Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Tinctura de iod

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Cainele meu urmeaza un tratament cu tinctura de iod si o parte din blana lui este acum galbena. Vreau sa merg la o expozitie si din cate am citit pe net, petele de tinctura de iod se curata cu o solutie de apa oxigenata + amoniac. Daca folosesc amoniac alimentar si apa oxigenata, e vreo problema pentru pielea cainelui? Nu am de gand sa folosesc nimic care i-ar putea face rau, mai bine merg cu el asa. De fapt, o sa testez pe mine intai, dar ma gandeam ca poate se pricepe cineva la chimie si imi explica daca e periculoasa substanta sau nu. Multumesc

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Acest amestec decoloreaza parul si nu cred ca vrei sa obtii asa ceva, puls ca este un amestec care poate sa irite  pielea.
Iod-ul se poate scoate prin spalare cu sapun, ideal cu sapun de rufe urmat de o clatire cu multa apa.

#3
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006
Bicarbonatul (in cantitati mici) nu este atat de periculos atat cat este apa oxigenata. Mie mi-a spus doctorul sa adaug doua lingurite de bicarbonat in apa atunci cand fac baie copilului (are 2 luni).

Apa oxigenata decoloreaza blana pana se ajunge la alb si la arsura fibrei. Nu cred ca iti doresti asa ceva.

Incearca cum a spus mister fr cu sapun de casa daca nu, dute cu el asa.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Vezi ca sunt diferente intre cele doua substante... :rolleyes:
amoniac (bicarbonat de amoniu) = baker's ammonia, powdered ammonia, carbonate of ammonia, ammonium bicarbonate (NH4HCO3)
bicarbonat de sodiu = baking soda, sodium bicarbonate (NaHCO3)

#5
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006
Ai dreptate. My bad..

#6
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Am renuntat la idee si cainele e in continuare galben pe gat, dupa o baie serioasa cu sampon pentru caini.

#7
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
!!! Deci poti sa scoti cu apa oxigenata , nu are ce rau sa i faca oricum apa oxigenata are concetratie de 3 % H2O2 , deci nu`i nustiu ce , NH4CO3 este bicarbonatul de amoniu cum  a zis si RF ` daca vrei sa scoti amoniacu de acolo pui 2 linurite de bicarbonat de amoniu , in 50 ml apa si pui 1 g de hidroxid de sodiu sau soda caustica !!! Stai linistit ca se neutralizeaza una pe alta din reactia va iesi amoniac !!! Il vei diluia cat vei dori !!! Inca ceva daca cainele are parula de o alta culoare in afara de alb nu fa nimic din ce ti-am zis mai sus !!!! :D Daca vrei sa aplici metoda asta , dupa ce ai terminat clateste bine parul cainelui cu apa , vezi sa nu faca contact cu pielea !

Edited by 1Q-D3xT3r, 06 May 2009 - 21:16.


#8
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postmarius_stp, on May 3 2009, 21:37, said:

Am renuntat la idee si cainele e in continuare galben pe gat, dupa o baie serioasa cu sampon pentru caini.


Iodul a intrat in fibra. Las-o asa. In cel mai rau caz poti sa folosest o solutie de tiosulfat de sodiu. E safe, doar ca miroase relativ neplacut (a dioxid de sulf).
Faci solutia de tiosulfat (teoretic il poti gasi la magazinele cu articole foto) sau la un prieten chimist. Aplici solutia cu un tampon de vata.
Cea mai buna solutie dupa mine - daca ai terminat tratamentul, tunde catelul in zona aia, blanita o sa-i creasca repede si gata.

#9
Ierdna_a

Ierdna_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2009
Iodul se scoate de pe tesaturi/haine foarte usor cu o sol de NaOH (se gaseste pe la depozite sau magazine de chimicale), dar partea proasta este ca NaOH este o Baza foarte tare care distruge pielea si corodeaza aproape orice.

#10
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008
hellau. are cineva idee cum as putea sa imi curat iodul de pe fata :lol: ?? am dat cu o solutie de concentratie 2% si nu stiu daca sa urmez sfaturile de mai sus.. poate se irita pielea si mai rau  :console:

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cand prepar chestii prin farmacie care contin iod si cu care bineinteles ma patez pe maini le spal cu o solutie de tiosulfat de sodiu.

#12
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008

View Postgamezcdr, on 6th October 2009, 19:46, said:

Cand prepar chestii prin farmacie care contin iod si cu care bineinteles ma patez pe maini le spal cu o solutie de tiosulfat de sodiu.

multumesc mult   :thumbup: exista riscul sa ma irit ?

LE ...

Edited by alexgrand, 06 October 2009 - 19:01.


#13
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postalexgrand, on 6th October 2009, 19:38, said:

hellau. are cineva idee cum as putea sa imi curat iodul de pe fata :lol: ?? am dat cu o solutie de concentratie 2% si nu stiu daca sa urmez sfaturile de mai sus.. poate se irita pielea si mai rau  :console:


Probabil pina azi te-ai decolorat prin simpla spalare. Pata de pe piele dispare in doua trei zile, spalindu-te cu apa si sapun.

Poti folosi betadina in loc de iod, are acelasi efect si se spala imediat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate