Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Despre CEC bank...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Bunicii mei mi-au facut in 1990 2 carnete CEC, cu cate 5000 lei vechi, avand drept clauza sa ii ridic dupa ce implinesc varsta de 18 ani.
Am implinit 18 ani...si stupoare...CEC-ul mi-a spus ca pot sa arunc carnetele ca nu mai valoreaza NIMIC !
Asa o fi ?
CEC-ul are regim de haiduc modern si decide in mod arbitrar asupra sumelor depuse de bunicii mei ?
Cine poate sa ma lamureasca si pe mine ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
sumele depuse de bunicii tai au tot crescut, pe masura ce s-a adaugat dobanda, dar cu siguranta n-au reusit sa tina pasul cu inflatia.

daca dobanda medie, in acesti 19 ani, ar fi fost de 20% (uneori a fost mai mare, alteori mai mica) carnetele tale ar fi valorat acum ~300.000 lei vechi. mergi la CEC si intreaba cat valoreaza exact, dar nu te astepta la sume mari.

#3
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 _Smiley_, on Apr 23 2009, 13:52, said:

sumele depuse de bunicii tai au tot crescut, pe masura ce s-a adaugat dobanda, dar cu siguranta n-au reusit sa tina pasul cu inflatia.

daca dobanda medie, in acesti 19 ani, ar fi fost de 20% (uneori a fost mai mare, alteori mai mica) carnetele tale ar fi valorat acum ~300.000 lei vechi. mergi la CEC si intreaba cat valoreaza exact, dar nu te astepta la sume mari.

este corect ce spui tu, dar actualizarea unei sume se face respectand si inflatia(sunt norme BNR).
cu alte cuvinte ei primesc in 1990 suma de 10.000 lei si pentru acesti bani ei nu datoreaza decat dobanda ? fara indexare? vezi cazul daciilor ...tot cu CEC-ul...si a pierdut CEC-ul !
am fost la ei si mi le-au aruncat inapoi zicand ca sunt egale cu zero !!! cica comisioanele de administrare au fost mai mari decat dobanda !!!

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Asta am patit-o si eu cu un carnet alimentat cu alocatia mea, de prin '97. Mi-au spus ca numai verificatul asta ii costa mai mult decat "am castigat" asa ca pot sa-i dau foc.

#5
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
banca CEC ? banca hotilor...
ce scrie pe carnet ?
"toti titularii de librete beneficiaza de avantajele generale ale pastrarii banilor la CEC, GARANTAREA DE CATRE STAT A SUMELOR DEPUSE".
cu alte cuvinte "dormiti linistiti...CEC-ul va fura banii " ! vezi si cazul FNI !
Chiar nu exista nici o solutie ?

Edited by golanski, 23 April 2009 - 14:16.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 golanski, on Apr 23 2009, 15:05, said:

este corect ce spui tu, dar actualizarea unei sume se face respectand si inflatia(sunt norme BNR).
cu alte cuvinte ei primesc in 1990 suma de 10.000 lei si pentru acesti bani ei nu datoreaza decat dobanda ? fara indexare? vezi cazul daciilor ...tot cu CEC-ul...si a pierdut CEC-ul !
am fost la ei si mi le-au aruncat inapoi zicand ca sunt egale cu zero !!! cica comisioanele de administrare au fost mai mari decat dobanda !!!


pai nu datoreaza decat suma depusa initial + dobanda :). inflatia e problema ta, iar normele BNR despre care vorbesti tu nu exista (daca vrei sa contrazici asta, da link catre normele respective, sa le putem citi si noi).

depozitele pt dacii sunt un caz aparte. ele nu reprezentau depozite cu dobanda, asa cum ai tu. suma de pe cec-urile pt dacii reprezenta valoarea unei masini. asa se cumparau atunci masinile, depuneai suma la cec si erai inscris pe o lista(in loc sa te duci cu banii in buzunar la Dacia si sa-ti platesti masina), iar cand iti venea randul primeai masina. dar pentru banii aia nu primeai dobanda.

la orice depozit cu dobanda, acoperirea inflatiei e problema ta. tu trebuie sa-ti dai seama ca dobanda oferita de banca nu e mai mare decat inflatia si sa reactionezi.

pe de alta parte, eu nu tin minte sa fi existat comisioane de administrare pentru cec-uri. or fi introdus dupa revolutie.

#7
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
_Smiley_    asa este...ai perfecta dreptate ! Din pacate ...asta e ! Au dobanda de 0,15% pe an !!! Adica zero !

https://www.cec.ro/h...a-vedere.aspx#a

singurul fel in care pot protesta este sa uit ca exista aceasta institutie asa zis bancara, in Romania ! si sa imi sfatuiesc si prietenii sa nu apeleze la "serviciile" acestei institutii !

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
vezi ca ai nimerit la libretele de economii cu dobanda la vedere. asta inseamna ca ai intotdeuna acces la banii aia (ii poti scoate, poti adauga altii etc). din cauza asta e dobanda asa de mica.

uita-te la libretele de economii pentru depozite la termen (alea sunt de fapt depozitele). dobanda acolo e de 13% pe an

#9
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.07.2005
se pare ca intra BERD la CEC.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate