Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

cu masina pana la Bruxelles

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Si daca vreti niste preturi orientative la carburanti, luati de aici:
http://www.aaroadwat...eupetrolprices/
Si bucurati-va. Anul trecut cand am fost in excursie, benzina in Olanda era 1,6Eur/l, in Germania 1,48 si in Franta tot cam asa.

Edited by ice cube, 07 May 2009 - 23:02.


#20
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
am traversat anul trecut Franta si Elvetia fara sa platesc nici o taxa pe autostrada, am setst la GPS fara autastrazi, si am mers pe niste drumuri super cu un peisaj pe care nu poti sa-l vezi de pe autostrada. Totul e sa nu te grabesti, doar esti in concediu. Nu te astepta sa mergi pe restul drumurilor asa cum se merge in Romania, orice drum este foarte bun, fara circulatie si cu localitati rare. Pe autostrada traficul este cateodata sufocant. Autostrada este pentru cei ce vor sa mearga de la granita Romaniei la Bruxelles fara sa vada nimic, intr-o zi.
Fara GPS sigur as fi intrat fara sa vreau pe autostrada.
GPS te ajuta sa traversezi localitati, sa ajungi la destinatii, fara sa pierzi timpul si fara sa te incurci. Eu am mers prima data in 2005 in Belgia fara GPS si am cautat cazarea de pe harti de mi-a venit rau. Anul trecut cu GPS am ajuns la fix fara nici o problema.
Daca 150 EUR ptr un GPS este prea mult, imprumuta unul.

#21
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View Postice cube, on May 7 2009, 23:26, said:

Daca prietena ta e studenta, iar tu iti platesti darile la stat, ar trebui sa beneficiati de cardul de sanatate. Avantajul este ca daca ti se intampla ceva pe acolo si ai card de sanatate, nu platesti nimic. Daca iti faci asigurare la o firma de asigurari (n-are absolut nici o importanta la care), trebuie sa platesti acolo si iti recuperezi banii cand te intorci, de la firma de asigurari.

Nu este adevarat, sunt putine firmele de asigurari care mai practica asa ceva in ziua de azi. firmele mari au decontare directa. Eu recomand Alianz, au decontare directa in toate tarile Uniunii Europene si in multe altele in afara Uniunii. Iar cardul de sanatate iti asigura numai anumite probleme medicale, iar asigurarea de sanate iti asigura orice in cuantum de 50.000 euro.

#22
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Daca acum ceva vreme, sa ai un GPS era de domeniul SF sau in cel mai fericit caz putea-i sa-l obtii pe la 2000 RON, acum a devenit o banalitate. Este mare pacat de timpul pierdut cu orientarea si nu se justifica, decat daca intr-adevar vreti sa faceti aventura si nu neaparat concediu. GPS-ul nu-ti da numai ruta exacta ci si te avertizeaza pentru camerele radar fixe din toata EU + te duce la cele mai apropiate puncte de interes (peco, hotel, service, magazin ... etc).

Daca doresti, in orasele nu foarte mari, prin care voi trece, poti renunta la GPS, ca sa iti insusesti cat mai bine reperele si coordonatele in care te aflii, pentru ca a doua oara cand se va intampla sa te intorci pe acolo sa iti amintesti cat de cat ceva.

Este bine stiut faptul ca folosind GPS-ul simtul instinctiv de orientare al omului, ramane intr-o stare lanenta fara a putea sa se antreneze, sa se dezvolte.

Dar pentru noi toti timpul a devenit pretios si parca din ce in ce mai scurt. Ia totusi un GPS sau imprumuta unul. Butoneaza-l 2-3 zile inainte de plecare si daca tii neaparat, tine-l in torpedo dar sa-l ai cu tine !

http://www.okazii.ro..._...ype=simple

Edited by vladut_v, 08 May 2009 - 16:53.


#23
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Subscriu la necesitatea unui GPS. Desigur, ajungi pana la urma si cu harta, dar mai tarziu. Nu e pacat sa castigi timp pentru a vizita locurile unde mergi, in loc de stat cu ochii pe harta si pe indicatoare?

Cat despre simtul de orientare, daca simtiti ca vi se inmoaie, mergeti fratilor in padure in excursie, cu o busola dupa voi. Vorbesc cat se poate de serios, testarea simtului de orientare in mijlocul naturii poate fi o activitate foarte interesanta.  Sa ai insa o lista cu POI-urile ursilor, bineinteles.  :P

Cu trenul, exclus. Parerea mea. Eu merg cu masina pentru ca imi place sa conduc. Altminteri, cu avionul. La 2 persoane iesi bine la bani, poate chiar mai bine decat cu masina. Si castigi timp.

#24
djionel82

djionel82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.04.2009
Noh, bun! Am ajuns la Bruxelles! :)
Ne-am luat harti si am plecat fara GPS cu toate ca toata lumea ne-a sfatuit sa luam.
Ideea e ca se poate. Din 2000km cam 150km i-am ratacit aiurea, ba ca am ratat un exit, ba ca am luat-o pe strada buna dar in sens opus, ba pt. ca pur si simplu n-am stiut pe unde sa o luam ... Ca si procentaj este undeva pe la 8% din drum, ceea ce mi se pare ok. Suntem multumiti ca am mers fara GPS cu toate ca de multe ori am urlat unul la altul pe unde sa o luam, dar acuma, uitandu-ne in urma, putem sa spunem ca a fost distractiv.
Am petrecut 4 nopti pe drum:
1 noapte la Rajka, langa Bratislava,
2 nopti in Salzburg (chiar merita orasul asta)
1 noapte pe langa lacul Bodensee (Lake Constance) care e intre Austria, Germania si Elvetia.

PERIPETII:
1. Aveti grija unde parcati in Bratislava!!!

Ne-au blocat roata si ne-au last un nr. de telefon de contact pe bord. Cand au venit ne-au cerut 60euro pt. parcare!!
Ne-am pregatit banii dinainte, aratam a studenti tineri si ne-au luat doar 30 euro dupa care ne-au dat chitanta pt. 5 EURO!!! Pe strada pe care am parcat eram singura masina straina si de-aia ne-au blocat. Polotistii respectivi stateau doar la spaga. In momentul in care au luat aparatul de blocat roata de la masina noastra l-au pus relaxati la urmatoarea masina care era parcata langa noi.

2. Ne-a oprit politia austriaca fara motiv!!

La iesirea din Salzburg se mergea in coloana cu 40km la ora. si din toata coloana pe noi ne-au oprit. Din nou sunt convins ca ne-au oprit pt. ca aveam numere straine (adica de Romania). Ne-au tras pe dreapta si au spus: "Rutine Kontroll". S-au uitat in portbagaj, pe bancheta din spate aveam bagaje s-au uitat si acolo. Mi-au cerut carnetul de sofer si talonul si au verificat prin statie datele. Nu stiu exact ce au verificat prin statie dar am stat vreo 10 minute.. Nu ne-au facut nimic. Ne-au lasat sa mergem mai departe, dar ideea e ca se poate sa te opreasca fara motiv si in strainatate.

3. In Germania, am ratat intrarea din oras pe o autostrada si am tot intors pe linie continua ca sa nu ma indepartez prea mult. Ne-au urmarit politistii si ne-au oprit chiar dupa ce reusiseram sa intram pe autostrada. S-au pus in fata noastra cu masina si aveau un mesaj eectronic afisat: BITTE FOLGEN. Noroc ca ne-am prins ca trebuie sa-i urmam. Ne-au scos de pe autostrada si ne-au oprit. Mi-au cerut actele m-au intrebat daca stiu ce am facut gresit si am recunoscut. Au zis ca data viitoare sa fiu mai atent si ne-au lasat sa mergem. Au fost domni spre deosebire de cei din Bratislava ... Acolo creca fara 100 de euro nu scapam.

4. Suntem in Bruxelles acuma si asa ne-au iesit planurile incat ramanem aici cam definitiv. Nu o sa mai ne intoarcem in Romania cel putin deocamdata. Asa ca excursia noastra s-a terminat aici. Multumim pentru sfaturile primite. Daca mai aveti intrebari o sa incercam sa raspundem. A! Motorina ne-a costat cam 1 euro pe litru. in total am facut 4 plinuri pana aici. 4X50 = 200litri, deci cam 200euro.

#25
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

Quote

. Suntem in Bruxelles acuma si asa ne-au iesit planurile incat ramanem aici cam definitiv. Nu o sa mai ne intoarcem in Romania cel putin deocamdata. Asa ca excursia noastra s-a terminat aici. Multumim pentru sfaturile primite. Daca mai aveti intrebari o sa incercam sa raspundem. A! Motorina ne-a costat cam 1 euro pe litru. in total am facut 4 plinuri pana aici. 4X50 = 200litri, deci cam 200euro.

De asta nu ai vrut tu sa imprumuti GPS ..:).

#26
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
E bine. Totul e bine cand se termina cu bine.
Bafta!

#27
ciocolatadesign

ciocolatadesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.03.2007
salutare tuturor!
De Pasti urmeaza se ma deplasez cu masina personala la Bruxelles.
Va rog frumos sa imi recomandati si mie un hotel (de preferat pe la Viena) unde sa inoptez. Si ceva preturi pentru a putea face rezervarea.

va multumesc anticipat.

#28
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005
Plec peste 4 zile pe ruta Iasi-Bruxelles.Planul e sa plec dimineata devreme,si sa innoptez la Viena,urmand sa ajung a doua zi seara la Bruxelles.La Viena am mai stat la Eurohotel Vienna Airport la preturi decente,sper sa ajung in timp util acolo.
Am o intrebare.Pe unde sa o iau ca,intrand in Ungaria sa urc mai repede pe autostrada.Cred ca voi iesi pe la Oradea.Am fost de curand la Budapesta si am iesit prin Arad (Nadlac).Portiunea de drum de vreo 50 km pana la Szeged unde am urcat pe autostrada era tare nasoala.

#29
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postwallkunst, on 31st January 2011, 20:03, said:

Plec peste 4 zile pe ruta Iasi-Bruxelles.Planul e sa plec dimineata devreme,si sa innoptez la Viena,urmand sa ajung a doua zi seara la Bruxelles.La Viena am mai stat la Eurohotel Vienna Airport la preturi decente,sper sa ajung in timp util acolo.
Am o intrebare.Pe unde sa o iau ca,intrand in Ungaria sa urc mai repede pe autostrada.Cred ca voi iesi pe la Oradea.Am fost de curand la Budapesta si am iesit prin Arad (Nadlac).Portiunea de drum de vreo 50 km pana la Szeged unde am urcat pe autostrada era tare nasoala.
Dupa ce intri in Ungaria poti sa o iei la dreapta spre Debretin (50 Km de la granita) unde ajungi la autostrada (viteza marita 130 km/h dar trebuie sa traversezi Budapesta care iti ia vreo 2 ore fara a fi complicat) sau o iei prin Solznok si ajungi in autostrada dupa cca 100 km, facuti pe drum national (viteze de 110 km/h sau 90 km/h sau 50 km/h) avantajul ca aceasta autostrada care vine de la Seged te duce direct in M0 care face legatura cu M1 spre Viena foloseste cu incredere Viamichelin, ca sa-ti setezi GPS-ul sau Google Maps, mai e o varianta data de Google Maps pe care eu nu am incercat-o niciodata desi plec de la Piatra Neamt, poate o incerci pare mai scurta pt tine din Iasi - Tg. Neamt - Vatra Dornei - Bistrita - Zalau - Valea lui Mihai - Debretin,  si drum bun, sa-mi spui si mie cum este iesirea din tara pe aceasta ruta daca mergi pe ea.

Edited by scoty, 31 January 2011 - 23:18.


#30
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postwallkunst, on 31st January 2011, 20:03, said:

Plec peste 4 zile pe ruta Iasi-Bruxelles.Planul e sa plec dimineata devreme,si sa innoptez la Viena,urmand sa ajung a doua zi seara la Bruxelles.La Viena am mai stat la Eurohotel Vienna Airport la preturi decente,sper sa ajung in timp util acolo.
Am o intrebare.Pe unde sa o iau ca,intrand in Ungaria sa urc mai repede pe autostrada.Cred ca voi iesi pe la Oradea.Am fost de curand la Budapesta si am iesit prin Arad (Nadlac).Portiunea de drum de vreo 50 km pana la Szeged unde am urcat pe autostrada era tare nasoala.


S-a mai scris pe forum despre aceasta ruta , deci se merge pe Debrecen , se intra pe M3 si se traverseaza partea vestica a Budapestei, nici pe departe 2 ore, eu cand am fost nu stiu daca mi-a luat o juma' de ora, (cu GPS) , daca n-ai GPS s-ar putea sa-ti ia mai mult dar 2 ore e exagerat, apoi se intra pe autostrada catre Viena.

Nu stiu cum faci 12 ore Viena -Bruxelles , eu zic ca e distanta mare , chiar daca se merge pe autostrada.

#31
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmasinistu, on 1st February 2011, 09:03, said:

Nu stiu cum faci 12 ore Viena -Bruxelles , eu zic ca e distanta mare , chiar daca se merge pe autostrada.
N-am ajuns chiar la Viena seara,am oprit la Hegyeshalom,la Paprica,la granita cu Austria.A doua zi am plecat la 11 dimineata si am ajuns la Bruxelles la 11 seara,mers cu viteze intre 140-170 /h prin Germania si 120-130 prin Olanda si Belgia .Deci cu cateva opriri de mancat + alimentat,etc,fix 12 ore.

View Postscoty, on 31st January 2011, 23:09, said:

Dupa ce intri in Ungaria poti sa o iei la dreapta spre Debretin (50 Km de la granita) unde ajungi la autostrada (viteza marita 130 km/h dar trebuie sa traversezi Budapesta care iti ia vreo 2 ore fara a fi complicat) sau o iei prin Solznok si ajungi in autostrada dupa cca 100 km, facuti pe drum national (viteze de 110 km/h sau 90 km/h sau 50 km/h) avantajul ca aceasta autostrada care vine de la Seged te duce direct in M0 care face legatura cu M1 spre Viena foloseste cu incredere Viamichelin, ca sa-ti setezi GPS-ul sau Google Maps, mai e o varianta data de Google Maps pe care eu nu am incercat-o niciodata desi plec de la Piatra Neamt, poate o incerci pare mai scurta pt tine din Iasi - Tg. Neamt - Vatra Dornei - Bistrita - Zalau - Valea lui Mihai - Debretin,  si drum bun, sa-mi spui si mie cum este iesirea din tara pe aceasta ruta daca mergi pe ea.
Am mers pe varianta Gura Humorului-Vatra Dornei-Cluj-Oradea-drum foarte bun.Am auzit insa ca e cam aglomerat in timpul saptaminii.

#32
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
[quote name='wallkunst' date='14th February 2011, 14:10' post='9468246']
N-am ajuns chiar la Viena seara,am oprit la Hegyeshalom,la Paprica,la granita cu Austria.A doua zi am plecat la 11 dimineata si am ajuns la Bruxelles la 11 seara,mers cu viteze intre 140-170 /h prin Germania si 120-130 prin Olanda si Belgia .Deci cu cateva opriri de mancat + alimentat,etc,fix 12 ore.


Eu m-am gandit sa plec la vara dar cu destinatia Bruges sau Ostende, voi face prima oprire la Paprika am mai stat aici 30 euro/camera dubla pe noapte si mic dejun bufet, dupa care m-am gandit ca sa nu ma stresez pera tare ,,ca e vacanta nu'' sa fac o oprire de o noapte la Koln, sa revad domul, desi cred ca as putea la fel ajunge in 12 ore!

Edited by scoty, 16 February 2011 - 15:30.


#33
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postwallkunst, on 14th February 2011, 14:10, said:

N-am ajuns chiar la Viena seara,am oprit la Hegyeshalom,la Paprica,la granita cu Austria.A doua zi am plecat la 11 dimineata si am ajuns la Bruxelles la 11 seara,mers cu viteze intre 140-170 /h prin Germania si 120-130 prin Olanda si Belgia .Deci cu cateva opriri de mancat + alimentat,etc,fix 12 ore.

Ai mers bine, google maps da 11h34min pe cel mai scurt drum (Viena-Regensburg-Frankfurt-Koblenz-Bruxelles) pe unde cred ca ai fost si tu , deci poti spune ca ai mers "ceas' .  :thumbup:

#34
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmasinistu, on 17th February 2011, 13:37, said:

Ai mers bine, google maps da 11h34min pe cel mai scurt drum (Viena-Regensburg-Frankfurt-Koblenz-Bruxelles) pe unde cred ca ai fost si tu , deci poti spune ca ai mers "ceas' .  :thumbup:
Am mers asa:Viena-Regensburg-Nurnberg-Frankfurt-Koln-Aachen-Bruxelles.
Ee,la intoarcere nu a mai fost asa veselie-am prins o ploaie torentiala care a tinut pana pe la Nurnberg,unde am stat in coloana (pe loc vreo 40 minute)-era o mica buseala pe autostrada intre 3 masini,plus ca pe sensul de intoarcere sunt mai multe zone cu lucrari,reduceri de viteza la 80 km/h,am dormit la Regensburg,apoi adoua zi am prins o lapovita "torentiala" care a tinut pana la Viena si seara am innoptat la Oradea.

Edited by wallkunst, 02 March 2011 - 17:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate