Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Angels & Demons [Ingeri si Demoni] (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/44/Angels_and_demons.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Regie: Ron Howard
Producatori: Brian Grazer, John Calley
Scenariu: David Koepp, Akiva Goldsman, Dan Brown (autorul cartii)
Distributie: Tom Hanks, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård, Ayelet Zurer, Armin Mueller-Stahl, Carmen Argenziano, Pierfrancesco Favino
Gen: Thriller / Mister / Drama / Crima
Studio: Imagine Entertainment, Columbia Pictures
Durata: 138 minute
Tara: Statele Unite
Data lansare: 15 mai (SUA), 15 mai (Romania)


***Productia este continuarea succesului intitulat "The Da Vinci Code" si se bazeaza, la fel ca predecesorul, pe un roman scris de Dan Brown. Desi actiunea romanului Angels & Demons are loc inaintea celei din The Da Vinci Code, filmul incepe exact din punctul lasat de prima parte.Profesorul Robert Langdon, cel mai respectat expert in simboluri antice din SUA, este chemat intr-o institutie de cercetare elvetiana pentru a a descifra un semn de pe pieptul unui fizician omorat. Aici descopera indicii ce il cutremura, fiind foarte probabila reinvierea unei vechi organizatii secrete cunoscuta sub numele de Illuminati si considerata de toti cunoscatorii drept cea mai teribila grupare ce a existat vreodata pe Pamant.

Cercetarea care o desfasoara ii aduce in imprejurimile Vaticanului inclusiv la cele 4 altare ale stiintei: Pamant, Aer, Foc si Apa. Toate acestea se desfasoara in momentul in care la Vatican are loc intalnirea pentru alegerea unui nou Papa. Un asasin care lucreaza pentru Illuminati a capturat 4 cardinali a caror soarta va fi decisa pe parcursul filmului. Indiciile gasite in continuare il vor pune pe urma unei conspiratii internationale in care e adanc implicata si Biserica Catolica.***


Sursa:cinema rx

Trailer aici!

Edited by mu_zz_i, 27 April 2009 - 18:54.


#2
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Se anunta cel putin la fel de interesant ca si Codul lui DaVinci.
Abia astept sa-l vizionez. :coolspeak:

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Mergeti ca merita!

Nu am vazut Da Vinci Code, dar am vazut National Treasure cu care seamana cumva.

Tom Hanks joaca magnific (ca intotdeauna).

#4
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Eu sincer am fost cam dezamagita de film, Codul Lui DaVinci mi-a placut mai mult. Pentru mine un film care nu te pune pe ganduri macar jumatate de zi dupa ce l-ai vazut, e doar un film normal.

#5
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Noua ne-a placut filmul.Are tot ceea ce ii trebuie unui film de succes.
Un film bun, pe care a meritat sa il vedem.
8.5/10

#6
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007

 bubu30, on 21st May 2009, 16:06, said:

Eu sincer am fost cam dezamagita de film, Codul Lui DaVinci mi-a placut mai mult. Pentru mine un film care nu te pune pe ganduri macar jumatate de zi dupa ce l-ai vazut, e doar un film normal.
Dar codul te-a pus mai mult de o jumatate de zi? Ambele sunt filme pentru mase, superficial construite si in care ti se da totul mura-n gura.

#7
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Nu, am zis ca mi-a placut mai mult codul decat asta, nu ca m-ar fi pus prea tare pe ganduri ala.

#8
lucibln

lucibln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.08.2008
foarte interesant!mi-a placut!merita vazut

#9
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
Mi-a placut filmul. A meritat. :)

#10
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Codul si Ingeri si demoni, cartile, mai treaca-mearga, sunt interesante, dar filmele mi s-au parut mediocre de tot.

#11
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Daca ar trebui sa comparam filmul cu cartea este mult sub asteptari. Mult prea multe lucruri schimbate astfel incat o mare parte din actiune nu se leaga. Castingul este mediocru (singurul care ridica un pic lina actorilor este Tom Hanks).

Cartea este de nota 10, filmul din pacate din punctul meu de vedere nu atinge decat 6.
Pentru cei care nu au citit cartea mergeti si vedeti filmul, o sa va placa.

#12
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Tom Hanks joaca ca un distrus in ambele filme. Nu stiu daca e de vina scenariul, care nu ii da voie sa se puna in valoare, sau chiar s-a ramolit.

#13
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
haideti ma,filmul asta e foarte bun,unul dintre cele mai bune din 2008-2009.Mie mi-a placut foarte bun si merita vazut,eu ii dau nota 9 :)

#14
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 r@zvan, on 8th June 2009, 23:34, said:

Codul si Ingeri si demoni, cartile, mai treaca-mearga, sunt interesante, dar filmele mi s-au parut mediocre de tot.
De acord. Te tin sub suspans si presiune. Filmele nu.

#15
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Nu stiu cum e cartea, dar (si) filmul m-a tinut in suspans. :peacefingers:

#16
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
Filmul a fost bun, dar parca ar fi mai potrivit Nicolas Cage in rolul principal.

#17
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008
Un film care merita vazut, dar este necesar sa cititi si cartea pentru ca este foarte bine documentata!

 Kcuf_di, on 3rd June 2009, 02:00, said:

Dar codul te-a pus mai mult de o jumatate de zi? Ambele sunt filme pentru mase, superficial construite si in care ti se da totul mura-n gura.

Nu prea e potrivit comentariul tau din moment ce nu ai citit cartea ca sa intelegi despre ce e discutia in film!
Majoritatea aspectelor atinse in carte (poate cu exceptia religiei) se bazeaza pe lucruri palpabile, documentate (la sfarsitul cartii sunt precizate si documentele aflate la baza povestii-Asta pentru cei care au citit cartea).
Cartea este pe piata din 2000 Angels & Demons is a bestselling mystery-thriller novel written by American author Dan Brown and published by Pocket Books in 2000.
Lucruri precum experimentul facut de CERN (Organizația Europeană pentru Cercetare Nucleară) anul trecut - 2008-obtinerea particulei energetice care ar fi stat la baza Big-bang, a fost expus prima oara in aceasta carte in 2000 (cel putin in mass-media generala/posibil sa se fi stiut de acest experiment in revistele de specialitate), precum si ritualul ce sta la baza alegerii noului Papa au fost foarte interesant/detaliat prezentate in carte/film (repet, la sfarsitul cartii autorul multumeste Vaticanului si altor institutii oficiale pentru documentele puse la dispozitie!), dar si putina istorie legate de creatori de arta si operele lor din Italia.

 claudrider, on 11th June 2009, 12:54, said:

Daca ar trebui sa comparam filmul cu cartea este mult sub asteptari. Mult prea multe lucruri schimbate astfel incat o mare parte din actiune nu se leaga. Castingul este mediocru (singurul care ridica un pic lina actorilor este Tom Hanks).
Cartea este de nota 10, filmul din pacate din punctul meu de vedere nu atinge decat 6.
Pentru cei care nu au citit cartea mergeti si vedeti filmul, o sa va placa.

Asa e, pentru cei care nu au cititi cartea nu vor intelege prea bine filmul.
Insa niciodata un film nu va reda intocmai actiunea unei carti, deoarece ar trebui 3 ore pentru realizarea unui film atat de documentat, plus ca fiecare regizor are o viziune proprie in a pune pe pelicula o carte si poate schimba/exclude anumite pasaje/capitole ale cartii pentru a obtine ceva ce ar avea mai mare impact la public.

 ruthless, on 22nd June 2009, 07:57, said:

Nu stiu cum e cartea, dar (si) filmul m-a tinut in suspans. :peacefingers:

ai dreptate si tu, filmul are cam de toate, e tensionat, suspans.
E un film bun 9/10. Il recomand, in special cartea, pentru cine vrea sa isi mai completeze cunostintele cu ceva lucruri despre cultura, arta, elemente religioase (nu ma refer la Iluminati), mai ales pentru generatia actuala care nu au deschis o carte in viata lor.
Chiar daca pentru multi pare de neconceput, este o realitate care dureaza de secole:
exista un diferend (controversa) de opinii intre Biserica si oamenii de stiinta care incearca sa explice anumite procese legate de formarea pamantului, etc.

Edited by New_view, 23 June 2009 - 12:52.


#18
gabiseN

gabiseN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.07.2008
Am văzut și eu filmul, dar ca tot omul : Acasă. P'aici pe la Glâmbocata nu prea au auzit cinematografurile de Îngeri și Demoni. Mi s-a părut foarte interesant mai ales că îmi plac cărțile și filmele de genul ăstuia, adică (,) cu chestii care au legătura între ele.

OFF : Dacă e cineva drăguț să-mi mai spună și mie filme în genul Codului lui DaVinci, Comoara Națională sau Îngeri și Demoni. Am mai văzut odată unul cu niște agenți FBI trimiși pe o insulă în misiune și la fiecare jumătate de oră murea unul dintre ei...ceva cu Mâini criminale sau Mâini ucigașe, nu mai țin minte. Dacă cineva știe despre ce vorbesc să-mi dea un PM cu numele filmului sau cu alte filme de genul ăstora. Mulțumesc anticipat! :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate