Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Un sfat privind rambursarea anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
paco6677

paco6677

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.10.2008
Salut.
Am cautat un pic pe aici,negasind raspunsuri m-am gandit sa deschid un topic privind problema mea.
Lucrurile stau cam asa:
Contractat credit de nevoi personale la BCR in valoare de 30500 lei in iunie 2007 pentru diferenta intre vechiul apartament si cel nou,credit cu dobanda variabila,rata inceput `~500 lei/luna
Facut rost de cash pentru achitarea anticipata a imprumutului(acum ramas la 27500 lei)
Ma gandesc sa rambursez in totalitate acest imprumut,din banii pe care acum ii am depusi la Banca Romaneasca,cu o dobanda de 16.5% pe an.Acest depozit este constituit de o luna,mai am doua luni de asteptat pana sa ii scot fara penalizari din partea bancii.
Mentionez ce de la 500 lei/luna,rata a ajuns,in mai multe etape,o data la 6 luni, la 780 lei/luna,tocmai ce am primit anuntul de majorare.
La acest imprumut exista un comision de rambursare anticipata de 4.5%,aplicabil la sold.
Ce ma sfatuiti sa fac?Mentionez ca vreau sa incerc sa ii fac sa nu imi mai incaseze comisionul de rambursare,motivand ceva de genul crizei economice in urma careia am ramas somer(asa si este,dar nu pt mult timp,am gasit job intre timp,si la venit aproape dublu decat cel vechi :coolspeak: ) si sa le spun ca exista pericolul sa intru in bani si sa nu le mai dau nimic,cel putin pentru o perioada mai mare asa  :D .
Si un sfat general: e oportun totusi sa rambursez anticipat imprumutul pe timp de criza?
Mentionez ca in afara de acel depozit la BR,nu prea mai am cash,doar salariul sotiei,care lucreaza la aceeasi companie de unde am fost disponibilizat eu,si care o ducea prost chiar si in mod normal,darmite pe timp de criza.

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
De obicei daca nu esti de acord cu majorarea dobanzii poti sa refuzi aceasta majorare si sa platesti suma ramasa fara comision.
Cel mai bine citesti contractul ca acolo scrie.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
http://forum.softped...howtopic=508104

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
overseas, omul vrea sa ramburseze in totalitate imprumutul. dupa ce-l ramburseaza, cu ce il "va strange de gat" banca?

paco6677, vezi si tu daca dobanda pe care o platesti bancii pentru imprumut este mai mare sau mai mica decat dobanda obtinuta de la banca pentru depozit.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 paco6677, on May 8 2009, 14:20, said:

Salut.
Am cautat un pic pe aici,negasind raspunsuri m-am gandit sa deschid un topic privind problema mea.
Lucrurile stau cam asa:
Contractat credit de nevoi personale la BCR in valoare de 30500 lei in iunie 2007 pentru diferenta intre vechiul apartament si cel nou,credit cu dobanda variabila,rata inceput `~500 lei/luna
Facut rost de cash pentru achitarea anticipata a imprumutului(acum ramas la 27500 lei)
Ma gandesc sa rambursez in totalitate acest imprumut,din banii pe care acum ii am depusi la Banca Romaneasca,cu o dobanda de 16.5% pe an.Acest depozit este constituit de o luna,mai am doua luni de asteptat pana sa ii scot fara penalizari din partea bancii.
Mentionez ce de la 500 lei/luna,rata a ajuns,in mai multe etape,o data la 6 luni, la 780 lei/luna,tocmai ce am primit anuntul de majorare.
La acest imprumut exista un comision de rambursare anticipata de 4.5%,aplicabil la sold.
Ce ma sfatuiti sa fac?Mentionez ca vreau sa incerc sa ii fac sa nu imi mai incaseze comisionul de rambursare,motivand ceva de genul crizei economice in urma careia am ramas somer(asa si este,dar nu pt mult timp,am gasit job intre timp,si la venit aproape dublu decat cel vechi :coolspeak: ) si sa le spun ca exista pericolul sa intru in bani si sa nu le mai dau nimic,cel putin pentru o perioada mai mare asa  :D .
Si un sfat general: e oportun totusi sa rambursez anticipat imprumutul pe timp de criza?Mentionez ca in afara de acel depozit la BR,nu prea mai am cash,doar salariul sotiei,care lucreaza la aceeasi companie de unde am fost disponibilizat eu,si care o ducea prost chiar si in mod normal,darmite pe timp de criza.

Omul isi pune problema daca sa dea tot la banca si sa ramana cu degetul in gura dupa aia.
Daca esti sigur pe noul job, ramburseaza totul anticipat si gata.

#6
paco6677

paco6677

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.10.2008
Multumesc de sfaturi,cred ca o sa rambursez anticipat.Dobanda la depozit la 3 luni nici macar nu se apropie de suma pe care o platesc in 3 luni BCR-ului sub forma de dobanda si comisioane.
Sigur pe noul job nu sunt decat 6 luni,cand se face o evaluare a activitatii,in functie de ea pot sa raman sau pot pleca acasa(sau in alta parte).

#7
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Dobanda oricarui credit (ca noi nu avem credite cu dobanda fixa) va depasi inflatia si va depasi cu mult orice dobanda de depozit. Adica din dobanda depozitului nu o sa castigi niciodata dobanda creditului. Iar inflatia, desi pare in favoarea ta, nu e, orice banca isi actualizeaza dobandile in functie de inflatie.

Eu as achita creditul.

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
astor, din intamplare ceea ce spui tu se aplica in acest caz (omul a spus ca are un credit cu dobanda variabila), dar nu poti generaliza. intamplator am pe cineva apropiat care este intr-un caz similar: credit luat in iunie 2007 :D de la volksbank, cu ~6% dobanda fixa (dae in jur de 9%). persoana are banii necesari unei rambursari anticipate. o sfatuiesti sa faca rambursarea anticipata ? (nota: am depozit la raiffeisen la care inca incasez 12% dobanda)

#9
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 suri, on May 8 2009, 21:29, said:

astor, din intamplare ceea ce spui tu se aplica in acest caz (omul a spus ca are un credit cu dobanda variabila), dar nu poti generaliza. intamplator am pe cineva apropiat care este intr-un caz similar: credit luat in iunie 2007 :D de la volksbank, cu ~6% dobanda fixa (dae in jur de 9%). persoana are banii necesari unei rambursari anticipate. o sfatuiesti sa faca rambursarea anticipata ? (nota: am depozit la raiffeisen la care inca incasez 12% dobanda)

eu as zice sa scape de datorii si dupa care sa puna din nou la ciorap....fara datorii dormi mai bine noaptea....

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 suri, on May 8 2009, 21:29, said:

astor, din intamplare ceea ce spui tu se aplica in acest caz (omul a spus ca are un credit cu dobanda variabila), dar nu poti generaliza. intamplator am pe cineva apropiat care este intr-un caz similar: credit luat in iunie 2007 :D de la volksbank, cu ~6% dobanda fixa (dae in jur de 9%). persoana are banii necesari unei rambursari anticipate. o sfatuiesti sa faca rambursarea anticipata ? (nota: am depozit la raiffeisen la care inca incasez 12% dobanda)


cam despre ce suma e vorba?
pentru ca pentru sume relativ mici (10.000-50.000 ron), persoana aia o sa castige anual 3%, deci cam 300-500 ron/an. o suma mult prea mica, eu as prefera in situatia asta sa scap de credit.

#11
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 suri, on May 8 2009, 21:29, said:

astor, din intamplare ceea ce spui tu se aplica in acest caz (omul a spus ca are un credit cu dobanda variabila), dar nu poti generaliza. intamplator am pe cineva apropiat care este intr-un caz similar: credit luat in iunie 2007 :D de la volksbank, cu ~6% dobanda fixa (dae in jur de 9%). persoana are banii necesari unei rambursari anticipate. o sfatuiesti sa faca rambursarea anticipata ? (nota: am depozit la raiffeisen la care inca incasez 12% dobanda)
Eu nu cunosc credit cu dobanda fixa in Romania, pe toata derularea creditului. Volksbank daca-mi aduc aminte are dobanda teoretic fixa, practic legata de robor/euribor. Credite cu dobanda fixa sunt doar in tarile cu apa calda (stiu cazuri in SUA sau Franta), la noi toti pun botul la orice credit asa ca bancile nu vad niciun motiv sa se lege la cap cu asemenea credite.

Acum pe criza s-ar putea sa apara credite cu dobanda cu adevarat fixa dar la niste costuri imense. Si asta pentru ca bancile mizeaza pe faptul ca totusi criza va trece pana la urma si dobanzile o sa scada sub 5% cum e normal dar ei atunci o sa aiba fraieri prinsi in capcane cu dobanzi de 15-25% fixe pe an. Dar asta e alta poveste.

Chiar as fi curios de un caz real de dobanda fixa in Romania.

#12
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
nu ma crezi pe cuvant? :) sa ne lamureasca floraur ce credite dadea volksbank acum doi ani de zile :D .

ca sa iesim din off-topic, o sa vad daca pot aduna mai multe date despre tipul de credit. da iti zic sigur ca era fixa-fixa, fara nici o referinta la **bor.

Edited by suri, 11 May 2009 - 19:43.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 Astor, on May 11 2009, 19:40, said:

.............
Chiar as fi curios de un caz real de dobanda fixa in Romania.

uite la bcr, chiar acum: https://www.bcr.ro/s...wnloads/DAE.pdf
Maxicredit Super BCR, euro, DAE = 11.14%

acum 3-4 ani erau mai multe banci care ofereau asa ceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate