Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Scrisoare garantie bancara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009
Am auzit de un instrument financiar destul de puternic : scrisoarea de garantie bancara.
Eu sunt inginer de meserie si mi-am prins urechile in putinele informatii pe care le-am aflat.
Daca cineva ma poate ajuta cu mai multe informatii despre asta, va rog frumos.

Daca cumva mai este un topic pe aceasta tema si nu l-am gasit imi cer scuze si rog un moderator sa ma indrume.

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
...

Document prin care banca platitorului asigura cu anticipare platile solicitate de catre furnizor clientului din credite bancare, desi platitorul nu are disponibilitati de plata in banca.Document prin care banca platitorului confirma, la cererea acestuia, ca pentru anumite cazuri bine precizate va asigura, pe o anumita perioada de timp si in limita unei sume determinate, efectuarea platilor prevazute in aceasta scrisoare, din credite bancare, atunci cand, la data solicitarii platii de catre furnizor, platitorul nu are alte disponibilitati de plata.

sursa

#3
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009
Studiu de caz :

Beneficiarul unei lucrari de constructii ( firma x ), daca obtine un astfel de document de la banca sa, il poate folosi in relatia cu constructorul ( firma y ). Acesta din urma poate folosi acelasi document in relatia cu unul sau mai multi furnizori de materiale? daca nu cum s-ar putea folosi totusi acel document initial ca sa se ajunga la o garantie in lant ( sper ca m-am exprimat corect )?

#4
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009

 atomicrica, on May 12 2009, 09:59, said:

Studiu de caz :

Beneficiarul unei lucrari de constructii ( firma x ), daca obtine un astfel de document de la banca sa, il poate folosi in relatia cu constructorul ( firma y ). Acesta din urma poate folosi acelasi document in relatia cu unul sau mai multi furnizori de materiale? daca nu cum s-ar putea folosi totusi acel document initial ca sa se ajunga la o garantie in lant ( sper ca m-am exprimat corect )?
Da, il poate folosi numai in cazul in care scrisoarea de garantie este divizibila si transferabila. Acest lucru trebuie neaparat specificat in textul scrisorii , altfel nu poti. In schimb in baza scrisorii de garantie bancara poti obtine un credit de la banca in care aceasta ti-a fost transmisa si astfel iti poti plati furnizorii.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 atomicrica, on May 12 2009, 09:59, said:

Studiu de caz :

Beneficiarul unei lucrari de constructii ( firma x ), daca obtine un astfel de document de la banca sa, il poate folosi in relatia cu constructorul ( firma y ). Acesta din urma poate folosi acelasi document in relatia cu unul sau mai multi furnizori de materiale? daca nu cum s-ar putea folosi totusi acel document initial ca sa se ajunga la o garantie in lant ( sper ca m-am exprimat corect )?

Intr-un contract de constructie, poti avea mai multe tipuri de garantii:
- bid bond - garantie pentru licitatia contractului
- garantie de buna executie data de constructor
- garantie de avans data de constructor

La care te referi ?
O garantie buna este una irevocabila si neconditionata. Nu prea se poate transfera o garantie. Totusi, se poate concepe o structura de creditare care sa implice garantii.

#6
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009

 overseas, on May 13 2009, 09:54, said:

Intr-un contract de constructie, poti avea mai multe tipuri de garantii:
- bid bond - garantie pentru licitatia contractului
- garantie de buna executie data de constructor
- garantie de avans data de constructor

La care te referi ?
O garantie buna este una irevocabila si neconditionata. Nu prea se poate transfera o garantie. Totusi, se poate concepe o structura de creditare care sa implice garantii.

eu sunt ultima veriga din lant, adica furnizorul de materiale. am mai lucrat cu constructorul respectiv, lucrurilr au fost ok.
acum este in discutie o lucrare foarte mare pe care el o are si implica din partea mea ca furnizor de materiale sa-l creditez cu o suma mult mai mare decat pana acum, el depinzand la randul lui de beneficiar pt a putea face platile. daca beneficiarul se opreste cu plata iese cu scandal mare.

daca ar exista o astfel de scrisoare de garantie de la beneficiar pt plati care sa ma includa si pe mine in lant lucrurile ar fi ok
cred....

#7
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009

 atomicrica, on May 13 2009, 16:13, said:

eu sunt ultima veriga din lant, adica furnizorul de materiale. am mai lucrat cu constructorul respectiv, lucrurilr au fost ok.
acum este in discutie o lucrare foarte mare pe care el o are si implica din partea mea ca furnizor de materiale sa-l creditez cu o suma mult mai mare decat pana acum, el depinzand la randul lui de beneficiar pt a putea face platile. daca beneficiarul se opreste cu plata iese cu scandal mare.

daca ar exista o astfel de scrisoare de garantie de la beneficiar pt plati care sa ma includa si pe mine in lant lucrurile ar fi ok
cred....

din ce ai spus pina acum este vorba de o scrisoare de garantie a platilor pe care o emite beneficiarul lucrarii constructorului. fiind vorba de un astfel de instrument asta inseamna ca , in cazul in care beneficiarul lucrarii nu poate efectua platile catre constructor , banca emitenta se obliga sa plateasca la maturitate (la scadenta) suma respectiva catre constructor. un astfel de instrument bancar poate fi divizibil , transferabil , irevocabil , neconditionat . pot apare in textul scrisorii toate aceste mentiuni , una sau mai multe dupa caz. in cazul in care apar toate aceste mentiuni in textul scrisorii bancare atunci constructorul poate sa tranfere catre furnizori partea fiecaruia garantind astfel plata catre acestia , insa si aici in functie de celelalte conditii inscrise in textul scrisorii bancare e posibil ca acest lucru sa poata fi facut in anumite conditii : numai cu acordul emitentului , al bancii emitente s.a.m.d. lucrurile sint destul de complexe si cel mai bine ar fi sa discuti cu banca ta care poate sa te indrume cel mai bine in asa fel incit sa ai garantia ca-ti vei primi banii .

#8
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009
mi-am ars cativa neuroni in jungla asta economica, dar nu-mi pare rau.

inteleg din tot ce s-a spus pe aici ( si prin alte parti ) ca banca beneficiarului, avand un istoric al colaborarii cu beneficiarul se poate angaja prin aceasta scrisoare sa plateasca in locul beneficiarului daca acesta are o indisponibilitate temporara de bani in cont ( un imprumut acordat beneficiarului pe scurt timp ). presupun ca in mod indirect, daca beneficiarul din diverse motive ar vrea sa intarzie plata, in situatia de fata nu o mai poate face pt ca are banca in spate si aceasta va plati in mod automat urmand sa-si recupereze banii de la beneficiar.

Care ar putea fi costurile obtinerii unei astfel de garantii ? Demersurile pt obtinere trebuiesc facute doar de catre beneficiar sau trebuie sa se implice toate partile?

PS - multumesc pt raspunsurile primite pana acum. de departe sunt cele mai competente raspunsuri pe care le-am primit ( in masura in care pot eu sa apreciez acest lucru )

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Costul ar fi intre 0.5 - 1.5% as zice eu, dar acum e criza si mai e vorba si de garantarea acelei scrisori de garantie. Nu sunt implicati decat constructorul si beneficiarul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate