Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Releu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003
Sal. Am facut doua montaje viata mea deci sunt 99%incepator. Dar as vrea urmatorul lucru:
Din cate stiu un releu este un elecromagnet care inchide un circuit cat timp este alimentat. Eu as vrea sa fac ceva asemanator... Vreau sa folosesc porul serial (sau paralel, da cica ala serial e recomandat) sa actionez releul si sa inchida circuitul... tensiunea de pe port nu este continua, deci releul trebuie activat si dezactivat cu impulsui electrice(deci nu mai merge electomagnetul)
Daca aveti ceva idei sau stiti de unde pot afla mai multe informatii as fi recunoscator...
(sper ca s-a inteles ce as vrea)

Edited by AlexJ, 10 April 2005 - 01:09.


#2
electroniq

electroniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.01.2004
Din cate stiam eu tensiunea este continua , vezi cu releul ala, sa nu ai vreo surpriza sa ti se arda portu de la consum prea mare

#3
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003
Deci eu nu am releul....ala tre sa il fac!

#4
electroniq

electroniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.01.2004
mai bine te duci si cumperi unul , este mai ieftin (undeva pe la 30.000) , cam mare bataie de cap sa te apuci sa-l faci singur

#5
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003
da exista asaceva?

#6
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Ce ai postat e cam neclar. Intentionezi sa alimentezi releul de la o tensiune din port sau pui o alimentare externa ?. Semnalul care vrei sa comande releul cum este, continuu, pulsuri izolate, frecventa variabila, factor de umplere variabil, etc. ?

#7
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003
Trebuie alimentat de la o sursa externa... dar cand primeste tesniune de pe portul de la computer inchide ul alt circuit. Aplicatie practica :
Am un bec (alimentat de la sursa 1). Releul este alimentat de la alta sursa (sau de la prima daca se poate ).  Dau un click de la calulator (asta inseamna sa prin port tensiunea se modifica pt un timp fff scurt). Becul se aprinde si RAMANE APRINS pana cand mai trimit un alt ul alt semnal prin port.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
releul functioneaza, in mare, asa:
A,B: Contacte
C: Comun.

Cand releul nu este alimentat, legatura este facuta intre A si C.
Atata timp cat releul este alimentat, legatura este facuta intre B si C. Cand nu mai primeste curent, legatura se face intre A si C, din nou.

E banal de facut cu portul paralel.

#9
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Poti incerca pe proprie raspundere cu montajul de mai jos... .Nu sint sigur ca integratul poate da suficient curent pt tranzistor, poti incerca cu R de la 33k si sa scazi valoarea progresiv pina este comandat releul sau se arde integratul (binenteles cind sint 5V la pinul 9)
Releul la 12V, cu rezistenta bobinei cit mai mare, iar tranzistorul poate trebuie pus pe un mic radiator.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate