Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Conectare PC <-> TV LCD prin HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005
Am placa video Ati Radeon 3650 de la MSI (Link) cu 2 iesiri , una HDMI si alta DVI.

Vreau sa fac dual monitor cu un Tv LCD Samsung LE32R82B, monitorul meu pe DVI si TV-ul pe HDMI (unu din motivele pt care mi-am luat placa asta video) dar aici apar problemele ... nu tine imaginea mai mult de cateva secunde , indiferent de rezolutia pe care i-o dau.

Inainte cand trimiteam semnal in TV printr-un cablu VGA (pe un FX 5200) mergea perfect , si la rezolutia lui nativa (asa scrie in carte) 1360×768.

Aveti idee de ce nu merge prin HDMI ?

Edited by g-h-o-s-t, 23 April 2009 - 15:09.


#2
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005
nu stie nimeni ???

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

View Postg-h-o-s-t, on Apr 23 2009, 16:07, said:

Am placa video Ati Radeon 3650 de la MSI (Link) cu 2 iesiri , una HDMI si alta DVI.

Vreau sa fac dual monitor cu un Tv LCD Samsung LE32R82B, monitorul meu pe DVI si TV-ul pe HDMI (unu din motivele pt care mi-am luat placa asta video) dar aici apar problemele ... nu tine imaginea mai mult de cateva secunde , indiferent de rezolutia pe care i-o dau.

Inainte cand trimiteam semnal in TV printr-un cablu VGA (pe un FX 5200) mergea perfect , si la rezolutia lui nativa (asa scrie in carte) 1360×768.

Aveti idee de ce nu merge prin HDMI ?
Cind ai schimbat placa video ai refacut sistemul de operare de la inceput sau doar ai dezistalat driv nvidia si ai pus ATI, daca nu ai refacut sist de op de la inceput sansele sunt f mari sa fie de la registri din windows care au ramas modificati cu driv. vechi, daca l-ai refacut incerca sa-i dai clone ar treb sa mearga.

#4
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Salut
Eu am o alta intrebare legata de conectarea pc...tv hd. Am inteles de pe forum ca cablul dvi la hdmi transporta numai semnalul video de la pc la tv. Pentru a se putea transporta si semnalul audio tot prin cablul dvi la hdmi este nevoie de un cablu suplimentar care iese din placa de sunet si intra in placa video ("digital out" to "digital in"). Si acum intrebarea, ce tip de cablu (ce denumire are) am nevoie?
Am placa video nvidia 8800 gt si audio creative xi-fi.
THX

#5
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005

View Postbaribalu, on Apr 25 2009, 12:20, said:

Cind ai schimbat placa video ai refacut sistemul de operare de la inceput sau doar ai dezistalat driv nvidia si ai pus ATI, daca nu ai refacut sist de op de la inceput sansele sunt f mari sa fie de la registri din windows care au ramas modificati cu driv. vechi, daca l-ai refacut incerca sa-i dai clone ar treb sa mearga.

In sfarsit un reply .. chiar daca nu contine rezolvarea , oricum multumesc :)

Sistemul de operare este pus recent , in primul rand pt ca odata cu placa video am schimbat cam 90% din sistem ( si daca are importanta - placa de baza Asus M2N , procesor AMD Athlon 64 X2 5400+ ... ) . Si nu doar un singur sistem , si anume XP-ul , am incercat si cu Vista 64 + driverele corespunzatoare pt placa video , si rezultatul este acelasi.

Si nu cred sa fie de la cablu , pt ca in safe mode se pastreaza imaginea ... dar degeaba  :) , deci sigur omit eu ceva , nu ma asteptam sa fie asa de dificil HDMI-ul asta ...

Sper sa mai fie pareri lagate de subiectul asta .

Edited by g-h-o-s-t, 25 April 2009 - 17:05.


#6
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Iata cateva solutii, nu neaparat in aceasta ordine:
1) Incearca si pe alta mufa hdmi a tv-ului, daca are.
2) Lasa numai tv-ul legat la placa video fara monitor.
3) Incearca si alt driver pt placa video.
4) Incearca si alt cablu hdmi (de obicei firmele care vand astfel de cabluri ti-l schimba).
5) Eventual incearca si alt tv daca ai posibilitatea (la un prieten etc).
Ideea este ca trebuie sa elimini ceea ce nu functioneaza.
Daca la 2) nu merge poate fi de vina cablul sau conexiunea hdmi (in cazul cel mai rau sa fi busit conexiunea). Nu este deloc normal ceea ce ai patit tu. Conexiunile hdmi sunt usor de configurat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate