Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

ce viteza ati prins pe bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#37
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View PostZipy, on May 12 2009, 22:43, said:

fara sa schimb cauciucurile,va anunt ca am ajuns cu DHS-ul la 65 km/h....cand ma inreceam cu unu cu o cursiera

Roti de 26" sau 28"?

Unde s-a intamplat, ce fel de drum?

Edited by One of Them, 13 May 2009 - 11:56.


#38
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
43 km/h pe plat cu o Neuzer Altrix. Evident, pentru cateva secunde.

Edited by gxg88, 15 May 2009 - 16:54.


#39
Ierdna_a

Ierdna_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2009
aproape 50 pe drum asfaltat in panta abrubta de cca 500m. Nu mai repet experienta ^_^

PS:{mit sau adevar?} Daca ai frane V-brake si franezi la viteza mare de tot risti sa ramai fara saboti, adica sa iti zboare sabotii? sau numai daca nu sunt stransi cum trebuie?

#40
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Mit.
Poti sa ii tocesti daca cobori transfagarasanu sau ceva de genul, dar sa zboare nu cred.
Mai e posibilitatea la ceva model de saboti sa fie montati incorect (invers sensului de rotatie normal) si sa alunece afara din locasul lor. In rest, MIT.
Noi viteze: 53 pe asfalt , in panta (cred ca am mai scris).
43 pe asfalt drept in oras. Ambele viteze cu mtb.

#41
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
Tot cu DHS-ul am luat 82,4 int-o vale abrupta,de cca800m.
Cu pozitii experimentate si invatate de pe net.

#42
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Mai ce pante abrupte aveti voi acolo in zimnicea......... munti de-a dreptul :)

#43
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

View PostIerdna_a, on 16th May 2009, 17:46, said:

PS:{mit sau adevar?} Daca ai frane V-brake si franezi la viteza mare de tot risti sa ramai fara saboti, adica sa iti zboare sabotii? sau numai daca nu sunt stransi cum trebuie?


total neadevarat !!!
explicatia tine de fizica : forta de frecare care actioneaza asupra sabotilor este putin mai mare decat forta de frecare care actioneaza asupra rotii bicicletei in pata de contact ( Ffs = (r1/r2) * Ffr --> Ffs - forta freacare care actioneaza asupra sabotului , r1- raza la centrul rotii la pata de contact cu solul , r2 - raza de la centrul rotii la sabot , Ffr - forta de frecare care actioneaza asupra rotii in pata e contact cu solul )
aceasta forta de frecare( moment mai precis ) supune ansamblul care prinde sabotul de cardru la incovoiere sau forfecare . ca sa zboare sabotii ar trebui ca forta de frecare sa fie atat de mare incat sa produca ruperea sudurii din acel loc , sau sa indoaie tija de prindere a sabotului .
acest lucru este posibil , teoretic , daca forta de frecare a rotii cu solul este foarte mare . ca sa obtii o forta atat de mare incat prin compunere sa duca la ruperea sabotilor ar trebui ca asupra rotii sa actioneze o forta extrem de mare (cateva sute de kg , si aici ma refer la > 400 - 500  ( determinare empirica ) kg si asta doar asupra rotii care executa franarea ) . dar in cazul asta se rupe tot cadrul , asa ca nu mai conteaza un sabot sarit  :P

este posibil acest lucru ( cred ) in viata reala daca prinderea sabotului este defectuoasa : sudura crapata , goluri mari de aer in sudura , sabot crapat in zona de prindere cu tija acestuia , etc. ,  sau daca printr-un accident absolut extrordinar roata agata ceva de pe drum ,  sub asemenea unghi incat acel obiect sa loveasca direct in sabot , cu o viteza egala cu a rotii (presupunand ca viteza este destul de mare) , astfel incat lovitura sa aibe forta de impact echivalenta cu o lovitura puternica de ciocan ( mai greu asa ceve , mai ales un astfel de accident )  :D


o problema mai mare mi se pare rularea cu viteza foarte mare pe cauciucuri care nu sunt facute pt asa ceva ! de exempu cum a spus Zipy : > 80 km/h
la o asa viteza , un pneu de bicicleta (ma refer la pneurile obisnuite , nu la cine stie ce variante de concurs sau baieuri) pot intra intr-o zona de intabilitate (asa numita VITEZA CRITICA se aplica si la rotile de bicla ) ce pot duce la e explozie . probabilitatea de aparitie a acestui lucru este invers proportional cu presiunea din roata   si direct proportional cu viteza , sectiunea transversala a rotii si greutatea :) exemplu : presiune mica , sectiune mare roata , greutate mare , viteza mare -> creste sansa unei explozii
sau greutate mica , presiune mare , sectiune mica , viteza mica -> scad foarte mult sansele aparitiei acestui fenomen

de asta , cand aud de viteze de 70 - 80 km/h devin putin sceptic

on topic : am prins cam 50 pe bicla , intr-o coborare

#44
Aran

Aran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2009
cu un dhs am ajuns la 81.3 km/h... ce'i drept era pe o sosea la vale cu un prtieten... pe drum drept in jur de 43..44

#45
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
Aran spune-le tu ca vad ca pe mine nu ma crede nimeni....daca aveti ocazia sa ajuntei in zimnicea si veniti mdinspre alexandria,veti vedea inainte de intrarea in zimnicea cu ~2 KM o vale ....de acolo mi-am dat drumul...

#46
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View PostZipy, on 29th May 2009, 23:13, said:

Aran spune-le tu ca vad ca pe mine nu ma crede nimeni....daca aveti ocazia sa ajuntei in zimnicea si veniti mdinspre alexandria,veti vedea inainte de intrarea in zimnicea cu ~2 KM o vale ....de acolo mi-am dat drumul...

In curand filmulete cu viteze atinse pe biciclete...

#47
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
off.....cat de curand sper

#48
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Stai cuminte zipy..... One Of Them cred ca glumea. Nu se indoieste nimeni ca tie iti arata 80 km/h pe vitezometru, intrebarea este daca arata bine ;)

#49
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
sigur arata bine....

si de ce sa nu ma filmez....chiar daca voi nu ma credeti?:))

#50
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Pentru ca e periculos, de aia. In plus, la vitezometru se inregistreaza viteza maxima. Daca vrei neaparat pune o poza cu viteza maxima, si poza o faci dupa ce te-ai oprit. Ca sa fi mai convingator, mai bine ai zice cum ai facut setarile si ce dimensiune are roata.
Intelege ca viteze de peste 70-80 km/h ating doar ciclistii profesionisti si nu pe mtb. Eu am atins 57 pe o coborare. Pe aceeasi coborare un prieten cu o bicicleta mai grea a prins 60 si ceva.... dar cam atat, iar la viteza aia nu prea mai ai stabilitate. Si asta se intampla la coborarea de la Paltinis (cea mai inalta statiune din tara), unde urcarile sunt mai abrupte decat pe Transfagarasan. Ma indoiesc ca acolo la Dunare aveti asa ceva

#51
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
Setarile se fac i functie di kilometraj.Dimensiunea rotii : 26*1.5....pentru asfalt!
Si cu stabilitatea nu am avut probleme....in +,cu kilometrajul are 2 "borne"si daca ating degetul de ele,viteza de pe kilometraj creste si poate ajunge si la maxim 120 km/h.Si sa nu spuneti ca va pacalesc...dar cred ca ma voi filma (nu eu....un prieten care sta jos)Sambata,Duminica,Luni

#52
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
eu am prins 130km/h la deal, :lol:   voi stati cam slab.

ma prins si radaru :w00t:  pe voi nu?

#53
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
propun sa fie sters........asta chiar nu are minte....app...ai bicicleta?:)))))

#54
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Domnule dar voi nu dați din pedale . Eu iau în fiecare zi 60 km/h pe drum drept , fără coborâre :D (cere caracter de țăran am :lol:) . Cu un cadru de MTB , și set Shimano de schimbător , frăne disc față spate , și alte rahaturi . Vreau să iau o semicursieră , să fac sport , că cu șofetul nu prea merge ...

Edited by ady_chesnoiu, 05 June 2009 - 22:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate