Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Teme de culoare noi și limba Română pentru interfața forumului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#91
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postpstdgt, on 3rd June 2009, 18:28, said:

Pe scurt: din cauza unor limitari tehnice, IPB foloseste la trimiterea report-urilor string-urile din language pack-ul selectat de userul care da report :)
now that you mention it, imi si inchipui (la modul simplist) cum se face frumos un select dupa userii care tre sa primeasca reportu incluzand si grupand dupa limba dupa care se face o iteratie si se trimite la fiecare grup de emailuri mesajul tradus dupa language packu selectat de useru target :w00t:

View Postpstdgt, on 3rd June 2009, 18:28, said:

De acum inainte toate report-urile vor avea titlul in engleza (nu cred ca va fi vreun moderator deranjat de asta).
:cheers:

#92
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
De ce in interiorul unui post cand se pune un citat/quote apare diferit, scris ba in engleza, ba in romana?
Apare in limba care o are selectata cel ce posteaza?

Attached File  citat.png   43.03K   52 downloads

#93
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Da

#94
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Sunt convinsă că am să regret enorm ce spun acum, dar poate ar fi mai bine să se renunțe la varianta Blue ENG, altfel va persista mereu această harababură.
Vom face mutre, ne va fi incomod o perioadă, dar ne vom acomoda în timp, zic eu.

Nu dați, că și eu sufăr ca un martir! Cu toate astea, tind să cred că este soluția ideală.

#95
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Dupa parerea mea, e bine sa ramana si varianta din Engleza, (cu toate ca eu prefer Romana), pentru ca prinde bine si pentru userii straini care nu cunosc limba romana foarte bine! (daca exista asa ceva aici pe Softpedia)

Edited by planner26, 03 June 2009 - 20:57.


#96
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postplanner26, on 3rd June 2009, 21:56, said:

Dupa parerea mea, e bine sa ramana si varianta din Engleza, (cu toate ca eu prefer Romana), pentru ca prinde bine si pentru userii straini care nu cunosc limba romana foarte bine! (daca exista asa ceva aici pe Softpedia)
Ok, și cât l-ar ajuta pe unul să găsească un topic, dacă nu înțelege limba în care se postează?
Ar trebui menținută pentru cei care s-au obișnuit cu ea, însă dacă tot ne plângem de rongleză...

#97
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

View Postplanner26, on 3rd June 2009, 21:56, said:

Dupa parerea mea, e bine sa ramana si varianta din Engleza, (cu toate ca eu prefer Romana), pentru ca prinde bine si pentru userii straini care nu cunosc limba romana foarte bine! (daca exista asa ceva aici pe Softpedia)

Pentru ei exista boardul.

#98
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View PostCICI&Co, on 3rd June 2009, 21:36, said:

Sunt convinsă că am să regret enorm ce spun acum, dar poate ar fi mai bine să se renunțe la varianta Blue ENG, altfel va persista mereu această harababură.
Vom face mutre, ne va fi incomod o perioadă, dar ne vom acomoda în timp, zic eu.

Nu dați, că și eu sufăr ca un martir! Cu toate astea, tind să cred că este soluția ideală.

SUBSCRIU.

#99
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCICI&Co, on 3rd June 2009, 21:36, said:

Sunt convinsă că am să regret enorm ce spun acum, dar poate ar fi mai bine să se renunțe la varianta Blue ENG, altfel va persista mereu această harababură.
Vom face mutre, ne va fi incomod o perioadă, dar ne vom acomoda în timp, zic eu.

Nu dați, că și eu sufăr ca un martir! Cu toate astea, tind să cred că este soluția ideală.
Inițial voiam să zic un wtf, dar am o vagă bănuială că s-ar putea să ai dreptate :(

#100
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postantinari, on 4th June 2009, 00:39, said:

Inițial voiam să zic un wtf, dar am o vagă bănuială că s-ar putea să ai dreptate :(
Lasă, că poate nu ne ia nimeni în seamă...  :bigwhitegrin:

#101
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostCICI&Co, on 4th June 2009, 00:56, said:

Lasă, că poate nu ne ia nimeni în seamă...  :bigwhitegrin:
Mi s-ar parea ceva foarte ok, scriem in romana, este un forum romanesc asa ca mi s-ar parea normal sa fie si forumul in limba romana. Cine vrea engleza, o parte din discutii le poate purta aici.

LE: Grupul: Members - nu se poate scrie tot in romana?
ex: Membri/Moderatori/Banat de Moderatori/...

Edited by d4m4g3, 04 June 2009 - 09:04.


#102
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
d4m4g3, era o glumă postul pe care l-ai citat.
Din moment ce eu am venit cu propunerea, nu trebuie să mă convingi și pe mine că ar fi mai bine să folosim toți interfața în lb română. Logic, nu?
Și chiar nu era nevoie de ironiile la adresa celor ce vor... engleză.  :)

#103
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Elementele respective nu fac parte din language pack ci sunt denumirile grupurilor. Daca ar fi modificate ar aparea la fel indiferent de language pack-ul ales de utilizatori.

PS: in general, termenii care au putut fi tradusi au fost tradusi deja.

View Postd4m4g3, on 4th June 2009, 09:48, said:

LE: Grupul: Members - nu se poate scrie tot in romana?
ex: Membri/Moderatori/Banat de Moderatori/...


#104
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostCICI&Co, on 4th June 2009, 10:51, said:

Nu incercam sa te conving pe tine, ci doar mi-am spus propria parerea, iar postul nu a fost citat cu intentie ci am dat Reply rapid fara sa sterg citatul tau... :)
Nu era nicio ironie, spuneam doar ceea ce ar fi normal: Romania, forum in limba romana, comunicare in limba romana. Ceea ce s-a si intamplat.

View Postpstdgt, on 4th June 2009, 11:27, said:

Am inteles. Credeam ca exista posibilitatea sa fie traduse si ele odata cu tema. :)

#105
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postd4m4g3, on 4th June 2009, 11:34, said:

Nu era nicio ironie, spuneam doar ceea ce ar fi normal: Romania, forum in limba romana, comunicare in limba romana. Ceea ce s-a si intamplat.
Discuția asta e mult mai vastă și cred că e oarecum off topic aici. Pe scurt:
1. Atâta timp cât anumite elemente ale forumului rămân în limba engleză tot în romgleză va fi forumul. Tocmai de aceea am considerat că propunerea colegei noastre are consistență, din câte am înțeles punând cap la cap explicațiile date până acum cu privire la elementele care nu fac parte din language pack, deci nu pot fi traduse decât pentru toți utilizatorii și nu selectiv în funcție de opțiunea fiecăruia.
Și înainte și după apariția temelor noi cu pachete lingvistice în limba română, forumul a fost și este în romgleză indiferent de opțiune. Singura posibilitate de a-l face în limba română este ca interfața în limba română să fie singura disponibilă pentru toți utilizatorii. Altfel e un pas înainte, dar e doar un pas (mare sau mic, rămâne de văzut).
2. Referitor la

View PostAdiJapan, on 3rd June 2009, 16:01, said:

Mă stupefiază reacția celor care susțin că era mai bine înainte și că acum simt lipsa vechii interfețe. E ca și cum ar spune că româna ar fi o limbă de mîna a doua și că numai engleza e destul de bună. Păcat.
E adevărat, limba română nu este o limbă de mâna a doua. În categoria asta ar putea intra  spaniola, italiana, germana, franceza (nu neapărat în ordinea asta; enumerarea doar orientativă).
Totuși, sunt de acord că interfața în limba română e un pas înainte însă, după cum am spus mai sus, e doar un pas, deocamdată.

#106
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Cum am mai spus, nimeni nu consideră lb română mai prejos de lb engleză. Aici nu e vorba de limbă, ci de un lucru cu care te obișnuiești, îți place și îți face situația mai comodă. Nimeni nu trage de engleză, puteau la fel de bine să fie și chineză sau păsărească. Dacă ne obișnuiam, țineam de interfață și cu dinții, pentru că aici e vorba de un ușor egoism. Dacă e să mă gândesc la binele meu, da... vreau Blue ENG, dar pentru binele tuturor ar trebui să rămână numai lb română, în ceea ce privește interfața forumului.

Parcă e anapoda să vezi că Acum 5 minute, a postat Cici, din group Moderators, joined acu' 2 ani, from Echipa adversă.

Edited by CICI&Co, 04 June 2009 - 14:06.


#107
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCICI&Co, on 4th June 2009, 15:00, said:

Parcă e anapoda să vezi că Acum 5 minute, a postat Cici, din group Moderators, joined acu' 2 ani, from Echipa adversă.
Asta acum, dar și în interfața default ai romgleză la tot pasul.
Un exemplu ar fi ăsta:
Softpedia  |  Subtitrari  |  Members  |  Search |  Galerie Foto  |  Concursuri Foto  |  Blogs  |  Arcade
:)

View PostCICI&Co, on 4th June 2009, 15:00, said:

Cum am mai spus, nimeni nu consideră lb română mai prejos de lb engleză.
Dar nici nu putem să spunem că un vorbitor de (doar) limbă română se va descurca pe mapamond la fel ca un vorbitor de (doar) limbă engleză. Lăsând la o parte toate argumentele despre limitele culturale ale vorbitorilor nativi de English (US) :P
Cred că mult mai ieftin, și de mult mai mult ajutor pentru evoluția speciei, ar fi renunțarea la niște orgolii, comparabile cu întrebarea existențială relativ la primordialitatea oului sau a găinei și, pentru binele nației în ultimă instanță, să se treacă dreaq odată la formarea de competențe în sistemul educațional și la învățarea de limbă engleză intensiv pentru că, vrem ori nu vrem, la un moment dat cunoașterea acestei limbi ne va ajuta în viață.  Un profesor american e capabil (adică are posibilitatea și de cele mai multe ori o face) să insufle patriotism având mai puțin de o zecime din istoria de care dispune poporul nostru, și nu e limbaj de lemn, ci o comparație seacă între fantasticul sistem de învățământ românesc și deplorabilul sistem de învățământ americănesc. Noi discutăm aici de utilizarea limbii române în interfața forumului de parcă ar fi un capăt de țară și ne doare în bască de agramatismul prezent prin toate colțurile forumului și, din păcate, și prin toate colțurile țărișoarei.

PS Cred că e off topic, de fapt ideea de bază era că ori engleză peste tot, ori română peste tot, și fiind un forum românesc normal ar fi română peste tot, chiar dacă, cu toate orgoliile noastre de întâistătători pe aceste colțuri de lume, limba română e extrem de puțin cunoscută în comparație cu limba default în IT. N-am fost în stare (nu noi ca utilizatori SP ci cei care reglementează ca fiind evoluții lingvistice agramatismele unor incapabili de învățare dar capabili de orice altceva) să trimitem măcar un mail, atunci când ar fi trebuit, persoanei pe care, în geniul nostru tradițional, am identificat-o ca fiind capabilă să înțeleagă și să implementeze diferența dintre virgulă și sedilă.

Edited by antinari, 04 June 2009 - 14:33.


#108
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Apare undeva in forum aceasta formulare?

View PostCICI&Co, on 4th June 2009, 15:00, said:

Parcă e anapoda să vezi că Acum 5 minute, a postat Cici, din group Moderators, joined acu' 2 ani, from Echipa adversă.

Vad mentionat obsesiv cuvantul "romgleza" (cu varianta rongleza)...  :huh:

Este imposibil de inteles ca unele elemente nu pot fi traduse? (Unele din ele vor disparea in curand oricum).
Este chiar atat de groaznic acum cand 90% din interfata este disponibila si in limba Romana, fata de "inainte" cand aceasta optiune nu exista deloc?
Chiar este nevoie de atata "drama"?

View Postantinari, on 4th June 2009, 15:22, said:

Asta acum, dar în interfața default ai romgleză la tot pasul.
Un exemplu ar fi ăsta:
Softpedia  |  Subtitrari  |  Members  |  Search |  Galerie Foto  |  Concursuri Foto  |  Blogs  |  Arcade


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate