Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Baltagul - despre roman și Vitoria Lipan

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kesepian

kesepian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.03.2009
Recent am citit romanul Baltagul de Mihail Sadoveanu.

Prin liceu m-am mulțumit doar să citesc comentariile, nu și romanul. Iar acum, în mintea mea, văd lucrurile altfel, adică:

- ce e așa grozav în legătură cu Vitoria Lipan?
- tot ce am dedus eu este că și-a iubit bărbatul și că a ”mers pânăn-n pânzele albe” găsindu-l și înmormântându-l cum se cuvine. A făcut tot ce a ținut de ea.
- oscila oarecum între semnele eretice și credința (spre Sfânta Ana și Dumnezeu)

- e o femeie puternică, hotărâtă.

Ce nu pricep este afirmația prin care se spunea că Baltagul este un bildungsroman cu privire la Gheorghiță...

#2
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Pai poate pt ca romanul urmareste si procesul de maturizare a lui Gheorghita.. ? Si de cand se face Baltagul in liceu? Eu nu tin minte sa fi fost prin manuale  :huh:

#3
kesepian

kesepian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.03.2009
Se face Baltagul în liceu... cel puțin eu l-am făcut atât în generală cât și în liceu.

Am priceput până la urmă procesul de maturizare al lui Gheorghiță...

#4
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 crank_, on 27th May 2009, 11:10, said:

Si de cand se face Baltagul in liceu? Eu nu tin minte sa fi fost prin manuale  :huh:
da' de Esca iti aduci aminte sa fi fost prin manuale???

#5
MoonSorrow

MoonSorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.05.2009
L-am citit prin clasa a VI-a  ;)

#6
longlaif

longlaif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2008
este eseu de bac la alegere intre el si hanul ancutei

#7
emylus

emylus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.09.2005
Baltagul a fost scris in 17 zile, daca vrei sa citesti un roman mitic foarte bun si care sa te impresioneze incearca Creanga de aur de Mihail Sadoveanu.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Pazvante, on 2nd June 2009, 07:57, said:

da' de Esca iti aduci aminte sa fi fost prin manuale???
Stiu ca voi fi off topic, dar confirm ca am vazut prin'97 manualul de istorie in care un dobitoc cu fumuri si pretentii scrise despre cititoare de pe promter, despre Cristian Topescu, iar despre Mihai Viteazu scria ca avea buze senzuale si cam atat...
Culmea tupeului e ca dupa ce si-a incercat "muschii" cu mine, care nu stiam ca e autorul, si mi-am exprimat mirarea ca despre altceva nu putuse sa pomenesca intr-o carte de istorie dedicata elevilor, a inceput sa se certe in direct la o emisiune televizata cu Razvan Theodorescu.
Puteti zice ca RT dpdv politic e ...dar sa vad cine poate contesta ca NU e SUPER AS in meseria lui.
Sa fi vazut cum "mucea" il luase la per tu "bai dom profesor, ce stiti matale, vorbesti de parca ati trait in epoca, lasati ca stiu eu si o tara intreaga cum ati condus TVR-ul, asa ca nu ma lua pe mine cu prostii " si alte asemenea tampenii...
In final concluzia lui a fost "aveam comision din vanzarea "manualului" si cum TVR-ul mi-a facut contrareclama, ar trebui sa va dau in judecata".
Atata intelese dobitocul. Si era mirat si oripilat ca RT a zis ca nu auzise de el, ca si el era asistent universitar...Adica egalul lui ..
Sa fi vazut cum s-a suparat cand i s-a zis ca mai inainte sa vorbesca si mai ales sa scrie sa invete ca sa devina si el profesor universitar, doctor in stiinta, membru a nenumarate academii..
In alta tara ar fi fost dat imediat afara de la catedra..

#9
iceuniq

iceuniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.05.2009

 Prien, on 3rd June 2009, 11:06, said:

Stiu ca voi fi off topic, dar confirm ca am vazut prin'97 manualul de istorie in care un dobitoc cu fumuri si pretentii scrise despre cititoare de pe promter, despre Cristian Topescu, iar despre Mihai Viteazu scria ca avea buze senzuale si cam atat...
Culmea tupeului e ca dupa ce si-a incercat "muschii" cu mine, care nu stiam ca e autorul, si mi-am exprimat mirarea ca despre altceva nu putuse sa pomenesca intr-o carte de istorie dedicata elevilor, a inceput sa se certe in direct la o emisiune televizata cu Razvan Theodorescu.
Puteti zice ca RT dpdv politic e ...dar sa vad cine poate contesta ca NU e SUPER AS in meseria lui.
Sa fi vazut cum "mucea" il luase la per tu "bai dom profesor, ce stiti matale, vorbesti de parca ati trait in epoca, lasati ca stiu eu si o tara intreaga cum ati condus TVR-ul, asa ca nu ma lua pe mine cu prostii " si alte asemenea tampenii...
In final concluzia lui a fost "aveam comision din vanzarea "manualului" si cum TVR-ul mi-a facut contrareclama, ar trebui sa va dau in judecata".
Atata intelese dobitocul. Si era mirat si oripilat ca RT a zis ca nu auzise de el, ca si el era asistent universitar...Adica egalul lui ..
Sa fi vazut cum s-a suparat cand i s-a zis ca mai inainte sa vorbesca si mai ales sa scrie sa invete ca sa devina si el profesor universitar, doctor in stiinta, membru a nenumarate academii..
In alta tara ar fi fost dat imediat afara de la catedra..

cum sa il dea afara cand profesorii de la noi is mai bata decat elevii???Si cei ce fac subiectele sunt mai tampi decat un elev de clasa V.Am vazut caz in care o fata de 10 pe linie a luat nota mica la teza unica si s-a sinucis!
Si ce prostie de Lb.Romana avem noi?Cum sa cada la bac viata unui politician la proba orala?Adica daca eu invat Lb. si Literatura Romana ce ma f... pe mine cine a fost politicianul X?Mai ales ca se vorbeste de astia noi,nu de fostii conducatori ce sunt in istorie,adica ni se impune sa ii includem in mintile si istoria noastra pe toti ce se plimba prin parlament fara asi lasa amprenta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate