Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fumigena !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Tzevaru

Tzevaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 01.01.2004
Stie cineva pe ce principiu functioneaza aparatele de facut fum pe scena ?
Cam cat costa ?

Merci

#2
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Nus' de alea profesionale.
Da stiu ca intr'o discoteca mai de mult era facut sub forma unei rezistente care incalzea antigel. Efectul era cool dar despre mirosea (nu rau) specific, si nu stiu daca era sau nu toxic.

#3
Tzevaru

Tzevaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 01.01.2004
Am gasit si eu pe net da' cica sunt pe moarte din cauza mirosuui si a unor depuneri . Cei drept e nu costau decat cateva sute de euro parca iar celelate erau la cateva mii

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
mai degraba abur!

#5
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Nu e abur chior, sunt niste substante care se vaporizeaza prin efect termic + convectie. In text clar: torni un lichid frumos mirositor peste o plita incinsa si in spatele ei sta si un ventilator.

#6
sorinsistem

sorinsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2004

Quote

Nu e abur chior, sunt niste substante care se vaporizeaza prin efect termic + convectie. In text clar: torni un lichid frumos mirositor peste o plita incinsa si in spatele ei sta si un ventilator.
Este aproximativ ce zici tu , vaporizatorul este doar o rezistentza introdusa intrun bloc de aluminiu , iar prin acel aluminiu este introdusa o tzeava de cupru de 3-4mm diametru interior , in unele mashini tzeava din vaporizator este sub forma unei serpentine serpuite de 2-3-4 ori .
Acel abur nu este deloc toxic , antigelul este de fapt alcol gras , importanta este esenta care se pune in antigel pentru a-i da miros placut , pina la urma conteaza mashina sa fie facuta , deoarece  lichidul se cumpara cu 2-3-4 sute de mii litrul  , chiar mai ieftin , dar si foarte prost .

#7
XtremeIT

XtremeIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.05.2004
Am construit asa ceva cu vreo 2 ani in urma. Principiul e exact cum sa spus si mai sus cu mici modificari. Deci ai nevoie de o pompa care introduce lichidul din rezervor intro „camera de ardere” care are la iesire o diuza (eu am folosit una de la un aragaz stricat), dar e foarte important ca intre pompa si camera de ardere sa intercalezi o supapa de sens dinspre pompa spre camera. Cu lichidul cel mai simplu iei niste glicerina de la farmacie o amesteci cu apa si o aroma alimentara si iei mai ieftin decat daca cumperi solutie originala. In fond e acelasi lucru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate