Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

[DE] asigurarea sociala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Salutare domnilor! adineauri am primit un plic din germania. E vorba de asigurarea sociala.

OK! intrebarea mea este: Ma pot folosi de ea in vre-un fel sau pot s-o arunc?!



O zi excelenta v-a doresc!!!

Attached Files



#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Nu este asigurare sociala.Pt ca ai lucrat in .DE si ca seful tau a platit cotizatiile pt pensie,ai primit acest numar prin care te identifici pe viitor.(in cazul ca vei mai lucra in .DE).
Cu acest Sozialversicherungsausweis dovedesti ca ai platit cotizatia pt pensie si nu este un act de aruncat.Pastreaza-l cu atentie,nu se stie cand vei mai lucra in .DE si vei avea nevoie de el.

#3
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Asa ceva am si eu desi sunt stagiara la o firma germana.
asigurari de sanatate nu include?

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asigurarea de sanatate altceva. n-are cum s-o includa deoarece sunt n asigurari la care ai putea merge.

amu ca ma uitai la scanul ala m-am intrebat la ce draq' s-a obosit sa traga bara aia neagra peste nume daca n-o face consistent. :huh:

Edited by Pengoon, 27 November 2009 - 12:22.


#5
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006

View PostPengoon, on 27th November 2009, 13:21, said:

asigurarea de sanatate altceva. n-are cum s-o includa deoarece sunt n asigurari la care ai putea merge.

amu ca ma uitai la scanul ala m-am intrebat la ce draq' s-a obosit sa traga bara aia neagra peste nume daca n-o face consistent. :huh:

dar cu asig de sanatate cum e in germania? ti le faci singur?

acum am asigurare in franta fiind studenta acolo, dar de la anul daca raman in germania cum fac?
o face firma sau o faci tu singur?

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asigurarea in germania o faci singur(a). in functie de venit, faci la stat (AOK, BBK samd) sau privat. angajatorul plateste 50% edin suma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate