Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Teme de culoare noi și limba Română pentru interfața forumului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#73
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Am schimbat la "message tracker".

Denumirile "Inbox" si "Sent Items" nu fac parte din language pack ci reprezinta numele folderelor respective si sunt stocate separat pentru fiecare membru in parte. Aceasta este o consecinta a faptului ca sistemul de PM permite personalizarea folderelor (inclusiv cele implicite). Ca un mic test, incearca sa-ti redenumesti folderul Inbox :)

As putea apela la un dirty hack pentru a substitui automat cele 2 denumiri insa ar aparea tot felul de probleme (nu toti userii au limba Romana selectata, unii poate chiar vor sa pastreze denumirile Inbox/Sent, etc).

View Postd4m4g3, on 3rd June 2009, 12:24, said:

Aici apare Inbox, Sent Items si Mesaje Salvate. Nu pot fi toate in limba romana?
Adica Mesaje Primite, Mesaje Trimite, Mesaje Salvate.


#74
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Felicitări din tot sufletul celor care s-au ocupat și au tradus interfața în română. Era de tot rîsul ca un forum românesc să aibă meniuri și butoane în engleză. Îmi dau seama că a fost mult de muncă (am contribuit și eu la interfața Wikipediei în română și știu), așa că îi felicit și pentru efort.

Ca observație, eu personal aș fi optat pentru formulările cu pluralul de politețe.

Mă stupefiază reacția celor care susțin că era mai bine înainte și că acum simt lipsa vechii interfețe. E ca și cum ar spune că româna ar fi o limbă de mîna a doua și că numai engleza e destul de bună. Păcat.

#75
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View Postpstdgt, on 3rd June 2009, 15:05, said:

Am schimbat putin nuantele de pe verde si gri. Sper ca e mai bine asa.


Gri Are tenta de culoare.
Verde... numai sa nu te simti rau .... :rolleyes:

#76
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAdiJapan, on 3rd June 2009, 16:01, said:

Mă stupefiază reacția celor care susțin că era mai bine înainte și că acum simt lipsa vechii interfețe. E ca și cum ar spune că româna ar fi o limbă de mîna a doua și că numai engleza e destul de bună. Păcat.

Am cerut cumva sa se revina integral la limba engleza? Astfel incat sa te afecteze si pe tine in vreun fel?

Eu nu vad care-i problema ta... cativa useri doresc sa-si poata alege limba interfetei forumului, e chiar asa grav? Bineinteles ca userii din grupul Senior Members isi revendica dreptul de a nu vedea reclamele.

Si te intreb din nou, in urma carei cereri, ai tras tu concluzia ca cineva are vreo problema cu limba romana?

#77
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dar iti poti selecta interfata in lb. engleza, nu vad nici o problema.

#78
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postclara_spiele, on 3rd June 2009, 16:45, said:

Dar iti poti selecta interfata in lb. engleza, nu vad nici o problema.
Ba este o problemă, nu mai există clean-ul.  :bigwhitegrin:

AdiJapan, nu e vorba că nu ne place lb română, ci doar că ne-am obișnuit într-un anume fel. Dacă aveam de la început interfața în lb română, era ok. La fel și dacă de mâine s-ar scoate definitiv lb engleză, deși eu personal voi fi puțin amețită de "Acum X minute", obișnuită fiind să văd din loc în loc "A minute ago", vom fi nevoiți să ne adaptăm, dar atâta timp cât putem alege, de ce să n-o facem? Sau de ce trebuie toți să alegem același lucru?

Mie îmi place forumul așa cum l-am știut dintotdeauna. N-am schimbat nimic din setări. Nu consider noile teme inutile, doar că nu-s pentru mine.

#79
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCICI&Co, on 3rd June 2009, 15:57, said:

Ba este o problemă, nu mai există clean-ul.  :bigwhitegrin:
Mie îmi place să mă pot concentra când scriu un sfat sau ajut pe cineva, fără ca animațiile și chestiile zburătoare din reclame să-mi distragă atenția, evident scăzând și calitatea contribuțiilor.

Cred că e în interesul SoftNews SRL să-mi facă participarea cât mai confortabilă - și nu sunt singurul.

View PostCICI&Co, on 3rd June 2009, 15:57, said:

Mie îmi place forumul așa cum l-am știut dintotdeauna. N-am schimbat nimic din setări. Nu consider noile teme inutile, doar că nu-s pentru mine.
Exact. Numește-o obișnuință, numește-o cum vrei. Ca și programator știu că nu poate fi atât de greu să dezactivezi niște reclame pentru 2000+ răspunsuri.

Edited by OriginalCopy, 03 June 2009 - 16:22.


#80
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009

View PostAdiJapan, on 3rd June 2009, 16:01, said:

Ca observație, eu personal aș fi optat pentru formulările cu pluralul de politețe.

Toți traducătorii români voluntari au optat pentru exprimarea directă (verbe la imperativ, persoana a doua singular), nu pentru exprimarea politicoasă. Forumiștii care folosesc softuri traduse sînt deja familiarizați cu acest tip de exprimare, care este cel mai potrivit pentru interfața softurilor.

View PostBerti, on 3rd June 2009, 16:21, said:

Conform userului Administrator, aflat in grupul Admin, toti cei care intampina discomfort in ulitizarea interfetei in limba romana a forumului, sunt semi-analfabeti!

1. Cuvîntul "user" nu există în limba română. Există însă cuvîntul "utilizator".
2. Cuvîntul "discomfort" nu există în limba română. Cuvîntul corect din română este "disconfort", așa cum de altfel există în română "confort", nu "comfort".
3. Cuvîntul "ulitizarea" nu există în limba română. Există însă cuvîntul "utilizarea".
4. Limba română se scrie numai cu diacritice. Limba scrisă fără diacritice se numește "romana", dar nu este recunoscută oficial.
5. Concluzie: Semnătura utilizatorului "Berti" citată mai sus este scrisă semi-corect.

Edited by ravinescu, 03 June 2009 - 16:19.


#81
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostBerti, on 3rd June 2009, 22:21, said:

Am cerut cumva sa se revina integral la limba engleza? Astfel incat sa te afecteze si pe tine in vreun fel?

Eu nu vad care-i problema ta... cativa useri doresc sa-si poata alege limba interfetei forumului, e chiar asa grav? Bineinteles ca userii din grupul Senior Members isi revendica dreptul de a nu vedea reclamele.

Si te intreb din nou, in urma carei cereri, ai tras tu concluzia ca cineva are vreo problema cu limba romana?
Mă cunoașteți de undeva de mă luați la per tu?
Apoi, dacă vă descurcați mai bine în engleză de ce mi-ați scris în română?
Ca să fie clar, mă refeream la următoarele comentarii:

View Postcrst_g, on 2nd June 2009, 17:38, said:

sa moara cici, de unde schimb tema inapoi la eng? :mellow:

View Postburebista, on 2nd June 2009, 18:04, said:

Guys as vrea Default Clean, limba engleza si cu butoanele in engleza nu in română. Acu' am o struto-camila englezo-română.  :wacko:

View Postburebista, on 2nd June 2009, 18:59, said:

Totusi, asa de curiozitate, cine-i sadicul care a inventat schimbarile astea?
Vorba cintecului: If it ain't broke... fix it until it is.

View Postcristyyo, on 2nd June 2009, 20:46, said:

Io aș vrea "Albastru Clean (ENG)". Se poate?

View Postcrysty2k5, on 2nd June 2009, 21:58, said:

E ciudat in romana.

View PostBerti, on 2nd June 2009, 22:03, said:

In numele astora, mai old school, care s-au obisnuit cu softurile in engleza, va rog, va implor... avem nevoie de vechea tema Blue Clean (ENG), ca de apa.

View PostBerti, on 3rd June 2009, 15:59, said:

Prin faptul ca unii utilizeaza calculatorul de mai bine de 10 ani si s-au obisnuit cu aplicatiile in limba engleza, nu inseamna ca sunt "semi-analfabeti". Oricum, in numele celor care simt lipsa interfetei in engleza iti multumesc pentru complimente.

View PostTIC, on 3rd June 2009, 16:16, said:

mie imi place gri, dar ar fi mai bine pt. mine daca ar fi in engleza. nu sunt obisnuit cu butoanele and stuff traduse!
Din ele deduc că unii români preferă interfața în engleză, ceea ce mi se pare cel puțin straniu.

View PostCICI&Co, on 3rd June 2009, 22:57, said:

AdiJapan, nu e vorba că nu ne place lb română, ci doar că ne-am obișnuit într-un anume fel. Dacă aveam de la început interfața în lb română, era ok. La fel și dacă de mâine s-ar scoate definitiv lb engleză, deși eu personal voi fi puțin amețită de "Acum X minute", obișnuită fiind să văd din loc în loc "A minute ago", vom fi nevoiți să ne adaptăm, dar atâta timp cât putem alege, de ce să n-o facem? Sau de ce trebuie toți să alegem același lucru?

Mie îmi place forumul așa cum l-am știut dintotdeauna. N-am schimbat nimic din setări. Nu consider noile teme inutile, doar că nu-s pentru mine.
Aveți dreptate, e nevoie să ne obișnuim și de fapt ar fi fost mai bine ca de la bun început interfața să fie în română. Dar din comentariile adunate mai sus înțeleg că există români care nu vor să se obișnuiască cu o interfață în limba lor. Tare sînt curios de ce.

Apropo de obișnuință și de „mai bine de 10 ani”: și eu folosesc calculatorul (tot în engleză) de peste 20 de ani (primele lecții le luam prin 1988). În engleză mă simt ca peștele în apă (literatură, filme, texte tehnice, științifice etc.). Și totuși nu mi-ar trece prin cap să refuz o interfață românească și s-o vreau înapoi pe cea în engleză, decît poate dacă cea românească e atît de proastă încît nu se înțelege ce spune. Nu e cazul la Softpedia.

#82
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Mă scuzați, domnule Pruteanu Junior. Am rectificat. Apropo, corect este "cuvântul", după modificările lingvistice din anii '90.

#83
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003

View PostAdiJapan, on 3rd June 2009, 17:18, said:

Din ele deduc că unii români preferă interfața în engleză, ceea ce mi se pare cel puțin straniu.
Asa si mie mi se pare cel putin straniu sa folosesc ceva care nu-mi place avind in vedere ca optiunea de engleza curata a existat inainte de curcubeul asta de teme rongleze.

View PostAdiJapan, on 3rd June 2009, 17:18, said:

Și totuși nu mi-ar trece prin cap să refuz o interfață românească și s-o vreau înapoi pe cea în engleză [...]
Mie tocma' asta-mi trece prin cap, e vreo problema? Tre' sa fim uniti in cuget si-n simtiri sau cum? :D

Anyway la mine problema e rezolvata, stau pe engleza fara reclame. Inteleg ca e an greu de criza si trebuie gasite portite de supravietuire si asa cum a gasit-o Softpedia am gasit-o si io.
La cit mai multe teme colorate in română va doresc.

#84
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postravinescu, on 3rd June 2009, 23:14, said:

Toți traducătorii români voluntari au optat pentru exprimarea directă (verbe la imperativ, persoana a doua singular), nu pentru exprimarea politicoasă. Forumiștii care folosesc softuri traduse sînt deja familiarizați cu acest tip de exprimare, care este cel mai potrivit pentru interfața softurilor.
E greu să spuneți „toți” cînd voluntarii de la Wikipedia au optat pentru exprimarea politicoasă. Mai exact: verbele sînt puse la plural acolo unde interfața (inclusiv paginile de ajutor, regulamente etc.) i se adresează utilizatorului, însă la singular acolo unde utilizatorul dă o comandă softului. Exemple:

- Către utilizator: Respectați drepturile de autor. Indicați-vă sursele de documentare. Scrieți cu diacritice. etc.
- Către calculator: Salvează pagina. Arată diferențele. Inversează selecția. Ascunde modificările minore. etc.

#85
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postravinescu, on 3rd June 2009, 17:14, said:

1. Cuvîntul "user" nu există în limba română. Există însă cuvîntul "utilizator".
2. Cuvîntul "discomfort" nu există în limba română. Cuvîntul corect din română este "disconfort", așa cum de altfel există în română "confort", nu "comfort".
3. Cuvîntul "ulitizarea" nu există în limba română. Există însă cuvîntul "utilizarea".
4. Limba română se scrie numai cu diacritice. Limba scrisă fără diacritice se numește "romana", dar nu este recunoscută oficial.
5. Concluzie: Semnătura utilizatorului "Berti" citată mai sus este scrisă semi-corect.

Da, imi recunosc greselile... n-am nici o scuza pentru ele.  Doar as vrea sa comentez punctul 4, cand se va pune la punct in mod oficial o tastatura cu diacritice, iar producatorii de renume vor implementa acest layout pentru produsele comercializate in tara noastra, probabil ca voi scrie si eu pe placul tau. Dar pana atunci ,sper ca utilizatorii care au nevoie ajutorul meu, sa-mi inteleaga scrisul de semi-analfabet.  

Ontopic ai ceva de spus?

Edited by Berti, 03 June 2009 - 17:15.


#86
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postciuly, on 2nd June 2009, 16:11, said:

reporturile, desi am blue eng selectat, imi vin cu subject romanesc -_-
up.



rog pe cei cu corectitudinea limbii romane sa faca un salt pe literatorul. aici se discuta alte chestii iar poluarea voastra face ca unele probleme semnalate sa fie sarite.

#87
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Pe scurt: din cauza unor limitari tehnice, IPB foloseste la trimiterea report-urilor string-urile din language pack-ul selectat de userul care da report :)

De acum inainte toate report-urile vor avea titlul in engleza (nu cred ca va fi vreun moderator deranjat de asta).

View Postciuly, on 3rd June 2009, 18:21, said:

up.


#88
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Am găsit câteva :

Mesaj Privat de adaugare prieten said:

ady_chesnoiu,

xxx te-a adăugat in lista lui/ei de prietenit.

Vizitează lista ta de prieteni: xxx

Toate cele bune,

Echipa Softpedia Forum.
http://forum.softpedia.com/index.php



Profil said:

Ultima vizită: Acum un minut
Folosing panoul de control personal

Profil said:

Ora locală: 3rd June 2009, 11:41


Jos, on Stânga, said:

? 2001 - 2009 Softpedia. All rights reserved.
Softpedia? and Softpedia logo are registered trademarks of Soft News NET SRL.

Privacy Policy | Terms of Use | Contact Softpedia

(merg puse în Engleză?)

Am mai văzut câteva , dar am uitat de ele .

Edited by ady_chesnoiu, 03 June 2009 - 18:02.


#89
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
hai ca am dat-o dintr-o optiune suplimentara a forumului in tratate de lingvistica
daca pt voi SP-ul sta in alegerea skin-ului si nu va satisface niciunul din cele existente ...
bine ca au cam ramas in acelasi loc pozitionate; cine nu stie romana (sau nu poate intelege din traducerile de pana acum), macar se poate baza pe memoria vizuala

oricum, de pareciat efortul
fiecare alege ce vrea (din optiunile existente)

Edited by kretzu77, 03 June 2009 - 18:01.


#90
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
S-a rezolvat.

Mesaj Privat de adaugare prieten said:

ady_chesnoiu,

xxx te-a adăugat in lista lui/ei de prietenit.

Vizitează lista ta de prieteni: xxx

Toate cele bune,

Echipa Softpedia Forum.
http://forum.softpedia.com/index.php



S-a mai raportat si este deja rezolvat.

Profil said:

Ultima vizită: Acum un minut
Folosing panoul de control personal


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate