Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Noul Volkswagen Touareg , mai sportiv

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

Quote

Viitoarea generatie a SUV-ului VW Touareg, care se afla in plin proces de dezvoltare, va suferi modificari importante comparativ cu actualul model, urmand sa cantareasca mai putin cu 220-270 kg si sa aiba sapte locuri. In plus, va fi si mai ieftin.

Spre exemplu, reducerea masei totale a masinii se va traduce prin performante superioare ale motorului comparativ cu cele ale actualului Touareg ceea ce, in cazul unui SUV de mari dimensiuni, are un rol extrem de important. Daca se stie deja ca noul VW Touareg va cantari in jur de 2.300 kg, in schimb, specificatiile tehnice sunt tinute deocamdata secret.

De asemenea, inginerii germani vor mari si gabaritul SUV-ului pentru a mari spatiul la interior si chiar posiblitatea montarii unui al treilea rand de scaune. Dar, avand in vedere ca diferentele la acest capitol vor fi minore, aceste scaune vor fi destinate, foarte probabil, copiilor. Din punct de vedere vizual, noul Touareg va prelua majoritatea liniilor si detaliilor de design de pe fratele mai mic din gama 4x4, VW Tiguan.

Cea mai importanta schimbare pe care o va aduce noul Touareg va fi pretul, care va fi extrem de competitiv sustin cei de la VW. Nu stim cat de ieftina va fi viitoarea generatie, insa ca sa va faceti o idee, pe piata romaneasca actualul Touareg are un pret de baza de 32.246 euro.

Un amanunt la fel de important este faptul ca Volkswagen va introduce ceva mai tarziu si o versiune hibrida a noului sau SUV, insa si in acest caz nu avem la dispozitie nici un detaliu.


http://www.auto.ro/n...r-si-mai-ieftin


Dacă noul model va fi cu adevărat mai ieftin , va fi un best-buy . Dar deoarece este mai sportiv , nu prea cred acest lucru . Să aștetptăm în continuare .

Edited by ady_chesnoiu, 24 May 2009 - 16:13.


#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu miroase a bine... actualul Touareg e o masina solida, cu performante bune in teren... viitorul va fi mare, usor, rapid si ieftin? wtf?!

#3
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Si cati cumparatori il iau pentru soliditate si performantele bune (bine zis doar "bune" ) in teren?
Majoritatea tot pentru sosea si eventual un forestier sau un drum mai spart pe ici-colo si le cumpara. Iti dai seama ca au facut ei studii inainte de a se apuca de construit modelul nou.

#4
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
[gluma proasta] tot Sandero stepway e mai bun. [/gluma proasta] :D

cred ca primul lucru la care s-au gandit a fost cum sa-l faca mai ieftin, in conditiile economice actuale. restul au venit ca o consecinta. :P

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Din pacate asistam la eficientizare pe toate planurile.
Au nevoie de o masina mai ieftina pentru a fi competitiva cu chinezariile.

#6
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Deci Touareg, in loc sa sara in continuare la gatul lui Cayenne si X5 , se va bate cu pathfinder si Santa Fe ???  :puke:

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu vad de ce nu se poate bate in continuare? Trebuie sa-l faca de 10 tone ca sa fie lumea sigura ca e rock-solid? Pe o masina de asemenea dimensiuni sunt foarte multe piese care pot fi reproiectate pentru a fi mai usoare si intr-un final toata masina mai sportiva. Numai cardanul la un mastodont ca asta daca il reproiectezi te scuteste de o gramada de kilograme. Exemplele pot continua. VW detine resursele sa faca ceva eficient si ieftin pe cand chinezariile iti cam vand "tabla goala". Nu stiu daca o fi folclor dar am auzit ca la Santa Fe urcat pe elevator risti sa nu-i mai inghizi cate o usa.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Mai mult cu Santa Fe, Kyron si Geely.
Asta este o tendinta moderna, modelul nou sa semene cu cel vechi dar sa fie mai consumerist.
Eu consider Touaregul fiind cea mai capabila de off-road masina dintre SUV-urile europene.
Avand in vedere ca G-Klasse nu este SUV, cei care vor dori o masina mai rezistenta se vor orienta catre japoneze.

VW iau decizii ciudate, asa au facut si cu Passat. B5.5 imprumutase platforma A4 pe cand B6 are platforma Golf.
Nu m-am mira ca la mintea lor noul Touareg sa aiba la baza Tiguan (adica Golf pe tocuri).

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMig VWFan, on May 25 2009, 17:52, said:

Deci Touareg, in loc sa sara  la gatul lui Cayenne si X5 , se va bate in continuare cu pathfinder si Santa Fe ???  :puke:

Ai pus gresit doua cuvinte...am corectat eu :lol: (jocking...kind of).

Pai si ce e rau in asta? Crezi ca VW vrea statuie? VW vrea vanzari. Iar Porsche, probabil s-a gandit ca, daca tot conduc VAG (retin bine? ), de ce sa-si canibalizeze Cayenne, cand pot avea "cate-o Viesana" pentru fiecare? Adica, mai sportiv, Cayenne, mai luxos, Q7...mai ieftin (cum ar si trebui sa fie) Touareg. Probabil si-au adus aminte ca VW inseamna Volkswagen ...si e criza :D

#10
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
autobild spune ca este primul prototip adevarat:

Quote

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/65841720_a675e9cfd0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://bilder.autobild.de/ir_img/65841803_c403ff349d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://bilder.autobild.de/ir_img/65841804_cef78e679d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://bilder.autobild.de/ir_img/65841805_6847d5b5e2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://bilder.autobild.de/ir_img/65841806_024a5cf9cb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
autobild

o sa se vinda din 2011...
speculeaza ca o sa fie mai usor cu pina la 300 kg...  :huh:

Attached File  Touareg_2___1.jpg   49.26K   18 downloads
Attached File  Touareg_2___2.jpg   53.04K   16 downloads
Attached File  Touareg_2___3.jpg   50.17K   17 downloads
Attached File  Touareg_2___4.jpg   47.45K   17 downloads
Attached File  Touareg_2___5.jpg   50.38K   18 downloads

Edited by H725, 27 May 2009 - 00:54.


#11
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Din spate si din lateral seamana cu Santa Fe .Eu citisem in AutoBild ca sunt presiuni din partea Porsche ca VW sa il lanseze anul asta si ei sa isi lanseze Cayenne-ul anul viitor .

#12
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Mie îmi pare mai mic  :confuzzled: .

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Cred ca doar iti pare :D

#14
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Asta aș vrea și eu , mai ales că am tuareg , dar îmi pare mai mic .  <_<

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgtk, on 25th May 2009, 15:12, said:

nu miroase a bine... actualul Touareg e o masina solida, cu performante bune in teren... viitorul va fi mare, usor, rapid si ieftin? wtf?!
Meltenii au vrut-o:

Quote

We suspect that VW could either permanently diminish the Touareg’s off-road capability or make it optional; the company’s engineers must have watched with dismay as customers thwarted the capabilities of the all-wheel drive hardware with their beloved 18- to 20-inch wheels. In terms of saving weight and cost, taking out some of that unused capability is nearly a no-brainer.
http://www.caranddri...n_touareg_spied

Edited by don_dannielo, 30 May 2009 - 09:41.


#16
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007
mie mi se pare ca spatele da a Cayenne. vad ca au schimbat si forma oglinzilor

#17
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Masina adevarata. Dar cine are > 30.000 euro?

#18
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Cine are >30k euro sa-si ia  mai bine doo Dacii Suv! Zic bine Basarab?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate