Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Oferta regionala Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006

View Postpepsic, on 19th June 2009, 11:00, said:

se pare ca acum e nationala


Extraoptiunea 860




Comunică cu noua extraopțiune cu 800 minute în COSMOTE + 800 SMS–uri în COSMOTE + 60 minute naționale și internaționale:

• 800 minute în COSMOTE
• 800 SMS în COSMOTE
• 60 minute naționale și internaționale (rețele fixe în Europa și rețele fixe și mobile în  U.S., Canada, Israel)


http://www.cosmote.r...l...6&cid=19751


Exista oferta regionala ca raspuns ca celei postate de tine si suna cam asa:

Comunică cu noua extraopțiune cu 1600 minute în COSMOTE + 800 SMS–uri în COSMOTE + 60 minute naționale și internaționale:

• 1600 minute în COSMOTE
• 800 SMS în COSMOTE
• 60 minute naționale și internaționale (rețele fixe în Europa și rețele fixe și mobile în U.S., Canada, Israel)

Edited by ludiconiric, 29 June 2009 - 11:15.


#38
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
1600 de minute la cartela? Nici daca se taxeaza la 5 minute nu mai poate spune nimeni ca e o oferta slaba.

#39
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postludiconiric, on 29th June 2009, 12:14, said:

 1600 minute în COSMOTE


Super tare :)

#40
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postdanutz1, on 29th June 2009, 13:36, said:

1600 de minute la cartela? Nici daca se taxeaza la 5 minute nu mai poate spune nimeni ca e o oferta slaba.
da corect
asteptam replica concurentei, in special vodafone
mari mari hoti astia, nu se mai satura

#41
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Nu o sa fie nici o replica, ofertele regionale au drept scop cresterea cotei de piata in zone in care infrastructura e subutilizata si aceste zone nu sunt neaparat aceleasi la doi operatori.

#42
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostCutzu, on 29th June 2009, 22:48, said:

da corect
asteptam replica concurentei, in special vodafone
mari mari hoti astia, nu se mai satura

aici gresesti foarte tare
sa nu uitam ca cei de la cosmote au incercat sa isi retraga ofertele cu multe minute si au vazut ca instantaneu lumea incepea sa migreze in sens invers catre orange si vodafone

EI NU BAGA OFERTE CU MINUTE CA SA AI TU SUFICIENTE CA SA VORBESTI

daca ar putea ti-ar da mai putine ca orange si vodafone dar nu pot si asta nu ii incanta, ii supara de fapt.
nimic nu i-ar bucura mai tare decat sa te taxeze corespunzator pentru fiecare minut vorbit.

sunt surprins ca unii inca mai cred sloganul ala: am venit aici sa face comunicarea accesibila tuturor romanilor. suntem aici pentru voi dragi romani. chiar daca pierdem bani, ii pierdem cu draga inima, numai sa puteti voi sa vorbiti mult la telefon. actionarii nostrii adorm cu zambetul pe buze stiind ca banii lor va ajuta sa vorbiti ieftin si mult.

#43
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postonlyone, on 29th June 2009, 23:11, said:

EI NU BAGA OFERTE CU MINUTE CA SA AI TU SUFICIENTE CA SA VORBESTI
Nu stiu daca fac asta dar eu unul cel putin, trecand de la 300+50 in RTC la 400+30 nationale, apoi 600+60, 425+60 si mai nou 450+60+2000 la preturi din ce in ce mai mici si vorbind la limita absolut toate minutele incluse, simt ca am suficiente minute.
Daca pana acum terminam toate minutele inainte de expirarea lor, odata cu aceste 2000 de minute chiar pot spune ca mi-au oferit suficiente cat sa ajunga indiferent de cat as vorbi intr-o luna.

Deci pentru orice client care era obisnuit sa foloseasca toate minutele, acum chiar se poate spune ca are suficiente cat sa nu fie nevoit sa activeze alte optiuni sau sa nu treaca la concurenta. Cu o astfel de optiune Cosmote nu are cum sa piarda nici macar un client care foloseste la maxim minutele incluse. Numarul de minute oferite a fost clar in sens crescator pe cand pretul optiunilor a scazut. Si ritmul asta s-a mentinut in ultima vreme, eu cel putin nu stiu sa fi avut o optiune mai slaba de la 400+10 incoace.

Pe langa faptul ca au bagat aceste minute, cred eu, nu pentru a nu pierde clienti, ci pentru a castiga mai multi de la concurenta, ai si sentimentul ca acum, intr-adevar ai suficiente minute sa vorbesti si chiar sa iti mai ramana. Si asta la oferta nationala.
La oferta regionala as putea spune ca e chiar mai buna decat cea de la renumita "revolutie". Aveai 2000 de minute cu care nu prea aveai cu cine sa le vorbesti. Acum ai 1600 pe care probabil nici pe astea nu ai sanse sa le consumi pe toate si in plus 60 nationale.
In cazul asta, orice ai spune, ai suficiente minute.

Edited by danutz1, 30 June 2009 - 08:18.


#44
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sa inteleg ca tu ai ramas cu impresia ca ei vor sa ai tu suficiente minute cat sa vorbesti?

sau de fapt poate au de atins si mentinut un target?

bai oameni buni, voi chiar credeti ca operatorilor le pasa cu adevarat de voi? ei se bat intre ei, daca ar putea v-ar lua pana si praful de pe toba.
dar acum nu mai au posibilitatea, asa ca lupta cu ce au (cu minute) sperand ca celalalt sa capituleze cumva pentru ca apoi sa isi poata scoate parleala.

#45
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Chiar nu stiu ce vor si nici nu ma intereseaza, dar atat timp cat am suficiente minute, pot sa atinga sau sa mentina ce target vor ei.
Poate ca situatia nu e asa roza cum pare la prima vedere dar din nou, conteaza ce ofera clientilor nu eventualele "sacrificii" pe care ei le fac sa mentina sau sa castige clienti.

Edited by danutz1, 30 June 2009 - 14:04.


#46
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
Din cate am vazut in reclamele de la chioscuri de difuzare a presei (din Arad), oferta regionala e valabila pentru toate extraoptiunile de la cartela cosmote si functioneaza dupa urmatorul principiu: se dubleaza minutele in retea (la orice extraoptiune). Exemplu: daca in mod normal ai avea 800 minute include, cu oferta regionala ai 1600. Daca normal ai avea 450 minute in retea, cu oferta regionala ai 900. Asta e algoritmul final. :)

#47
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008
oameni buni ... este destul de simplu.

la 450 de min / 450 sms si x minute nationale ... oamenii aleg Orange sau Vodafone ... nu Cosmote!

este normal sa arunce minute cu nemiluita ... pentru ca altfel nu ii alege nici dreaq

#48
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcrustaceu, on 2nd July 2009, 00:16, said:

la 450 de min / 450 sms si x minute nationale ... oamenii aleg Orange sau Vodafone ... nu Cosmote!
Sigur. Este exceptionala concluzia ta. Daca o argumentezi ar fi si mai bine.

Incerc eu cu doua contraargumente simple.

1. Vodafone la nici 8 mil clienti reali ofera 400+400+50 cu 4 euro.
La Orange difera putin ciferele.
Cosmote la 6 mil. clienti reali ofera 450+450+2000+60 cu 4,5 euro.

2.

Quote

Cosmote a depasit sase milioane de clienti in Romania, reprezentand o dublare a numarului de utilizatori in mai putin de un an si jumatate.
http://www.ziare.com...e numar clienti

Quote

Scaderea veniturilor Orange in T1 2009 este insotita si de prima diminuare a bazei de clienti din istoria operatorului in  Romania . Astfel, numarul unu de pe piata locala de telefonie mobila a pierdut 237.000 de utilizatori in T1, respectiv 2,3% din baza de clienti, fata de finele anului trecut.
http://www.zf.ro/zf-...omania-4254752/

Quote

In perioada ianuarie-martie 2009, compania (vodafone) a pierdut peste 61.000 de clienti.
http://www.dailybusi...re-usoara-26134

Edited by danutz1, 02 July 2009 - 09:56.


#49
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
Cosmote testează o ofertă regională, targetată pe fanii fotbalului

Cosmote testează un nou tip de ofertă, cea regională cu focus pe o anumită categorie de utilizatori.  ”Cartela de Suporter” este dedicată fanilor fotbalului din județul Cluj. Această cartelă este primul produs
adresat utilizatorilor dintr-o anumită regiune, fani ai fotbalului. Design-ul cartelei este unul special, ca și beneficiile
oferite celor care o achiziționează.

Prin intermediul Cartelei de Suporter, utilizatorii din Cluj primesc 2.000 de minute în rețea, care pot fi folosite pentru apeluri în județul Cluj, împreună cu extraopțiunea 860. Aceasta include câte 800 de minute și SMS-uri în rețea, 60 de minute naționale și internaționale (către rețele fixe din Europa, și rețele fixe și mobile din Statele Unite, Canada și Israel), pentru numai 4.5 Euro/lună. În plus, utilizatorii Cartelei de Suporter vor primi în mod gratuit
pe telefonul mobil alerte cu rezultatele din campionatul intern ale echipei CFR 1907 Cluj.

Edited by ludiconiric, 12 October 2009 - 15:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate