Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Durere groaznica stanga spate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu stiu daca mai bantuie cineva in afara de mine duminica dimineata pe aici dar am si eu o intrebare. Pe la 3 azi noapte m-a apucat o durere groaznica in partea stanga a spatelui (deasupra zonei lombare). N-am avut niciodata asa ceva pana acum dar banuiesc c-ar fi un rinichi (din slabele mele cunostinte de anatomie). Am si eu 3 intrebari:
1. Pot sa iau un calmant? N-am reusit sa dorm de la 3 si am suferit eroic dar nu stiu daca mai rezist mult ca deja ma ia cu tremurici de la durere (si oboseala probabil). N-am decat Nurofen 400 in casa.
2. Care ar putea fi cauza? Pietre? Infectie? De hidratat ma hidratez normal intotdeauna (>2l de apa/ceai pe zi + lapte si uneori bere/vin :P), de urinat am urinat normal de la 3 pana acuma...
3. Ce ar fi recomandat sa fac pana maine cand ajung la doctor (asta in caz ca nu ajung la urgente azi desi as prefera sa nu..)?


Va multumesc.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Ia un nurofen acum si eventual altul diseara. No-spa, scobutil, piafen sunt mai bune, daca e vorba de o colica. Berea e buna, dar numai cu nurofen, nu si daca ai apucat sa iei unul din celelalte. Continua sa te hidratezi si pastreaza zona calda.

#3
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Sar'na. Vad ca mi-a mai trecut un pic (n-am luat Nurofen inca, am zis ca las sa-l iau daca iar ma apuca ca mai devreme). Nu stiu daca o fi de la tona de lichide ce-am bagat-o in mine ultimile 2-3 ore sau ca s-o fi miscat piatra (daca e piatra) dar macar acuma e suportabila durerea. Calmante nu cred ca se gasesc pe aici OTC in afara de Nurofen si paracetamol dar daca reusesc sa gasesc vreo farmacie deschisa o sa intreb.

Multumesc de sfaturi.

(offtopic: piafen tin minte ca am luat dupa operatia de apendicita si eram cam happy dupa aia :P)



View Postadadoi, on May 10 2009, 09:58, said:

Ia un nurofen acum si eventual altul diseara. No-spa, scobutil, piafen sunt mai bune, daca e vorba de o colica. Berea e buna, dar numai cu nurofen, nu si daca ai apucat sa iei unul din celelalte. Continua sa te hidratezi si pastreaza zona calda.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Bump. De cca 5 minute ma doare violent de o parte si de alta a coloanei la o palma deasupra centurii, un pic in profunzime. Rinichii sunt? Ce fac sa nu ma mai doara?

edit: S-a dus 9 minute mai tarziu, stand pe scaun, la birou fara sa iau sau sa fac ceva. Dar ce-a fost totusi, si de la ce?

Edited by sebulbus, 29 May 2009 - 16:35.


#5
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
O vizita la un neurolog sau reumatolog pt un consult si o radiografie de coloana. Posibil sa fi fost o contractura musculara paravertebrala sau sa ai vreo modificare de ax a coloanei (scolioza etc.)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate