Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Un inceput in bricolaj .. help ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Deci .. incercati sa nu faceti misto, ca sunt mai putin decat un incepator in asta (daca punem traforajul din scoala) si nici nu ma trimiteti sa citesc nu stiu cate pagini de topicuri, pentru niste informatii punctuale.

Bun.

Vreau sa ma apuc de niste mici chestii prin casa, asa de inceput, decoratiuni, rafturi ceva, o casuta de pisici cu un loc de joaca aferent si cand m-oi prinde cum sta treaba, sa-mi fac o bucatarie asa cum vreau eu.

Rugamintea mea ar fi asa:

1. am nevoie de niste unelte si dupa mintea mea ar fi cel putin o bormasina/surubelnita + ceva de taiat + altceva care nu imi imaginez :D.
Acum, avand in vedere ca-s incepator, nici nu-mi trebuie cine stie ce scule de firma dar nici nu o pot lua la picior prin metro, praktiker si sa ma uit uimit la 5 feluri de surubelnite sau 4 de taiat si sa habar n-am ce sa iau. Exista magazine de profil online, unde sa poti eventual compara intre ele? sau ce imi recomandati asa, ca minimul necesar de scule cu care sa ma leg la cap? sau vreo scula absolut necesara dar care eu habar n-am ca-mi trebuie?

2. exista (banuiesc ca da) softuri dedicate pentru proiectare de genul asta, de tamplarie? in care sa pot desena un dulap de exemplu, sa ii dau ca materie prima 3 placi de 2x0,5 m si sa imi deseneze o schita cu ceea ce am de taiat din placile alea? unde se baga suruburile? si daca da, evident, cum se numeste?

3. am vazut topicul de schite dar voi acolo aveti chestii destul de avansate. Pot gasi pe undeva schite pentru lucruri simple, dulapior, raft-uri, etc?

Multumiri anticipate pentru cine isi bate capul cu mine :D

Edited by Celest, 24 May 2009 - 22:26.


#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
1)Scule minim necesare:
a)Bormasina
b)Surubelnita electrica/Masina de insurubat-min 12V.
c)Surubelnita dreapta+cruce
d)Dalta pt lemn
e)Ciocan
f)Set imbus
g)Ferastrau pendular.
h)burghie lemn(sunt bune si cele pt metal)fi:3;6;8;10;
i)Patent,cleste etc.
Ca si o marca buna pt a incepe bricolajul:Einhell--nu-s foarte scumpe,iar folosite din cand in cand,sunt perfecte.


2)Astfel de softuri se gasesc,la preturi de cateva sute de E.Atelierele de tamplarie detin astfel de softuri.
Cunosc unul ce lucreaza sub AutoCad:WoodyCAD,Plan IQ


3)Hai,ca nu sunt asa complexe ^_^ .Daca imi arati intr-o schita simpla sau foto ce anume vrei sa faci,te pot indruma la obiect(scule necesare,material,schite de executie).


4)Calitatea.De vrei sa fie totul perfect,fara a se vedea suruburi,imbinari,o sa ai nevoie de piese de imbinare din comert.

Edited by adi_master, 25 May 2009 - 14:25.


#3
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Pt taieturi lungi e indispensabil un ferastrau circular; as mai adauga un vinclu metalic ( pt verificarea unghiurilor de 90 0)
Attached File  images_2_.jpg   3.89K   23 downloads

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 adi_master, on May 25 2009, 15:24, said:

1)Scule minim necesare:
a)Bormasina
b)Surubelnita electrica/Masina de insurubat-min 12V.
c)Surubelnita dreapta+cruce
d)Dalta pt lemn
e)Ciocan
f)Set imbus
g)Ferastrau pendular.
h)burghie lemn(sunt bune si cele pt metal)fi:3;6;8;10;
i)Patent,cleste etc.
Ca si o marca buna pt a incepe bricolajul:Einhell--nu-s foarte scumpe,iar folosite din cand in cand,sunt perfecte.


2)Astfel de softuri se gasesc,la preturi de cateva sute de E.Atelierele de tamplarie detin astfel de softuri.
Cunosc unul ce lucreaza sub AutoCad:WoodyCAD,Plan IQ


3)Hai,ca nu sunt asa complexe ^_^ .Daca imi arati intr-o schita simpla sau foto ce anume vrei sa faci,te pot indruma la obiect(scule necesare,material,schite de executie).


4)Calitatea.De vrei sa fie totul perfect,fara a se vedea suruburi,imbinari,o sa ai nevoie de piese de imbinare din comert.

Da-mi voie sa detaliez un pic:
a: bormasina oarecare sau exista ceva pentru tamplarie si diferenta sta doar in burghiuri si percutie (btw percutie trebuie?) .. nu de alta dar am una normala
b: chiar am citit pe cineva care cumparase Einhell si era multumit
c: surubelnita de o anume dimensiune sau set de surubelnite?
d: dalta sau set de dalte (desi nu ma vad facand ceva cu ele in afara de a-mi da peste degete :))
d: ciocan...clasic?
f: d-asta am
g: d-asta ma gandeam si eu si mersi mutulica pentru sugestie dar nu cred ca o sa tai asa de lung
h: am sau cumpar

2. mda .. speram sa fie ceva dedicat, mai simplu, asa ca si plugin sau modul sub autocad, face mai mult decat merita pentru ce am eu de gand

3. inca n-am idee :D ..de inceput am 2 planuri asa in mare, un perete de vreo 1.80/2.40 gol pe care as vrea sa fac un sistem de rafturi si un ansamblu aiurea, ca un fel de loc de joaca pentru copii dar miniatura, pentru pisici (stiu, tzacanit :D)

4. momentan nu vreau calitate dar banuiesc ca piesele alea de imbinat ma ajuta mai mult decat daca le-as face manual

#5
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
a)normala fara percutie(daca micul mobilier va fii prins de perete,atunci va trebuii una cu percutie,imprumutata eventual)
c)surubelnite normale cu tija de 100-150mm(daca ai set,e perfect)
d)dalta,numai daca vrei sa lucrezi cu lemn natur si fara sisteme de imbinare din comert.
d)=>e)ciocan clasic.Daca ai la indemana si unul de plastic sau cauciuc,nu strica.
g)in momentul in care materialul de constructie nu este la dimensiunile tale,ori mergi la tamplar s-o taie ori o tai singur.Cu pendularul,riscant si nesigur in decuparea perfecta in 90°.
PS:La mine (in DE) in praktiker,cumperi foaia de PAL sau lemn si o debiteaza baietii de acolo la cotele tale.Poti intreba si la praktiker RO daca debiteaza si ei.
3)Am nevoie numai de o schita 2D cu ceea ce ai vrea pt ''copii'',iar restul,ma ocup eu.Cate pisici ai?.Eu imi imaginez ceva,cu scarite,loc de odihna,loc de joaca.Acum,am 2 cote L+h,dar imi trebuie si ''l''(latime).
4)Acele piese iti usureaza munca si scade timpul de executie.
Astept o schita simpla s-o dezvoltam impreuna.In momentul in care avem in model anume,putem vb la concret despre material,imbinari,scule.

Attached Files


Edited by adi_master, 26 May 2009 - 00:02.
completare


#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ia dezvoltati subiectul asta cu pensiunea pt matze, poate profit si eu de schema voastra...! :P
Pt surubarit mai mult te ajuta o surubelnita electrica; eu, pt ca nu folosesc in fiecare zi m-am multumit cu una hobby, frantuzeasca de la Mister Bricolaje- 70 lei; numai ca la banii astia nu are accu LI-ION, deci tre s-o descarc complet inainte s-o pun la incarcat, dar e puternica, am testat-o si cu ericsoane ( eurosuruburi) ; una profi e peste 200 lei
Pt lucrul cu lemnarii mai pot fi utile acele menghine speciale de fixat piese, nu stiu sa le numesc cum le zice, le Hornbach am vazut cea mai mare diversitate, daca gasesc poze, le postez

Edited by mutulica_41, 26 May 2009 - 07:31.


#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

nu stiu sa le numesc cum le zice
Șpangloane?
[ http://mafcom.ro/img/imagini/produse/big/menghina_21-h_1215678738.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Esti tare Adi, fi-ti-ar spanglitoarele de ras  :P , de astea vorbeam, sunt si mai mari si mai mici, ft utile

#9
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
stiu, topicul e din 2009, sunt curios ce a facut omul de atunci, a mesterit ? :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate