Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

decuplare automata la terminarea incarcarii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
electroniq

electroniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.01.2004
Cum se poate realiza asa ceva? orice schema e bine venita...

Am un incarcator facut de mine cu mai multe trepte de incarcare (adica am posibilitatea sa incarc cu 50 mA, 120 mA, 170 mA, 300 si ceva etc..) ; problema e ca trebuie sa am eu grija sa-l scot din priza cand s-au incarcat
Mentionez ca am 9 acumulatori R6 de 1000 mAh/bucata 1,2 V pe care ii incarc in serie. Trafu scoate 15 V in gol.

Ca sa nu mai deschid alta discutie , as dori si o schema pt descarcare , dar nu cea cu pot de 100 ohm si releu 4-5 V de pe forum (am si atasat-o), pt ca potentiometrul pus acolo in serie nu e prea bun (cade toata sarcina pe el )
  
  
Thnks

Attached Files

  • Attached File  desc.bmp   234.44K   14 downloads

Edited by electroniq, 09 April 2005 - 02:35.


#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Deoarece nu ai atasat schema incarcatorului solutia teoretica: comparator cu prag reglabil, care comanda un releu/tiristor pentru decuplarea sarcinii.
La descarcare ideea de baza este sa nu se coboare sub un o anumita tensiune, care depinde de numarul de elemente ce se conecteaza. Pentru un acumulator NiCd pragul de descarcare este de 1-1.1V iar incarcarea maxima la aproximativ 1.35-1.4V.
Descarcarea cu releu are la baza un principiu simplu. In functie de releul utilizat trebuie calculat ca la atingerea tensiunii minime de descarcare pentru setul de acumulatori conectat, sa se decupleze singur pentru a preveni  descarcarea la zero. Acest lucru se poate face din inserierea unor diode si din rezistenta suplimentara simulata de potentiometrul P.
Totusi se recomanda descarcarea individuala a elementelor de acumulatori si o schema simpla ar include o rezistenta si doua diode. Rezistenta trebuie sa fie de 2-5 ohmi, iar diodele trebuiesc sa fie alese astfel ca impreuna sa produca o cadere de tensiune intre 0.9 si 1.1V. De exemplu daca se inseriaza o dioda schottky  1N5822 si una redresoare normala 1N4001 se poate produce acesta cadere de tensiune.
In acest mod diferenta de tensiune de la 1.2-1.4V minus 0.9-1V este de 0.3-0.5V si produce un curent de descarcare in gama   50-250mA deci tensiunea pe elementul de descarcare  nu va cobori sub 0.9-1V indiferent de timpul de descarcare... B)

#3
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Si o schema pentru a descarca mai multe elemente simultan...

Attached Files



#4
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005
DACA II INCARCI IN SERIE,ATUNCI O SA-I ARUNCI LA GUNOI DESTUL DE REPEDE

#5
electroniq

electroniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.01.2004
deci ursus2, iti recomand sa citesti cu atentie ce scrie aici http://www.gpbatteri...e_precautii.php

Si sa-mi zici ce parte din "Nu este recomandata incarcarea sau conectarea paralela. " nu o intelegi  :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate