Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

lentila+LED

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DocX

DocX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.09.2004
am pus la rubrica asta ca nu am stiut unde in alta parte...

ce lentila ar trebui pentru a focaliza lumina unui LED intr-un punct, ca la pointerele alea de 30.000?

am un led verde clar, si destul de puternic, si am incercat cu lentila de la un pointer dar nu merge... cred ca ar trebui apropiata mai mult... are cineva vreo idee cum fac sa proiectez si eu un punct verde pe perete?

#2
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Pointerul de 30000 sau cit o fi e laser, deci e focalizat prin definitie. Poate gasesti un laser verde, altfel nu vad cum..

#3
DocX

DocX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.09.2004
aha... stiam ca e o dioda laser acolo... dar am crezut ca se poate si cu un led cu anumite lentile
si unde oi gasi o dioda laser verde? :o
am cautat la conex (doar pe site) si nu am vazut nimic...

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
vazusem la un tip intr-o discoteca un laser verde, semana cu astea rosii, parca un pik mai maricel... cica il avea 'de afara'... :(

#5
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
da am vazut si eu. cred ca-l avea din bucuresti totusi, da costa mult ca era f puternic.

#6
raduflo

raduflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.12.2003
Sunt scumpe...
uite aici: http://www.z-bolt.com/generic27.html
si mai vezi tu cu google....

#7
megadeth

megadeth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.02.2005
Ideea e ca ledul in sine e o lentila, la pointerewle laser rosii nu este decat jonctiunea pn pe care e focalizata lentila, ideea e ca pentru a obtine un pointer verde ar trebui sa scoti din LED doar jonctiunea ceea ce e imposibil. Parerea mea e ca pointerele verzi sunt mai scumpe deoarece (chiar nu stiu exact) lumina produsa de jonctiune e intotdeauna rosu (pentru diode laser) si trebuie convertita in lumina cu frecventa verde. PAREREA MEA !!!!

#8
DocX

DocX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.09.2004
Ok, am vazut acum cateva zile undeva pe Maica Domnului niste chestii denumitr ceva de genu': "pastile vid". arata exact ca ce se gaseste intr-un pointer dar ceva mai mare si mai bine facut... mi-a zis ca au albastre si verzi... e 170.000 una si se dau la pereche.
Astea or fi ce imi trebuie mie? oare astea pot fi focalizate printr-o lentila ca sa obtin proiectia unui punct?

#9
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

DocX, on Apr 19 2005, 08:07, said:

Ok, am vazut acum cateva zile undeva pe Maica Domnului niste chestii denumitr ceva de genu': "pastile vid". arata exact ca ce se gaseste intr-un pointer dar ceva mai mare si mai bine facut... mi-a zis ca au albastre si verzi... e 170.000 una si se dau la pereche.
Astea or fi ce imi trebuie mie? oare astea pot fi focalizate printr-o lentila ca sa obtin proiectia unui punct?

<{POST_SNAPBACK}>


O dioda laser cum poate fi dispersata la marimea de 3-5 cm?
Asta pentru ca intr-un stroboscop folosesc LED (se spune LED ALB dar n-am gasit) si lumina data de 2 LED rosu MARI(fi=8mm) e slaba.

#10
megadeth

megadeth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.02.2005
Pai in primul rand de ce folosesti led - uri intr-un stroboscop? Nu ar trebui sa folosesti o lampa fulger!
si led - uri albe nu sunt (Led = dioda electro luminescenta) jonctiunea nu poate da decat o culoare care convertita da o lumina cu o alta frecventa, or fi existand dar ar trebui sa fie foarte scumpe deoarece procesul de fabricatie ar fi foarte costisitor
nu stiu daca la telefoane se folosesc led-uri ci se folosesc niste "led-uri" cu Xenon :arigato:

#11
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Am vazut un laster verde superputernic (la limita legalitatii) pe ThinkGeek. Au si action shots. E $100, deci e departe de a fi ieftin. Si nici nu trimit in Romania.

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Ala da laser.... Apropo, a folosit cineva leduri pentru iluminare interioara? Macar pe timp de noapte...

#13
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
in legatura cu ledurile... Nu stiu exact care e tehnologie, in schimb am cumparat si eu unul dinasta: http://www.zexstar.c...php?id=10&add=1 si l-am pus deasupra acvariului, si face o lumina extrem de puternica, alba , lumineaza tot acvariul de ca si cum as avea un mic neon... Mai sunt si leduril albe, care grupate produc si ele lumina foarte mare...

#14
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

megadeth, on Apr 21 2005, 14:36, said:

Pai in primul rand de ce folosesti led - uri intr-un stroboscop? Nu ar trebui sa folosesti o lampa fulger!
si led - uri albe nu sunt (Led = dioda electro luminescenta) jonctiunea nu poate da decat o culoare care convertita da o lumina cu o alta frecventa, or fi existand dar ar trebui sa fie foarte scumpe deoarece procesul de fabricatie ar fi foarte costisitor
nu stiu daca la telefoane se folosesc led-uri ci se folosesc niste "led-uri" cu Xenon :arigato:

<{POST_SNAPBACK}>


Pai francezul a proiectat stroboscopul cu LED alb de inalta luminozitate.
In plus, am gasit in Rm. Vilcea LED ALB fi 6 mm (da, lumina alba) dar dupa ce postasem ideea cu LED laser.

ca sa vezi schema stroboscopului,
http://a110.free.fr/...2a110/plan.php3?
si alegi strobopic v3.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate