Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Permis de Conducere UK

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008
In ce conditii un roman poate obtine permis cat b in uk ?  :bicycle:
ma intereseaza orice informatie despre obtinerea permisului cat B  - probe , taxe scolarizare (eventual recomandari scoli Londra) , sfaturi , etc .
Multumesc !

#2
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
e valabil si ala din romania din cate stiu. eu conduc in germania cu permisul din romania si nu am avut probleme sau intrebari nici la job si nici la politie. ma indoiesc ca in UK sa fie altfel.

LE:
sorry, m-am inselat, se pare ca astia sunt mai cu mot. permisul de rom e valabil doar un  an in UK, dupa aia trebuie sa il schimbi.

Edited by sqryn, 09 June 2009 - 10:14.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007
Cred ca luchiano n-are nici permis romanesc, de-aia a intrebat si de scoli de soferi etc.

#4
mustyi

mustyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2006
vezi daca gasesti aici niste informatii ...

#5
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postluchiano_888, on 8th June 2009, 19:09, said:

In ce conditii un roman poate obtine permis cat b in uk ?  :bicycle:
ma intereseaza orice informatie despre obtinerea permisului cat B  - probe , taxe scolarizare (eventual recomandari scoli Londra) , sfaturi , etc .
Multumesc !

Cel mai bine ar fi sa citesti informatiile oficiale prezentate pe site-ul guvernului britanic ... de fapt acolo vei gasi orice informatie de care ai nevoie pe teritoriul UK.

Legat strict de obtinerea permisului de conducere sectiunea este urmatoarea:
http://www.direct.go...ivers/index.htm

Poate ar trebui sa stii ca ai dreptul sa conduci chiar inainte sa obtii permisul de conducere in baza unui permis provizoriu, daca esti insotit de un pasager cu full driving licence valabil pentru categoria de vehicul pe care o conduci si pentru care te-ai inregistrat si obtinut provisional driving licence ;)

Problema cea mai mare o va reprezenta asigurarea autovehicolului, ale carei costuri sunt foarte ridicate. Ar trebui sa stii ca in UK asigurarea se face pe persoana si nu pe masina ca in celelalte state UE si este valabila doar pentru vehicolul pe care il declari (influenteaza pretul asigurarii).

Ca sa gasesti un instructor cauta in ziarele locale sau pe internet thomsonlocal.co.uk gumtree.co.uk yell.co.uk google.co.uk ... cu siguranta vei gasi scoli sau instructori mai ieftini decat red sau bsd. ... conteaza si care este pass rate (procentajul de succes la testul practic), daca te taxeaza pentru ore suplimentare in cazul in care nu iei testul etc.

Succes !   :)

"sqryn" said:

LE:
sorry, m-am inselat, se pare ca astia sunt mai cu mot. permisul de rom e valabil doar un an in UK, dupa aia trebuie sa il schimbi.

Anyway te-ai inselat din nou  :D  
Iata informatiile oficiale:

European Community and European Economic Area
Licences issued in the European Community and European Economic Area make up two groups that are treated equally. The full list is:
Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Republic of Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Romania, Portugal, Slovenia, Slovakia, Spain, Sweden, United Kingdom.
Visitors
If you hold a valid community licence and are visiting GB, you can drive any vehicle if the full entitlement for that vehicle is shown on the licence.
Residents
If you have a valid community licence, this will allow you to drive in GB for the period set out below.Alternatively, you can exchange your licence for a British licence.
Provided your licence remains valid you may drive in GB:
Car, motorcycle driving licence holders (ordinary driving licence):
until aged 70 or for three years after becoming resident, whichever is the longer period

Lorry, minibus, bus driving licence holders (vocational driving licence):
until aged 45 or for five years after becoming resident, whichever is the longer period
if you are aged over 45 (but under 65) until your 66th birthday or for five years after becoming resident, whichever is the shorter period
if you are aged 65 or over for 12 months after becoming resident
In order to continue driving after these periods, you must get a British driving licence.

http://www.direct.go...ence/DG_4022556

Desigur pentru romanii care locuiesc in UK este mai convenabl sa-si inlocuiasca permisul romanesc cu unul britanic datorita costurilor ridicate ale asigurarilor practicate de firmele de asigurari in cazul detinatorilor de permise non-UK.
Ah ... in cazul contraventiilor se plateste mai mult amenda (cam 20 lire mai mult in functie de contraventie) si numai prin Tribunal, in cazul detinatorilor de permise non-UK, dar Politia nu poate lua puncte de pe alte permise de conducere  ;)  ... Politia britanica poate lua puncte de penalizare numai in cazul permiselor eliberate in UK de catre DVLA.

#6
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008
Ai intuit bine Bogdan R - nu am nici permis romanesc
Multumesc Bitter pentru informatiile oferite !  :thumbup:

#7
Chemi-patara

Chemi-patara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.03.2009
cat costa scoala de soferi in UK?
Eu plec in Septembrie la facultate acolo,si ar fi mai convenabil sa nu ma intorc in RO sa fac scoala.

#8
eva21uk

eva21uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.07.2009
Nu stiu exact cat costa scoala per total, dar stiu ca o ora de condus costa minim £20 de lire. daca o iei de la 0 ..e cam minim £400 lire ..asta e minim ...dar cu sigurantza costa mai mult.

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostChemi-patara, on 10th July 2009, 19:19, said:

cat costa scoala de soferi in UK?
Eu plec in Septembrie la facultate acolo,si ar fi mai convenabil sa nu ma intorc in RO sa fac scoala.

Aproximativ 800 de lire in total. Deci mai bine faci scoala in RO, dupa care iti schimbi aici permisul ala romanesc cu unul britanic, nu e decat o simpla procedura.

#10
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
De ce si-ar schimba cineva permisul romanesc intr-o tara in care este recunoscut? Doar ca sa poata politia din tara respectiva sa iti ia puncte de pe el? Thanks, but no, thanks.

Eu m-am zbatut ca un caine sa imi pastrez permisul romanesc in conditiile in care nicio firma de asigurari nu vroia sa imi faca asigurare cu permisul romanesc. In final am gasit una care m-a asigurat pe un scor dublu. Dar mi-a convenit. Pana acum imi pierdeam permisul macar de vreo doua ori daca era schimbat.

Altfel sta situatia daca iei permisul in UK si revii in romania. Exact aceeasi situatie. Nu poate nimeni sa iti ia puncte de pe el dar permisul este perfect valabil si recunoscut de autoritatile romane.

Edited by SPF, 13 August 2009 - 10:33.


#11
uccio

uccio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.09.2008

View Postsqryn, on 9th June 2009, 11:09, said:

e valabil si ala din romania din cate stiu. eu conduc in germania cu permisul din romania si nu am avut probleme sau intrebari nici la job si nici la politie. ma indoiesc ca in UK sa fie altfel.

LE:
sorry, m-am inselat, se pare ca astia sunt mai cu mot. permisul de rom e valabil doar un  an in UK, dupa aia trebuie sa il schimbi.
Poate din cauza ca acolo motul(volanul) e pe partea aialalta, nu ca pe continent. B)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate