Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cand va reveni Isus si mai ales cum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1233 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 1st September 2009, 11:11, said:

Plata pentru pacat era moartea si Dumnezeu a platit deja pentru tine.
De unde stii tu ca a platit pt el? Dupa biserica ta, Hristos a platit pt TOTI oamenii, nu? :lol: Si, atunci, cine mai merge in iad? :lol: O doctrina falsa si periculoasa.

#74
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 1st September 2009, 23:45, said:

De unde stii tu ca a platit pt el? Dupa biserica ta, Hristos a platit pt TOTI oamenii, nu? :lol: Si, atunci, cine mai merge in iad? :lol: O doctrina falsa si periculoasa.

Merge in iad cine nu crede, nu accepta jertfa Domnului Isus pentru el personal. Pretul a fost platit, cine crede ca Domnul Isus a murit si pentru pacatele lui si vine la El sa recunoasca faptul ca este un pacatos, va fi salvat.

#75
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 kruger, on 2nd September 2009, 01:34, said:

Merge in iad cine nu crede, nu accepta jertfa Domnului Isus pentru el personal. Pretul a fost platit, cine crede ca Domnul Isus a murit si pentru pacatele lui si vine la El sa recunoasca faptul ca este un pacatos, va fi salvat.

corect !!!

#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 2nd September 2009, 01:34, said:

Merge in iad cine nu crede, nu accepta jertfa Domnului Isus pentru el personal.
Asta-i un cliseu prost bisericesc, din ciclul "DO IT YOURSELF" salvation plan.

Scrie clar ca INAINTE de salvare nu vei putea face NIMIC din ce zice Legea: sa alegi, sa iubesti, sa crezi, etc.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Deci, chiar daca Legea porunceste si promite ca daca (,) crezi esti salvat, inainte de salvare NU POTI asculta aceasta Lege, din cauza ca vine dintr-o inima de piatra.

Iubirea, alegerea, credinta vin doar IN URMA salvarii, ca o consecinta a prezentei Duhului. Meritul omului este ZERO, ceea ce nu va place voua, care furati din slava lui Dumnezeu, niste hoti si talhari, cum spune Scriptura.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,
Facerea de bine=FAPTE<=> alegere, credinta, iubire, etc, tot ce cere Legea si faci, este FAPTA si este ROADA Duhului, nu calea spre dobandire a Duhului.
Numai lui Dumnezeu sa-i multumesti daca ai fapte, nu tie.....

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Deci, scrie direct ca TE FACE SA FACI.

    

Quote

Pretul a fost platit, cine crede ca Domnul Isus a murit si pentru pacatele lui si vine la El sa recunoasca faptul ca este un pacatos, va fi salvat.
Dumnezeul tau este un bagabont, deoarece plateste odata TOATE pacatele, inclusiv acela de a nu-l "accepta" si dupa aia te trimite in iad ca nu l-ai "acceptat".

Coloseni 2

13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.

#77
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Bai Zexe, lamureste-ma si pe mine cu o treaba: numai God hotaraste cine si cum e salvat? Eu as putea fi salvat impotriva vointei mele?
Imagineaza-ti cel mai groaznic om criminal, satanist, pedofil , cu 5 secunde sa moara God hotarase sa-l salveze. E ok asa?

#78
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004

 eu_unul, on 31st August 2009, 20:23, said:

zeul te vrea incordat, si un pic aplecat!
Zii pe nume, umilinta, nu smerenie! Dumnezeu te vrea umil, cu genunchii rosi.  Sclav de bunavoie. Dar eu sunt OM, nascut liber, traind liber, iar daca dumnezeu exista, murind liber.

Nu am nici o problema in a o numi umilinta. Umilinta nu doar "va avea", ci are deja o valoare deosebita, cred ca, scuza-mi ironia, o s-o poti numi chiar "existentiala" :D la momentul respectiv.

"Sclav de bunavoie", iarasi, tocmai ca o consecinta a faptului de a fi nascut liber si a trai liber? Sau tu concepi libertatea in afara unui cadru moral ? Daca e asa, te duci frumos, te iei de manuta cu Nietzsche si cu anarhistii ... si uite ca am pomenit curente care au mai bine de 100 de ani, nu suntem cam in urma cu definitia libertatii ?

#79
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 eu_unul, on 31st August 2009, 19:58, said:

daca refuz sa ma inchin domnului tu crezi ca ma inchin satanei? Fii serios! Existenta diavolului nu merita pur si simplu sa fie dezbatuta. Diavolul, luat la bani marunti e mai contradictoriu decat Dumnezeu. In fine, deviem de la subiect.

stii , nu eu am zis ca cine nu se inchina lui dumnezeu se inchina diavolului . a zis-o isus hristos . nu exista zona neutra . clar !  citatul e asa :  ''cine nu este cu mine (noi ) ,este impotriva noastra ..."
da ,diavolul este castigatorul atata vreme cat reuseste sa ii convinga pe oameni ca el nu exista .


 eu_unul, on 1st September 2009, 23:48, said:

Bai Zexe, lamureste-ma si pe mine cu o treaba: numai God hotaraste cine si cum e salvat? Eu as putea fi salvat impotriva vointei mele?
Imagineaza-ti cel mai groaznic om criminal, satanist, pedofil , cu 5 secunde sa moara God hotarase sa-l salveze. E ok asa?

cum sa te salveze dumnezeu pe tine ? ce ,te simti pacatos ?   daca tu nu te simti vinovat cu nimic in fata lui dumnezeu ,nu are nici un sens sa-i ceri iertare .salvarea este pentru cei care se simt pacatosi si vor sa fie scapati de consecinta pacatelor lor .zice isus: "...nu cei sanatosi au nevoie de doctor ...''

#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 2nd September 2009, 11:48, said:

Bai Zexe, lamureste-ma si pe mine cu o treaba: numai God hotaraste cine si cum e salvat? Eu as putea fi salvat impotriva vointei mele?
Ma, e usor, numai sa citesti ce scrie. Concluzia o tragi singur. Chestia mai grea este sa gasesti definitiile notiunilor prin versuri cat mai directe. Egal ce crezi tu despre Scriptura sau Dumnezeu, daca vrei sa cercetezi ce spune Biblia despre un anumit subiect il poti gasi singur foarte usor.
Eu iti pot arata unde in Scriptura gasesti raspunsul cautat, nu parerea mea.

Romani 9

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

19Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``

    20Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut așa?``

    21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?


Quote

Imagineaza-ti cel mai groaznic om criminal, satanist, pedofil , cu 5 secunde sa moara God hotarase sa-l salveze. E ok asa?

Oricum, chestia cu evaluarea pacatosilor, pedofilii mai rai decat mincinosii, etc., este pur omeneasca. Biblia spune clar ca daca ai calcat legea intr-un singur loc, ai calcat TOATA lege, pe care am calcat-o cu totii cand Adam a ales sa manance fructul.

Iacob 2

10Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într'o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Diferentierea pacatului o fac cei care se dau mari ca ei nu fura, nu mint, nu sunt homo, etc.... Insa au doctrina falsa!!! E tot aia cu faptul ca ar fi gay.

#81
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 eu_unul, on 2nd September 2009, 11:48, said:

Bai Zexe, lamureste-ma si pe mine cu o treaba: numai God hotaraste cine si cum e salvat? Eu as putea fi salvat impotriva vointei mele?
Imagineaza-ti cel mai groaznic om criminal, satanist, pedofil , cu 5 secunde sa moara God hotarase sa-l salveze. E ok asa?

Am auzit de un talhar care a fost salvat in ultimele lui clipe...era chiar pe cruce langa Domnul Isus. Si ma bucur pentru el.

 eu_unul, on 2nd September 2009, 11:48, said:

Bai Zexe, lamureste-ma si pe mine cu o treaba: numai God hotaraste cine si cum e salvat? Eu as putea fi salvat impotriva vointei mele?

E un subiect pe care nu cred ca e necesar sa il discutam, eu cred ca si Biblia ne recomanda asta. Nu iese nimic constructiv de la o discutie pe subiectul asta, numai certuri.
Tu poti sa stai linistit, nimeni nu e salvat impotriva vointei lui. Dar daca se va intampla vreodata sa fi salvat, o sa intelegi si raspunsul la intrebarea cu pedofilul.

Edited by kruger, 04 September 2009 - 11:24.


#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 4th September 2009, 12:23, said:

E un subiect pe care nu cred ca e necesar sa il discutam,

Scriptura e clara: El are mila DE CINE VREA, gemenii nu se nascusera, vase ale miniei FACUTE PENTRU PIEIRE, etc....
Romani 9

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Liberul arbitru e doar o doctrina diavoleasca veche de cand lumea.

#83
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
S-a deviat de la subiect...
Zexe ara campu ca de obicei...

#84
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 2nd September 2009, 10:54, said:

Asta-i un cliseu prost bisericesc, din ciclul "DO IT YOURSELF" salvation plan.

Scrie clar ca INAINTE de salvare nu vei putea face NIMIC din ce zice Legea: sa alegi, sa iubesti, sa crezi, etc.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Deci, chiar daca Legea porunceste si promite ca daca (,) crezi esti salvat, inainte de salvare NU POTI asculta aceasta Lege, din cauza ca vine dintr-o inima de piatra.

Iubirea, alegerea, credinta vin doar IN URMA salvarii, ca o consecinta a prezentei Duhului. Meritul omului este ZERO, ceea ce nu va place voua, care furati din slava lui Dumnezeu, niste hoti si talhari, cum spune Scriptura.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,
Facerea de bine=FAPTE<=> alegere, credinta, iubire, etc, tot ce cere Legea si faci, este FAPTA si este ROADA Duhului, nu calea spre dobandire a Duhului.
Numai lui Dumnezeu sa-i multumesti daca ai fapte, nu tie.....

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Deci, scrie direct ca TE FACE SA FACI.

    


Dumnezeul tau este un bagabont, deoarece plateste odata TOATE pacatele, inclusiv acela de a nu-l "accepta" si dupa aia te trimite in iad ca nu l-ai "acceptat".

Coloseni 2

13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.


Nici nu vazusem postarea asta a ta si mi-e teama ca iar trebuie sa fiu in dezacord cu tine. Textul spune clar: "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau fiu, ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica". .  Asta e mesajul pe care tu, daca esti un copil al lui Dumnezeu, trebuie sa il transmiti oamenilor pacatosi, pentru ca ii iubesti si vrei sa fie salvati. Dar nu, tu incepi sa discuti planul lui Dumnezeu, ca deja s-a stabilit cine va fi salvat si cine nu si incepi sa vorbesti lucruri pe care nici oamenii salvati de curand nu pot sa le ''rumege''...as putea spune ca oferi ''bucate tari'' oamenilor care au nevoie de salvare. Daca vrei sa vorbesti cuiva despre Isus Hristos, spune-i ca i se ofera mantuirea sufletului in dar si ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci sa creada in El. Asa au evanghelizat si Sfintii Apostoli, pentru ca mesajul este simplu.
      
Inca odata, mantuirea este pentru oricine crede in El. Zi-mi un singur motiv pentru care ar trebui sa discutm subiectul predestinarii, la ce ar putea ajuta...si ia in considerare si certurile pe aceasta tema, din istoria Bisericii. (nu ma astept sa dai un motiv pentru a discuta predestinarea, am vazut ca stii sa ignori versetele si ideile care te contrazic).

Edited by kruger, 07 September 2009 - 12:30.


#85
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 zexelica, on 5th September 2009, 02:58, said:

Scriptura e clara: El are mila DE CINE VREA, gemenii nu se nascusera, vase ale miniei FACUTE PENTRU PIEIRE, etc....
Romani 9

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Liberul arbitru e doar o doctrina diavoleasca veche de cand lumea.

asta se poate aplica cu succes celor care cer dovezi peste dovezi ale existentei lui dumnezeu .

#86
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 eu_unul, on 2nd September 2009, 11:48, said:

numai God hotaraste cine si cum e salvat? Eu as putea fi salvat impotriva vointei mele?
Imagineaza-ti cel mai groaznic om criminal, satanist, pedofil , cu 5 secunde sa moara God hotarase sa-l salveze. E ok asa?
Am sa incerc sa iti fiu de ajutor.
In teologia crestina exista fel si fel de curente in a explica 'mecanismul mantuirii'. Probabil ca de la unele dintre aceste mecanisme vine expresia: "treaba de mantuiala" :).
E drept ca doar God, cum vrei tu sa Ii zici, hotaraste cine sa fie salvat si cine nu pentru ca la Carte zice ca El salveaza pe cine vrea. Doar El stie sinceritatea omului, intentiile, etc. ca doar e God, nu? Tot la Carte zice ca are si niste criterii precum Decalogul, si altele. Nu intru in detalii aici.

Unii crestini sunt de parere ca toti oamenii vor fi salvati, indiferent in ce categorie se afla, chiar si cea prezentata de tine. Acestia sunt de parere ca vointa omului nu are nicio insemnatate in acest 'mecanism al mantuirii'. Insa la Carte, God cere vointa omului pentru a-l mantui ("Fiule, da-mi inima ta" - in cuvintele Lui). De ce ar mai cere-o daca salvarea nu ar depinde si de om de la si pana la un anumit punct?

In alt loc spune ca de la Dumnezeu vin si 'vointa si infapuirea'. De aici se deduce ca trebuie sa existe o conlucrare intre vointa omului si vointa lui Dumnezeu. O vointa care nu conlucreaza cu cea a lui Dumnezeu nu poate sa se armonizeze cu dorinta lui Dumnezeu de a mantui pe toti. In Biblie acesta mai este cunoscut si cu numele de 'pacatul care nu poate fi iertat'. De aceea, in ultimele versete ale Cartii, God mai spune ca nu vor putea fi salvati curvarii, mincinosii, homosexualii, etc. Daca nu vrei sa fii iertat nu poti fi mantuit.
In fine, de ce pe Cruce doar un talhar a fost salvat "cu 5 secunde inainte sa moara"?

#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 7th September 2009, 13:26, said:

Nici nu vazusem postarea asta a ta si mi-e teama ca iar trebuie sa fiu in dezacord cu tine. Textul spune clar: "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau fiu, ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica".

Fiinca citezi acest vers atat de uzitat de cei cu liberul arbitru, dovedesti ca nici macar nu ti-a trecut prin minte sa verifici textul koine.

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 3

16ουτως γαρ ηγαπησεν ο θεος τον κοσμον ωστε τον υιον αυτου τον μονογενη εδωκεν ινα πας ο πιστευων εις αυτον μη αποληται αλλ εχη ζωην αιωνιον

ουτως
houto: after (in) this manner, as, even (so), for all that, like(-wise), no more, on this fashion(-wise), so (in like manner), thus, what.

γαρ  conjunction
gar  gar:  assigning a reason (used in argument, explanation or intensification; often with other particles)

Poate imi arati cuvintele "ATAT DE MULT" in textul koine, ca eu nu le gasesc..........

Ar fi frumos sa studiezi, nu sa iei de-a gata preparate cliseele bisericilor mincinoase.

Quote

Inca odata, mantuirea este pentru oricine crede in El.
Si demonii cred.

Iacob 2

19Tu crezi că Dumnezeu este unul, și bine faci; dar și dracii cred... și se înfioară!

Deci, ORICINE nu mai este ORICINE, ci o multime definita. Iar Scriptura spune ca (,) credinta nu este a noastra, ci a LUI Hristos. Deci, nu este meritul omului, AGAIN. Credinta este FAPTA, iar mantuirea nu vine prin fapte.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Galateni 2

16Totuș, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credința lui Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

Deci, again, mantuiti prin credinta LUI Hristos, nu a omului. Credinta este o FAPTA, deoarece Scriptura porunceste sa crezi.

Se pare ca aceasta parte a Scripturii este ignorata de bisericile idolatre.

#88
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Ma uit cu mirare la tine si vad ca postezi o gramada de cuvinte, dar fara esenta... Ce incerci sa demonstrezi? Cat esti de bun?
Am mai spus odata, s-a deviat de la subiect...

Zexe nu am inteles ceea ce ai spus in postarea ultima...

Asa cum am mai spus... zgomot fara esenta...

#89
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 8th September 2009, 00:43, said:

Fiinca citezi acest vers atat de uzitat de cei cu liberul arbitru, dovedesti ca nici macar nu ti-a trecut prin minte sa verifici textul koine.

Ar fi frumos sa studiezi, nu sa iei de-a gata preparate cliseele bisericilor mincinoase.

Am citat din Cornilescu... iar tu inca nu ai inteles ce spuneam eu despre evanghelizare si subiectul predestinarii. Sau tu nu ai de gand sa evanghelizezi, doar ai ceva de demonstrat?!

#90
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 9th September 2009, 00:49, said:

Am citat din Cornilescu... iar tu inca nu ai inteles ce spuneam eu despre evanghelizare si subiectul predestinarii. Sau tu nu ai de gand sa evanghelizezi, doar ai ceva de demonstrat?!
Sa citezi din Cornilescu fara SA VERIFICI textul koine este o indeletnicire proasta, care dovedeste ca nu-ti trebuie adevarul, ci te multumeste ce ti se spune la biserica (,) ca este adevarul. Iar tu repeti. Ùnde este dorinta credinciosului de a-L cunoaste? In copiat? Hai sa fim seriosi.


Matei 13

25Dar, pe cînd dormeau oamenii, a venit vrăjmașul lui, a sămănat neghină între grîu, și a plecat.

Dormiti, dormiti.........si credeti biserica! Sa nu cumva sa studiati, cand aveti deja concluziile trase de teologii vostri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate