Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#91
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Hahaha, contrast 0 si luminozitate 0....este foooarte echilibrat monitorul asta...

#92
titzy

titzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2005

Sato, on May 19 2005, 19:29, said:

Hahaha, contrast 0 si luminozitate 0....este foooarte echilibrat monitorul asta...

<{POST_SNAPBACK}>



Pai cum definesti tu un monitor echilibrat ?
Ca eu unu nu am auzit de termenul asta "monitor echilibrat"

#93
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
unul care sta in echilibru indiferent...logic nu?

#94
titzy

titzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2005
Mai mai tati, monitorul meu la valorile respective este in modul economic 2, adik un consum sub 30W, in modul picture, isi ia valori mai mari la contrast si luminozitate, ideea era nu de echilibru ci de cum se vede imaginea la valorile astea.

Luminanta monitorului este de 350 de candele/ m2, luminanta pe care putine TFT-uri o au. De la asta probabil si valorile scazute ale celor doua si nu din cauza echilibrului cum zici tu.

PS: Incearca sa pui un monitor CRT la valorile astea ca nu vezi nimik pe ecran.

#95
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
al meu e polyview v293 de 19" si mi se pare foarte bun, contrastu e excellent!!!!
sunt foarte foarte multumit de el!

are si trei moduri, Picture, text si economy, si chiar le folosesc pe toate, dar cel mai mult picture bineinteles

nush cat costa, cred ca vreo 400 $ adik se incadreaza in pretu tau :)
are si led albastru si sexy

Merge si pe DVI si VGA, si max resolution e 1280x1024 pe care o si folosesc  :peacefingers:

Edited by Logitech, 22 May 2005 - 02:12.


#96
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
numai ziceti mah ca CRT rulz, ii bagati prostii in cap!!!  :nonobad:  :nonobad:

TFT-urile sunt cele mai bune!

Si ce daca cu banii astia iei unu CRT ? tot nu se merita, are contrastu mai bun si se vede mai calumea, si daca stai mult la pc ca mine nu iti obosesc ochii ca la un CRT de cacao.
Si nu are 300 kg de se rupe masa cu el si loveste peretele la cat de mare e!

Si alta chestie, la crt-uri, trebuie sa ii setezi marginile sa fie drepte si tot, la fostu meu monitor nu am reusit!!!

#97
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

Cele mai bune TFT-uri pe care le-am vazut din punct de vedere al calitatii au fost SAMSUNG si EIZO (insa ulterior am aflat ca panelul este tot SAMSUNG :lol: ), insa nu orice model... practic cele cu timp de raspuns mare se vedeau cel mai bine - dupa parerea mea SAMSUNG 173P este cel mai bun - din orice unghi ai o imagine buna, avand insa 25ms; erau modele si la 12ms, insa calitatea video nu mai era aceiasi.
Si m-am intrebat - care e diferenta?!? practic acele rapoarte de luminozitate, contract, unchiuri erau cam la fel, insa diferea ceva... diferea tehnologia - seria SAMSUNG 1x3 beneficiaza de panel TFT-PVA - lucru ce nu prea e luat in seama de firmele (si mai rau - revistele) ce afiseaza datele tehnice ale monitoarelor LCD.
Practic cam de aici incep sa "mearga" si monitoarele TFT in grafica; daca s-ar ajunge si la 12ms, totul ar fi perfect. :D

Samsung 173P ESTE cel mai bun.... la 17", EIZO iese mult din schema cu pretul...
Iar refresh ul de 25ms e relativ !!! ia uitati-va de expl. pe site la Deck:
"1280x1024, 30-81 KHz, 178/178, 1000:1, TCO 03, DVI, MAGIC TUNE, 8ms (G2G)"
adica grey to grey, noua gaselnita de a micsora timpul de raspuns din modalitatea de masura.

Mie la 40 FPS (25ms) imi ajunge in orice shooter, iar ca imagine.... nu am cuvinte !!!
daca ar fi sa il schimb cu un alt model, as alege.... Samsung 193P chiar daca are aceeasi rezolutie maxima... :)

#98
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
e vrajeala ce scrie... daca ii intrebi cum poti diferentia unul de 700:1 de unul de 1000:1 iti zic sa mergi pe incredere, ca nu ai cum.

also, tco03 e de fapt tco99, eu am luat sapt trecuta 173p si asa a fost.

#99
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Alice ... ti-ai luat monitor ? Ia zi cum este ?

#100
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
vreau si eu lcd, pentru minunatele lui avantaje dar daca va spun dupa ce vreau sa ma orientez in alegere credeti ca sunt nebun, dupa design. am ajuns la concluzia ca samsung 172x-silver mi se potriveste, il pot da jos aproape de masa(la prima vedere altele nu merg da poate-mi spuneti voi), si e fff plat.

270mcd,500:1
cum vi se pare ? http://product.samsu...od_id=DS17BSDSV

in carrefour e 14 mil dar la cel vad ca e mult mai putin.

#101
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
LG anyone?

Am inteles ca sunt super. Si designul e foarte misto deasemenea

#102
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005

.ral:cr, on May 24 2005, 23:08, said:

vreau si eu lcd, pentru minunatele lui avantaje dar daca va spun dupa ce vreau sa ma orientez in alegere credeti ca sunt nebun, dupa design. am ajuns la concluzia ca samsung 172x-silver mi se potriveste, il pot da jos aproape de masa(la prima vedere altele nu merg da poate-mi spuneti voi), si e fff plat.

270mcd,500:1
cum vi se pare ? http://product.samsu...od_id=DS17BSDSV

in carrefour e 14 mil dar la cel vad ca e mult mai putin.

<{POST_SNAPBACK}>


nu stiam ca exista si tft-uri mai rotunde/bombate ....

#103
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
ma refeream ca si in spate e plat, are 1-2 cm grosime pe toata suprafata lui, majoritatea au o bombatura 'mare' in spate. da cred ca ai inteles tu, vre-un sfat? are cineva sau maca a vazut si si-a facut o impresie despre culori? nu ma intereseaza sa fie pt jocuri in nici un caz.

Edited by .ral:cr, 25 May 2005 - 07:31.


#104
mm7163

mm7163

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 03.12.2003
Sunt proaspatul posesor al unui Samsung 713N.
In rezolutie de 1280*1024 e superb. Ca si claritate/calitatea imaginii e net superior unui CRT (am avut un Dell cu tub Trinitron inainte).
Culorile sunt superbe.
Pentru inceput trebuie "bibilit" din meniu pentru a obtine imaginea optima, dar in final iese ceva excelent.
Designul imi place f mult, mai ales marginea care e f subtire...

Inca n-am apucat sa vad cum se comporta in jocuri (dar nu asta e scopul lui in cazul meu).

Intr-un cuvant...e  :coolspeak:  de tot!

#105
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am Samsung 172X din decembrie si pot spune ca functioneaza exemplar, intrarea DVI face toti banii in plus fata de modele fara dvi.
In general toate monitoarele actuale se vad bine unele chiar exceleaza iar 172 x este chiar impresionant cu o precizie a contururilor si o randare foarte buna a culorilor  singurul punct slab in jocurile foarte rapide FPS nu este ghosting ci doar faptul ca imaginea devine un pic blur la deplasari rapide.
Designu e intradevar foarte slim ,sursa de 12vcc este separata nu inclusa in corpul monitorului, corp ce nu se incalzeste decit vag nevind nevoie de fante de circulatie a aerului.

#106
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
perfect, merci. prima oara eram hotarat pe un philips mai ieftin da am dat din greseala peste topicul asta. cred ca merita sa mai astept putin.

ce este intrarea dvi?

Edited by .ral:cr, 25 May 2005 - 23:07.


#107
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002

FC72, on May 25 2005, 23:32, said:

singurul punct slab in jocurile foarte rapide FPS nu este ghosting ci doar faptul ca imaginea devine un pic blur la deplasari rapide.

lol, de mult n-am mai ras asa bine... exact acel blur se numese 'ghosting'.
da, mi-am luat 173p, are ghosting ca naiba, dar nu regret deloc.
NU am avut si nici nu cred ca o sa am timp sa fac teste dvi/d-sub. mi s-a pus mie pata sa imi iau cu dvi & pivot  :cursing:. Am ajuns la concluzia ca mi-e prea sila sa intorc ecranul deci functia de pivot nu o folosesc (poate cand o sa il montez pe perete, dar va mai trece multa apa prin calculator pana atunci). iar dvi... e bine ca e, dar nu stiu daca merita banii.
iar faptul ca nu are butoane... e nasol :(. e oarecum incomod sa-l setezi din soft.
si am vaga impresie ca pe tv se vede ceva mai nasol decat crt-ul. asta de aproape, de la distanta nu e nici o diferenta (doar ca e mai mare :D)

oricum, daca ar fi sa iau maine tft, tot pe asta l-as lua.
partea proasta e ca am stat vreo 2 zile SI cu crt-ul pe masa... deja ma gandesc sa imi mai iau inca un 173p :D... e asa bine cu tv pe unul si sa lucrezi pe altul..

#108
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
partea cu butoanele e naspa dar in practica.... nu cred ca-l setezi de mai mult de o data.

al tau nu e cu mult mai scump, design asemanator si contrast mai bun cu 200:1. in spate e la fel de slim ca 172x ?

ce inseamna dual CPU input?

Edited by .ral:cr, 26 May 2005 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate