Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Pinhole glasses

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Ce sunt acestia si poze gasiti aici: http://en.wikipedia....Pinhole_glasses

Un articol interesant: http://www.myopia.org/pinholes.htm .
Ma intereseaza o parere neutra de la voi, dupa cum spune in articol probabil ca daca detineti un magazin care vinde ochelari veti fi impotriva acestei solutii, (asa cum am fost si eu la Amaoptimex in Bucuresti, din cauza folosirii calculatorului in mod indelungat, la care bineinteles ca mi s-au recomandat ochelari, primul prag. Bineinteles ca nu i-am dat voie sa-mi puna in ochi o anumita solutie, asa cum am citit si pe alt forum. Ca solutie alternativa nu mi s-a dat nici o recomandare.)

Quote

Can you imagine what the eye doctors and optical industry think about this inexpensive solution? The fact that you don't find pinholes in the optical stores and eye doctors don't recommend them should give you a hint. In fact, it is just this opposition that has resulted in government persecution of those who sold such glasses in the past. It is both enlightening and appalling to look at some cases which are representative of the Anti-pinhole Conspiracy.

Am probat azi o pereche la TIBCO, promovati in Romania pentru 80 RON. Ca design nu iti sta prea bine  pe strada in ochelari cu gauri, dar se simte un efect. Ma intreb daca se poate sa-ti folosesti ochelarii de soare sub care lipesti un staniol, in care faci cu grija gaurele, dar cum sa faci acele gauri perfect rotunde..

Edited by adadoi, 06 June 2009 - 16:00.
reclama


#2
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
eu ma indoiesc tare de tot ca sunt buni de ceva. ce ai tu acolo e un mare obstacol in calea luminii, rezulta ca pupila se dilata ca sa compenseze. pupila dilatata inseamna vedere blurry. totusi, se creeaza efectul pinhole si ai sa vezi mai sharp, dar pe termen lung sunt mai prosti decat ochelarii simpli, cel mai bine e fara ochelari.

#3
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
Sunt functionali. Chiar foarte buni. Am ramas si eu surprins dar cu ochelarii prescrisi (-0,5) vad mai prost decat cu astia. Pot sa apropii mai bine cu ei. Pentru citit, care ma chinuie de ceva timp sunt ideali. Se gasesc de pe la 45 de lei in sus pe net. Nu ai voie sa conduci cu ei sau sa lucrezi cu utilaje care solicita vederea periferica, pentru ca asta e singurul lor inconvenient. Nu e recomandat sa-i porti nici daca ai miopie peste 6. De fapt efectul se poate proba usor. Iei o foita de hartie si ii faci cateva gaurele mici si apropiate si apoi incerci sa citesti prin ea fara ochelari.

Edited by berserkr, 17 July 2009 - 14:13.


#4
Emimeee

Emimeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2005

View Postberserkr, on 17th July 2009, 14:12, said:

Sunt functionali. Chiar foarte buni. Am ramas si eu surprins dar cu ochelarii prescrisi (-0,5) vad mai prost decat cu astia. Pot sa apropii mai bine cu ei. Pentru citit, care ma chinuie de ceva timp sunt ideali. Se gasesc de pe la 45 de lei in sus pe net. Nu ai voie sa conduci cu ei sau sa lucrezi cu utilaje care solicita vederea periferica, pentru ca asta e singurul lor inconvenient. Nu e recomandat sa-i porti nici daca ai miopie peste 6. De fapt efectul se poate proba usor. Iei o foita de hartie si ii faci cateva gaurele mici si apropiate si apoi incerci sa citesti prin ea fara ochelari.


eu am cumparat ochelari pinhole azi din Auchan Militari magazinul japonez Daiso cu 9 lei. nu stiu daca pe termen lung imbunatatesc vederea de vreun fel daca sunt purtati zilnic sau etc...insa taik-miu care nu vede sa citeasca fara ochelarii clasici la ochi, poate sa citeasca cu ochelari pinhole, si alta pers care nu vede clar la distanta fara ochelari clasici, vede clar cu pinhole. insa ambele persoane au putine dioptrii. okidoki.

#5
Banca2

Banca2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2009
Dupa ce i-am vazut la un prieten de-al meu am fost in Militari la acel magazin si nu am mai avut norocul sa-i gasesc si eu la pretul respectiv. Am vorbit cu responsabilul firmei si mi-a spus ca nu o sa mai aduca, iar in situatia in care or sa mai fie pretul va fi cu mult mai mare. Dezamagit de nesansa mea am am fost nevoit sa cumpar de pe internet la pretul cel mai mic ce se gaseste respectiv de 45 lei si pot sa spun ca "un sut in dos un pas inainte" si anume..."dai un ban dar stai in fata". Alta calitate decat cei vazuti la prietenul meu. La acesti ochelari de 45 lei luati de pe net toate gaurile sunt perfecte de 1mm. Plasticul este de o calitate superioara cu o elasticitate mai buna (nu se rup asa de usor ca la modelul de 9 lei), si au un luciu ca la ochelarii de calitate.
Facand o comparatie intre cele doua modele ( de la magazin cu 9 lei si internet 45 lei ) pot spune ca, ma bucur ca nu i-am de prima oara la magazin sa-i cumpar ca acum mi-ar fi parut rau.

Edited by Banca2, 20 October 2009 - 10:53.


#6
funky2hy

funky2hy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2009
http://www.pinhole.ro/

Vreau parerea dumneavoastra despre acesti ochelari.. Chiar functioneaza? desi eu nu prea cred...

#7
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
In acest topic as dori sa vorbim despre acesti ochelari. (vezi foto).
Personal as dori sa aflu parerea celor care au incercat acesti ochelari (15-20 de min/zi) timp de 30 zile, sa zicem, si daca au observat vreo schimbare?

Cum lucreaza ochelarii Stenopici (pinholes) ?
Cand priviti un obiect neclar, creierul Dvs. deplaseaza focarul ochiului inainte si inapoi, pana se obtine o crestere a contrastului. Daca nu se obtine nici o crestere a contrastului, lasa obiectul nefocalizat. In timpul acestui proces, muschii oculari sunt mai folositi, iar acest exercitiu regulat, sustine procesul de focalizare.
Ochelarii Pinholes au o adancime infinita a focarului asa ca, chiar daca ochiul nu este focalizat corect, obiectele vor apare ca si cum ar fi in focar. Foarte important este ca ei elimina imprastierea luminii pe retina, ameliorand vederea.

Exercitiul muschilor oculari, este cheia succesului
Cand exersam muschii, ei devin mai puternici si mai flexibili.
Ca o camera cu autofocalizare, cu ochelarii Pinhole, muschii Dvs. oculari, se vor misca pentru a focaliza ochii dvs. Functia reflexa a muschilor oculari, permit focalizarea automata.

15 minute pe zi
Cauza majora a faptului ca nu mai vedem la distanta, asa cum intampla la inaintarea în varsta, este slabirea muschilor oculari, care controleaza cristalinul ochiului. Privind prin reteaua de gaurele a ochelarilor, se forteaza muschii oculari exercitiu. Numai 15-20 de minute pe zi, sunt suficiente pentru o ameliorare notabila, in cateva saptamani
Exersati ochii in timp ce cititi sau priviti la TV
Hipermetropii (cei care nu vad bine de aproape), pot face acest exercitiu privind de aproape, ca de exemplu, citind.
Miopii (cei care nu vad bine la distanta) vor face exercitiul privind la distanta, ca de exemplu la TV.


Attached File  1.jpg   127.47K   272 downloads

Attached File  2.jpg   106.51K   252 downloads

Attached File  3.jpg   195.85K   207 downloads

Attached File  4.jpg   170.96K   202 downloads

Edited by ruthless, 04 January 2010 - 10:50.


#8
sorindi

sorindi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010
Am vrut sa comand si eu o pereche "la pretul cel mai mic" de  45 ron la cat se gasesc pe net si am avut norocul sa sun si sa mi se spuna ca nu mai are momentan si ca mai primeste in 2 saptamani. Am zis bine mai astept. Dupa cateva zile ma pun sa mai caut, am zis ca poate am noroc si  mai gasesc in alta parte mai repede. Si din intamplare am gasit un articol.
http://www.okazii.ro...ri-Pinhole.html

Linkul nu este reclama, nu se vinde nimic acolo. Tot ce spune e ca prietenul nostu Banca2 care are 1 singur post s-ar putea sa nu spuna adevarul si anume cumpara aceasi ochelari cu 9 ron de la daiso si ii vinde cu 45 ron pe situl sau http://www.shop-bucuresti.ro/

Mi-am facut cont doar pentru a scrie acest lucru.

Edited by sorindi, 31 January 2010 - 21:27.


#9
sorindi

sorindi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010
Un link interesant
http://www.metacafe....without_lenses/

despre cum sa-ti faci o pereche de ochelari pinhole din carton. Cineva chiar scrie la comentarii ca ii prefera pe acestia in locul unora cumparati.


http://img158.images...ectaclesso4.jpg

aici gasiti imaginea pe care sa o printati

#10
Banca2

Banca2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2009
Sunt Banca 2 si de la bun incepu iti spun ca nu am nicio legatura cu ceea ce pomenesti tu acolo.
Daca vrei sa te convingi cumpara asa zisi ochelari de la Diso si fa o comparatie cu cei de la Shop si dupa aceea sa mai vorbesti. Dar pana atunci nu mai face tu presupuneri ca le faci complet eronat. Dar asa s-a invatat romanu sa-si dea cu parere in fata calculatorului. De aceea "merge" treaba asa de bine in tarisoara asta. Ce nu s-a mai vazut ingineri elecronisti la agricultura...? Doar se poate, nu?

Revin!
Noi romanii avem un exemplu national. Am avut masina Dacia (modelul raposatului) in timp ce existau Mercedes. Intradevar amandoua masini aveau 4 roti, un volan, etc. dar diferentele cred ca le cunosteam cu totii. Tot asa draga Sorindi sa stii ca sunt diferente si intre ochelarii acestia precum intre Dacia si Mercedes.
Iar draga Sorindi tu spui ca ti-ai facut cont numai ...... si in cele din urma sa-i dai o replica lui Banca2 considerand ca ai dreptate in cele ce afirmi. Cam prea mare efortul nu? Daca vei raspunde ca nu, nu a fost un efort prea mare atunci o sa-ti spun ca nici mie nu mi-a fost greu sa fac un cont ca sa le explic celor interesati ca.,  daca dai 9 lei pe ochelari varianta Dacia (si asta dupa luni, si luni de asteptare sa-i gasesti acolo) atunci asta o sa primesti. Eu am ales varianta de ochelari la 45 lei varianta Mercedes de pe www.shop-bucuresti.ro

Edited by Banca2, 15 February 2010 - 13:38.


#11
sorindi

sorindi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010
Da ai dreptate, scuze de postul respectiv. Eram cam suparat in ziua respectiva si vroiam sa arunc pe cineva supararea mea.  A doua zi cand mi-am dat seama ce am scris  am vrut sa sterg postul dar ori nu am gasit eu cum ori nu cred ca se poate.

P.S. Am rugamintea daca poate un admin sa sterga primu post. Multumesc.

Edited by sorindi, 24 February 2010 - 11:13.


#12
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
ceva pareri noi ? eu tocmai am comandat o pereche .

#13
anghelena

anghelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2010
Buna,

sint de ajutor acesti ochelari unei persoane care sufera de degenerescenta maculara?
contez pe un raspuns dat in cunostinta de cauza;

#14
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Sunt groaznici, înseamnă bani aruncați, oricât de puțin ar costa. Tocmai i-am primit și i-am încercat. Mincinoșii care promit marea cu sarea pe baza efectului pinhole uită să menționeze că mai apare și efectul de difracție pe marginea comună a fiecărei perechi de găuri adiacente, ceea ce duce la dublarea contururilor obiectelor văzute prin marginea fiecărei găuri. Imaginea rezultată, în loc să fie omogenă, e formată din cel puțin 3 tipuri de arii:
- arii circulare mici (în dreptul centrului găurilor, dar mai mici decât găurile) în care totul se vede bine (pe atât de bine pe cât se poate vedea în urma efectului pinhole)
- arii inelare în jurul celor de mai sus, prin care toate obiectele par a avea margini duble(!!!)
- "gardul" întunecos format de plasticul "lentilei", cu care nu te "obișnuiești" niciodată (adică nu "dispare" niciodată).

E un chin continuu să privești așa o imagine, nu vă luați așa ceva decât dacă vreți o pedeapsă masochistă mai excentrică.

(Cât despre pretenția că ororile alea găurite ți-ar putea vindeca vederea, nici nu mai comentez, n-am crezut așa ceva nicio clipă.)

Edited by donjoe, 28 September 2011 - 20:18.


#15
raressh2712

raressh2712

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.11.2010
Salutare, as fi si eu interesat de acesti ochelari Pinhole. Nu contest efectele benefice, dar as vrea sa stiu daca prezinta vreun efect advers ? Se pot purta mai mult de 15 min pe zi ? Exista cazuri in care vederea s-a imbunatatit ?

#16
maamulos

maamulos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.10.2006
Vad ca sa revenit la subiectul topic-ului si intervin si eu ....am 51 de ani si am probleme cu vederea si de la distanta si de aproape si am folosit si eu pinhole ....pentru corectie sunt excelenti am purtat acum cca un an exact cum au in specificatii minim 15 min pe zi si ma ajutat atunci doar ca nu am avut de lucru si am vrut sa maresc putin gaurile cu gandul ca voi avea unghiul de vizibilitate mai mare si i-am stricat ....concluzia este ca sunt excelenti pentru dioptrii mici si doar pentru corectie sau exercitii musculare nicidecum sa ii folosesti in locul ochelarilor clasici cum critica cineva mai sus.
Deci prin ei vedeam clar ca si cum nu as fi avut probleme de vedere doar ca unghiul de vizibilitate este limitat.
Ca sa va faceti o idee despre ei va recomand sa cumparati un Kg de biscuiti popular si sa luati 2 din ei si va uitati prin gaurelele lor ca si cum ar fi lentilele ochelarilor ....iar restul ii mancati :)) asa va veti da seama cel mai bine cat de utili sunt !
Efecte adverse nu are de ce sa aiba iar timpul de 15 min este timpul minim pentru gimnastica ....eu stateam ore intregi cu ei si sincer am simtit efectele, dupa cateva zile vedeam mai clar !!!

#17
rmcom2012

rmcom2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2012

View Postchestionar, on 6th June 2009, 16:15, said:

Ce sunt acestia si poze gasiti aici: http://en.wikipedia....Pinhole_glasses

Un articol interesant: http://www.myopia.org/pinholes.htm .
Ma intereseaza o parere neutra de la voi, dupa cum spune in articol probabil ca daca detineti un magazin care vinde ochelari veti fi impotriva acestei solutii, (asa cum am fost si eu la Amaoptimex in Bucuresti, din cauza folosirii calculatorului in mod indelungat, la care bineinteles ca mi s-au recomandat ochelari, primul prag. Bineinteles ca nu i-am dat voie sa-mi puna in ochi o anumita solutie, asa cum am citit si pe alt forum. Ca solutie alternativa nu mi s-a dat nici o recomandare.)



Am probat azi o pereche la TIBCO, promovati in Romania pentru 80 RON. Ca design nu iti sta prea bine  pe strada in ochelari cu gauri, dar se simte un efect. Ma intreb daca se poate sa-ti folosesti ochelarii de soare sub care lipesti un staniol, in care faci cu grija gaurele, dar cum sa faci acele gauri perfect rotunde..

Azi am probat si eu o pereche cumparati de pe internet. Este interesant de incercat , de fapt , cred vizualizarea se face, de fiecare data,  printr-o singura singura gaura functie de directia in care te uiti . Este un pic ciudat , sper sa aiba un efect pozitiv, la dioptrii de +1,5-2 cat am eu. Voi reveni.

#18
marcus9

marcus9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.03.2007

View Postdonjoe, on 28th September 2011, 21:16, said:

Sunt groaznici, înseamnă bani aruncați, oricât de puțin ar costa. Tocmai i-am primit și i-am încercat. Mincinoșii care promit marea cu sarea pe baza efectului pinhole uită să menționeze că mai apare și efectul de difracție pe marginea comună a fiecărei perechi de găuri adiacente, ceea ce duce la dublarea contururilor obiectelor văzute prin marginea fiecărei găuri. Imaginea rezultată, în loc să fie omogenă, e formată din cel puțin 3 tipuri de arii:
- arii circulare mici (în dreptul centrului găurilor, dar mai mici decât găurile) în care totul se vede bine (pe atât de bine pe cât se poate vedea în urma efectului pinhole)
- arii inelare în jurul celor de mai sus, prin care toate obiectele par a avea margini duble(!!!)
- "gardul" întunecos format de plasticul "lentilei", cu care nu te "obișnuiești" niciodată (adică nu "dispare" niciodată).

E un chin continuu să privești așa o imagine, nu vă luați așa ceva decât dacă vreți o pedeapsă masochistă mai excentrică.

(Cât despre pretenția că ororile alea găurite ți-ar putea vindeca vederea, nici nu mai comentez, n-am crezut așa ceva nicio clipă.)

prietene, pentru nervi ochelarii nu sunt de nici un folos.

intr-adevar apar toate efectele astea. pentru ca sunt mai multe gauri, nu doar una.

ce am observat eu, cu uimire, e ca ochii se destind imediat ce iti pui ochelarii.

si daca nu te agati de imagine, doar pentru ca
e mai clara decat esti obisnuit, si te repezi la ea ca la noua colega de clasa - bine asta am observat la mine - efectele alea scad pana la a nu mai fi deranjante.
Daca vrei sa dispara, faci o gaura mica, una singura, intr-o chestie opaca, apoi te uiti prin ea.
vei vedea perfect, dar unghiul vizual e mai mic.
Nu a promis nimeni marea cu sarea, daca asta ai asteptat, sigur ca esti dezamagit.

vad ca e ceva distanta intre postarile noastre, poate te-ai ai inteles oricum, cum e cu ochelarii astia.
sunt o solutie, nu Solutia.
aia ar fi fost sa vedm fara probleme. Dar nu mai e solutia noastra.

Edited by marcus9, 03 July 2012 - 10:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate