Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#109
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Poate dual input. Poți conecta două comp-uri diferite la 1 monitor și din buton alegi care imagine este afișata.  

Ral, parca tu voiai un TFT pe care să-l folosești in grafică. Un sfat prietenesc: strânge bani și cumpăra-ți unul cu panel IPS și uită de cele cu panel TN, PVA și MVA.

#110
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
care-i diferenta? PVA stiu ca ofera 16.7 real, dar IPS?

173p, de slim e slim, 1.5-2cm, mi-e sila sa masor.
intr-adevar, fata de 172x diferenta de pret e mica, dar fata de 710v e marisoara :)

#111
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
cred ca o sa-mi fie utila chestia cu dual da iti da si 2 cabluri?  :lol:  :lol:

clayman, mai mult de atat n-o sa dau pe un monitor ca daca vroiam grafica cea mai buna imi luam mac si aveam si monitor si calc bun. diferenta inter cele 4 n-o stiu.

#112
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu iti da 2 cabluri ci doar unu vga, cablul DVI trebuie sa il cumperi separat fapt nu usor de realizat multe magazine de pc habar nu au ce e ala, singurul gasit pe piata m-a costat 600 000lei.

Ghosting-ul nu are legatura cu blurarea imaginii de care scriam ,incearca sa vezi un monitor sau laptop de acum 3-4 ani si care lasa dire cenusii clare in urma elementelor in miscare.
Pentru grafica sau CAD monitorul tft nu e cea mai buna alegere, aici fiind singurul atu al crt-ului.

#113
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Articolul ăsta, scris de unul cu nume de rus deștept,  explică o parte din "tainele" tehnologiei și șiretlicurile folosite de producători ca să-și vândă marfa.

Pe scurt: reproducerea culorilor cea mai apropiată de realitate, o au acele tipuri de panel-uri.


Ral cazi într-o capcană de marketing: performanța Mac-ului in d-ale graficii dpdv software (deși am vazut niște teste comparative în care 60/80 erau câștigate de Xeon și 20/80 de G4 parcă, dar whatever) nu e dublată și de performanța hard (monitor). Ca dovadă că in țările civilizate combinația câștigătoare poate fi: stație Mac + monitor de altă nație (vezi de exemplu seria de monitoare cu posibilitate de calibrare cu Gretag Macbeth). și da, primești doua cabluri la ele.

Spor!

#114
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
care spunea mai sus ca 712x n-are reglaje? are da sunt ascunse si nu se vad in poza. l-am mai admirat odata ieri, deci il iau si revin dupa.

#115
myth

myth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.10.2003
Pixeli morti - consultati standardul producatorului. Majoritatea au ISO 13406-2. Conform acestuia, puteti calcula singuri numarul de pixeli morti de la care vanzatorul trebuie sa acorde garantia (functie de rezolutia nativa)

Grafica profesionala & LCD - http://www.eizo.com/...phics/index.asp

#116
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Fratilor in Romania Samsung 913N este cel mai bun. Adevarat?
A parut cumva 913T care are si DVI?

#117
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

Jarrive, on Jun 2 2005, 15:51, said:

Fratilor in Romania Samsung 913N este cel mai bun. Adevarat?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu. Da` oricum nu conteaza.
La Selgros, la casele de marcat au Prestigio. Marcau mai bine tantile dacă aveau Sony? Nu cred. Cel mai bun monitor e ăla care se potrivește acolo unde tre` să-și facă treaba.

Bineînțeles dacă ție ăla ți se potrivește, neapărat din ăla tre` să-ți iei!
Dar scuză-mă cum poate să fie cel mai bun fără DVI?

#118
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
gata, mi-am luat 712x-ul. toate bune si frumoase numai ca nu stiu cum sa-l fac sa vada culorile cat mai real. trebuie neaparat driverul de pe cd pt reglaje? cu ce are xp si driverul de la nvidia merge?

#119
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
In primul rind conecteaza-l pe DVI apoi sint suficiente reglajele din driveru placii video.
Eu nu am umblat la setat culori , doar din digital vibrance am ridicat putin saturatia.
Sint totusi diferente evidente de calitate a imaginii in functie de placile video folosite si aici ma refer nu neaparat la model sau tip ci la implementarea reusita sau mai putin reusita a producatorului respectivei placi.

#120
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
ok am sa incerc, se pare ca nu scap fara sa mai ocup din hard care-i full deja.

cu ce este diferita dvi de rgb?

rgb-ul din meniul monitorului la ce valori il aveti setat?

#121
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Clayman, on Jun 2 2005, 16:48, said:

Nu. Da` oricum nu conteaza.
La Selgros, la casele de marcat au Prestigio. Marcau mai bine tantile dacă aveau Sony? Nu cred. Cel mai bun monitor e ăla care se potrivește acolo unde tre` să-și facă treaba.

Bineînțeles dacă ție ăla ți se potrivește, neapărat din ăla tre` să-ți iei!
Dar scuză-mă cum poate să fie cel mai bun fără DVI?

<{POST_SNAPBACK}>

Datorita specificatiilor. Se pare ca totusi si-au dat seama de gafa si au scos acelasi monitor cu DVI. Acum ii zice 913T. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#122
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

Jarrive, on Jun 4 2005, 11:53, said:

Datorita specificatiilor. Se pare ca totusi si-au dat seama de gafa si au scos acelasi monitor cu DVI. Acum ii zice 913T. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu e nici o gafa. Ei au in mod traditional modele N fara DVI si modele T cu DVI. Vezi 710N si 710T de exemplu.

#123
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
lasam pentru alta data dvi pentru ca nu am cablu pt asa ceva.

am alta interbare, exista vreo posibilitate sa-l bulesc din soft? am probleme cu rezolutia in suse linux, imi merge doar pe 1024 si la sectiunea linux mi sa dat o solutie dar daca se strica monitoru nu-i vina lui. mie mi se pare imposibil, voi ce ziceti?

#124
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Poti sa folosesti orice rezolutie, mai mica sau mai mare decat rezolutia nativa. Dar daca folosesti rezolutii diferite de rezolutia nativa iti va face interpolare, si rezultatul are toate sansele sa arate ca naiba.

#125
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Ce parere aveti de monitorul de 17" Iiyama 435S-B? Are cineva? As dori sa imi cumpar si eu unul si as dori sa aud niste pareri. Alte recomdandari cu raport pret/performantra bun - max 12.000.000 ?

#126
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004
Stuck Pixel Fixer

P.S.

Quote

Several forums users have reported success with this video, though several have reported failures. You don't have much to lose, so just give it a shot and let us know your results.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate