Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

motor cu apa

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Imi aduc aminte ca cei de la BMW construisera un motor cu apa drept combustibil cu cativa ani in urma. Citisem pe undeva printr-o revista. Gasisera o metoda eficienta de a extrage hidrogenul din apa si nu prin electroliza.

ps. in ce priveste articolul, acesta nu furnizeaza date concrete, nu zic ca nu se poate pune in practica  dar cred ca nu se apropie nici pe departe de randamentul unui motor cu ardere interna.

#38
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Exista mai multe metode de a scoate hidrogenu din apa. Din fericire, lumea se indreapta spre celulele de combustibil (fuel cells) care au eficienta mai mare ca motoarele cu ardere interna.

Tinand cont de inventia romanului nostru, motoru consuma mai multa materie, este mai putin eficient dar costurile se reduc. Binisor. Astept sa apara masina cu celula de combustibil pe baza de metanol/etanol (3-6%). Sa vezi acolo ce se scoate romanu cu rachiul/palinca care sunt combustibili ecologici.

#39
Ramona

Ramona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.03.2005

mrproper, on Apr 19 2005, 06:23, said:

Sa vezi acolo ce se scoate romanu cu rachiul/palinca care sunt combustibili ecologici.

<{POST_SNAPBACK}>




    Ecologici pe dracu . Sa vezi cum consuma taranu o gramada de coceni de porumb ca sa faca un litru de tuica , si ce fum scoate .

#40
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Da, dar oricum materialu ala la foc ajunge si ma refeream la materia prima crescuta in livezile ecologice  :rolleyes:. Undeva trebuie sa se introduca bani/energie in combustibili eficienti. Nimic nu e gratis.

#41
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
BA..nu stiu ce va tot bateti capul atat...Eu sunt convins ca tipu si-a pus ditamai oala sub capota si fierbe apa. Principiu simplu si eficient..motorul pe aburi...

Dar o sa va intrebati cu ce dracu incalzeste apa....Pai de ce a zis ca foloseste 50% benzina.... ?  :P

#42
hostace

hostace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2004
Si masina mea de spalat tot cu apa merge!  :coolspeak:

#43
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
bah...nu va mai certati ca chiorii.. motorul cu apa s-a inventat mai demult... precum si alte motoare care folosesc alte surse de energie... DAR PANA CAND ARABII NU TERMINA PETROLUL NU O SA PUPATI ASA CEVA... hai! ...fuga  la pompa...ca iar se scumpeste gazul.....

#44
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
Si o alta metoda :

#45
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,055
  • Înscris: 10.04.2006

View Postcerbra, on Apr 20 2005, 01:07, said:

BA..nu stiu ce va tot bateti capul atat...Eu sunt convins ca tipu si-a pus ditamai oala sub capota si fierbe apa. Principiu simplu si eficient..motorul pe aburi...

Dar o sa va intrebati cu ce dracu incalzeste apa....Pai de ce a zis ca foloseste 50% benzina.... ?  :P

Exact . Daca s-ar pune in practica atat asta cat si alte inventii piata petrolului si economia in sine nu ar mai fi la fel ;) ceea ce ar fi bine pentru noi .. insa numai pentru noi consumatorii

#46
cristi001

cristi001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2006
Si eu am citit ca motorul cu apa ar fi fost inventat......dar din diferite motive inca sta in asteptare...
nu mai fiti rautaciosi,in teorie multe nu se pot.
  chiar si frigiderul incalca unul din principiile termodinamice.

#47
Revan

Revan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2004

View Postcristi001, on Jul 20 2006, 08:35, said:

Si eu am citit ca motorul cu apa ar fi fost inventat......dar din diferite motive inca sta in asteptare...
nu mai fiti rautaciosi,in teorie multe nu se pot.
  chiar si frigiderul incalca unul din principiile termodinamice.
Nu pot sa ma abtin, ce principiu al termodinamicii incalca frigiderul?  :confuzzled:

#48
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
ok, imi place. cu cine tre sa vorbesc? vreu si io o duzina de motaoare din astea...
acu petrolul bate spre 100/baril, ca de e cerere mare, scandel prin partile calde, ii pe sfarsite etc. sedeam si gandeam (oricum ideea e ca mai mult sedeam) ca odata ce o sa apara motoru'' pe piata, sa vezi atunci, lumeee, ce-o sa creasca pretzu la apa. o sa mergi la alimentara si or sa scoata aia o bompa si o sa te intrebe "de care doriti domnu? de zizin sau de izvoru alb (aiasta din urma fiind mai scumpa)? sau poate domnu mere diseara la rali si vrea o dorna cu bulbuci (in loc de omv import austria)?" la sfarsit, ii arunci ase, peste umar: si baga colo vreo 2 litri de benzen in rezervoru de la stergatoare".
oricum cine-i smecher se va descurca mai bine, cu neamuri pi la munte, va aduce apa de izvor de contrabanda. (ps. va dati seama, miculestii vor fi noii bil ghetsi, da astia vor fi fandositi, la ei la rols nu vor baga decat perier si san pelegrino).
noi, amararestenii, tot la aia de robinet o sa trajem, care din cauza clorului o sa inece mai mereu motoru si de suflat in jigloare tot nu scapam.... plus ca mai are si nisip...
amu, ai mai bogati isi permit mai multe si vom zice cu jind: cine ba, ala? pa ala ii putred mai, are la fantana (cumpana dupa caz) acasa baaa si il tine muschiu...

Edited by joannes, 20 July 2006 - 09:00.


#49
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Ma ingrijoreaza probabila crestere a preturilor masinilor pentru ca si costurile de productie vor creste in momentul inlocuirii liniilor tehnologice ale fabricilor. Milioane de oameni vor fi concediati sau specializati profesional, pe bani grei. Rafinariile isi vor restrange activitatea. In loc de benzinarii vom avea cismele la care cardurile atat de cool nu merg. Orice taran cu fantana in curte va fi un potential J.R., infractionalitatea va scadea spectaculos prin disparitia furtului de combustibil, guvernele vor incerca sa vanda apa cu accize si taxa de drum, populatia se va rascula. Razboi civil.
Dupa calmarea spiritelor, societatile comerciale nu vor mai putea plati taxa catre Administratia Fondului pentru Mediu, atat de nostim si incitant de calculat.
Sunt dezamagit ca nu se vor mai putea cumpara autovehicule cu motoare pe motorina. Existenta lor nu se mai justifica decat pentru pasionati. O sa dispara si reclama aia "Opreste acum si la motorinarii" de pe blocul de la intersectia dintre Dorobanti si Stefan cel Mare.

#50
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Incepator1 a postat un intreg articol in care se afirma ca o masina care poate fi si Dacia poate sa functioneze cu apa adaptand numai cateva elemente lucru usor pentru mecanicii auto sau cei care au relatii si bani ca dacii au fost si aruncate.
De fapt chiar daca apa e in locul benzinei principiu de functionare e pe baza de plasma deci fara legatura cu electroliza sau aburii, acestea fiind colaterale. Mai corect deci motor Otto cu plasma.
Din pacate nu stiu daca a mai reusit cineva performanta de a-si transforma masina si nici cum a ajuns respectivul sa faca acest lucru din moment ce nu mi s-a parut ca ar cunoaste teoria de functionare sistemului, deci cum a inventat acest lucru e de domeniul omuletilor verzi sau asa cum s-au nascut alte inventii dintr-o greseala. Ma gandesc ca a vrut sa-si spele motorul si a ajuns la concluzia ca motorul a se invarte in anumite conditii. In plus acele elemente de baza electrice sunt f.vechi si tocmai din acest motiv se pare ca au functionat (relee etc).
Las pe altii mai in masura: ingineri si fizicieni sa studieze si poate sa ne comunice si noua daca macar teoretic e posibil sau e o inventie de care nimeni nu are habar dar care functioneaza.
Sunt perfect constient ca asa ceva ar rasturna toate valorile economice in prezent, lucru care poate maine va fi o necesitate dar acum ar putea fi conspiratii mai mari ca Al-Qaeda care sa ingroape aceasta descoperire odata cu inventatorul.

#51
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Conform principiilor fizicii, este imposibil ca un carabus sa poata zbura.
Asta, fara nici o legatura cu subiectul...

#52
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006
Functionarea motorului cu apa este foarte simpla.
Este cunoscut faptul ca apa H2O are in componenta sa hidrogen si oxigen. Apa se poate descompune in hidrogen si oxigen prin electroliza.
HIDROGENUL este combustibilul viitorului si asta pt ca este foarte ieftin, mai puternic decat benzina de aprox. 4 ori, se gaseste peste tot in natura (nu poate exista pericolul epuizarii) si cel mai important lucru, nu polueaza!



View PostViridian, on Apr 14 2005, 03:48, said:

Din cate am inteles ideea de baza a inventiei este folosirea fenomenului de disociere a apei in hidrogen si oxigen. Asta se intampla la contactul apei cu o suprafata foarte fierbinte. Suprafata fierbinte se obtine prin folosirea initiala a benzinei (scrie asta si in articol) . Odata atinsa temperatura critica se foloseste apa. Apa care produce hidrogen si oxigen care la randul lor se combina si produc energie termica, presiune care poate fi folosita la miscarea pistoanelor (exact ca la motorul cu combustie interna). Reactia se pare ca se autopropaga furnizandu-si singura sursa de enegie (caldura f puternica)
Dupa cum era si de asteptat, nu se spune daca toate astea se petrec intr-un singur circuit, in mai multe (exista si o intrebare acolo lasata cu un raspuns echivoc :) ) si care e natura sprafetei care este incalzita.
Deci e o chestie posibila. Omul e destept si orientat.
Felicitari!

PS. Nu e un perpetum mobile pentru ca preia masa si energie din afara.
Frate apa se descompune in hidrogen si oxigen prin electroliza si nu prin fierbere!!!

#53
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Prin incalzire brusca se descompune in altceva + Hidrogen, altceva-ul ala depinde de mediul de descompunere. :)

#54
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,055
  • Înscris: 10.04.2006
Tocmai a aratat la stirile de pe antena 1  masinutza tipului :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate