Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Imi curge sange din nas

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
coathill

coathill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.09.2008
Buna ziua!
Ieri mi-a curs de 3 ori sange din nas si nu stiu ce ar putea fi. Eu nu prea sunt ingrijorat dar toata lumea ma bate la cap sa merg la medic spunand ca se pot intampla multe.
Nu tin minte cand mi s-a intamplat ultima oara asa ceva. Nici eu nu prea gasesc o explicatie de la ce ar putea fi. Am 21 de ani, sanatos (de obicei, nu ma imbolnavesc asa usor), pastile nu prea iau, nu consum droguri & stuff.
Daca mai doriti detalii nu ezitati sa ma intrebati. Va multumesc.

#2
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Mie mi-sa intamplat asta in urma cu peste 20 ani .Ziua noaptea din nimic incepea sa-mi curga sange din nas .
Noaptea era nasol.,ma trezeam cu perna scaldata in sange.Practic ma trezeam de la caldura singelui.
M-am dus la medic si mi-a dat o injectie pt coagularea sangelui.Daca nu ma insel era K1.
Altceva nu-mi mai amintesc sa-mi fi dat.Oricum du-te la medic .Ce ti-se intampla nu e normal dar nici grav nu e.

Edited by antigen, 23 April 2009 - 16:02.
Nu e nevoie sa dai quote!


#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Faceai ceva deosebit cand s-a intamplat? Ai mai avut si alte simptome (ameteli, dureri de cap, etc.)? Ti-ai facut analizele in ultima vreme?

#4
coathill

coathill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.09.2008

 antigen, on Apr 23 2009, 17:05, said:

Faceai ceva deosebit cand s-a intamplat? Ai mai avut si alte simptome (ameteli, dureri de cap, etc.)? Ti-ai facut analizele in ultima vreme?

Nu faceam nimic deosebit.. stateam pe scaun. Nu mi-am facut analizele de vreo 2 ani cred. Nu stiu daca ajuta dar am fost racit in urma cu vreo 5 zile. Acum nu mai sunt racit. Si raceala a fost o surpriza pentru ca nu mai racisem de vreo 2-3 ani. Ideea e ca prietena mea raceste foarte des si eu niciodata nu am luat de la ea si locuim impreuna. Mai vreti sa stiti altceva? Nu ezitati sa intrebati.
Merci pentru posts.

#5
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 coathill, on Apr 23 2009, 19:16, said:

Nu faceam nimic deosebit.. stateam pe scaun. Nu mi-am facut analizele de vreo 2 ani cred. Nu stiu daca ajuta dar am fost racit in urma cu vreo 5 zile. Acum nu mai sunt racit. Si raceala a fost o surpriza pentru ca nu mai racisem de vreo 2-3 ani. Ideea e ca prietena mea raceste foarte des si eu niciodata nu am luat de la ea si locuim impreuna. Mai vreti sa stiti altceva? Nu ezitati sa intrebati.
Merci pentru posts.
  nu te supara ca intreb da in nas te scobesti?

#6
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Se poate sa fie un capilar mai "sensibil" (asa are si sora mea ,si cam o data pe luna are sangerari nazale).Ma indoiesc sa fie din cauza caldurii ..cred ca nu e cazul. Mie mi s-a intamplat sa imi curga sange din nas cand am fost racita ,pentru ca imi curgea nasul ca robinetu' si mi-l suflam din 30 in 30 de secunde :lol: .Sper ca ti-am fost de ajutor.

#7
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 coathill, on Apr 23 2009, 14:24, said:

Buna ziua!
Ieri mi-a curs de 3 ori sange din nas si nu stiu ce ar putea fi. Eu nu prea sunt ingrijorat dar toata lumea ma bate la cap sa merg la medic spunand ca se pot intampla multe.
Nu tin minte cand mi s-a intamplat ultima oara asa ceva. Nici eu nu prea gasesc o explicatie de la ce ar putea fi. Am 21 de ani, sanatos (de obicei, nu ma imbolnavesc asa usor), pastile nu prea iau, nu consum droguri & stuff.
Daca mai doriti detalii nu ezitati sa ma intrebati. Va multumesc.

poate sa fie si de la oboseala, asa ca daca esti obosit/stresat s-ar putea ca aceasta sa fie cauza.

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
de la oboseala???

on topic: ori din cauza racelii si pentru ca ti-ai suflat nasul des ai ranit un capilar care nu doreste sa se cicatrizeze complet sau ai tensiune arteriala si organismul a gasit o "supapa" pe care o deschide ca sa normalizeze tensiunea. eu cred ca ar trebui sa mergi la medic (in primul rand la cel de familie...ca se prinde el daca sa te trimita la ORL sa iti cauterizeze capilarul sau la cardiolog ca sa iti dea tratament de hipertensiune). in orice caz eu nu asta sta...sangararile dese, chiar daca nu-s din cauza de hipertensiune pot duce la anemie...iar daca sunt din cauza de hipertensiune...pot duce la moarte (inchipuieste-ti sa iti creasca tensiunea intr- zi si supapa de siguranta din nas sa nu doreasca deloc sa se dechida...organismul va gasi o alta...poate fi chiar in creier...)

#9
coathill

coathill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.09.2008

 anknic, on Apr 24 2009, 19:16, said:

de la oboseala???

on topic: ori din cauza racelii si pentru ca ti-ai suflat nasul des ai ranit un capilar care nu doreste sa se cicatrizeze complet sau ai tensiune arteriala si organismul a gasit o "supapa" pe care o deschide ca sa normalizeze tensiunea. eu cred ca ar trebui sa mergi la medic (in primul rand la cel de familie...ca se prinde el daca sa te trimita la ORL sa iti cauterizeze capilarul sau la cardiolog ca sa iti dea tratament de hipertensiune). in orice caz eu nu asta sta...sangararile dese, chiar daca nu-s din cauza de hipertensiune pot duce la anemie...iar daca sunt din cauza de hipertensiune...pot duce la moarte (inchipuieste-ti sa iti creasca tensiunea intr- zi si supapa de siguranta din nas sa nu doreasca deloc sa se dechida...organismul va gasi o alta...poate fi chiar in creier...)

Suna destul de scary ce ai spus. Faza e ca de atunci nu mi s-a mai intamplat. Ultima oara cand am fost la donat sange aveam tensiunea normala (asta prin februarie cred).
Oricum am sa ma duc la medicul de familie saptamana viitoare. O sa va spun ce mi-a zis :)
Va multumesc tuturor pentru reply-uri.

@choppermaster: Nu, nu prea ma scobesc in nas. De fapt imi displace sentimentul de a avea ceva acolo. Nici creioanele nazale nu le suport macar.

#10
AnaSiAtat

AnaSiAtat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2010

 coathill, on 23rd April 2009, 13:24, said:

Buna ziua!
Ieri mi-a curs de 3 ori sange din nas si nu stiu ce ar putea fi. Eu nu prea sunt ingrijorat dar toata lumea ma bate la cap sa merg la medic spunand ca se pot intampla multe.
Nu tin minte cand mi s-a intamplat ultima oara asa ceva. Nici eu nu prea gasesc o explicatie de la ce ar putea fi. Am 21 de ani, sanatos (de obicei, nu ma imbolnavesc asa usor), pastile nu prea iau, nu consum droguri & stuff.
Daca mai doriti detalii nu ezitati sa ma intrebati. Va multumesc.
Ma gandesc ca probabil esti foarte obosit sau stresat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate