele la randul lor rele, peste cat este necesar pe zi si trebuie consumate doar de cei care fac foarte mult efort, care au nevoie de peste 3000kcal zilnic. Adica mai pe scurt poti manca, dar o cantitate mica, in conditiile in care restul alimentatiei este sanatoasa. Deci nu sunt prea bune ouale, de prepelita in cazul asta, si in primul rand de ce ai adauga ceva rau la o alimentatie?
Pai daca o luam asa orice e "peste" e rau.
Cu grasimile in alimentatie ce ai ? Argumenteaza te rog : "Grasimile sunt si ele la randul lor rele, peste cat este necesar pe zi si trebuie consumate doar de cei care fac foarte mult efort, care au nevoie de peste 3000kcal zilnic"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate