Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#11197
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 17.09.2021
Curată țeava de la traducătorul de presiune. Probabil are depuneri și citește ce poate. Cred ca ai și o problemă de amorsare. Faptul ca curge apă fierbinte nu e tocmai concludent. Lasă să curgă dar încearcă și o metoda de amorsare manuală și s-ar putea sa ai surprize. Dacă ai un dop de aer, îți curge apa (taraie) dar nu e amorsata. Din poză pare ca ai cotul ușor deasupra furtunului. Dacă e așa, modifica panta și ridică furtunul, măcar pe porțiunea care îți permite.
Foarte probabil sa fi prins impurități și pe supapa de sens pe aspirație. Aia necesită curățire periodică.

Edited by Vaccinatu, 14 November 2022 - 13:53.


#11198
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View PostInginerul_bv, on 14 noiembrie 2022 - 13:36, said:

Repet. Nu exista pierderi in retea. Are si-asta vas de expansiune dar e mic, cel ce se vede in dreapta in poza. "Pompa + vas de expansiune + presostat e solutia ideala, simpla, fiabila, depanabila." este fix solutia pe care am avut-o initial si care nu functioneaza fix din cauza ecartului de presiune dintre minim si maxim, in special in combinatie cu centrala care face apa calda si vrei sa faci dus.

E posibil sa piarda apa in sens invers, adica spre put? Are si el o supapa de sens, am montat si eu una din alama, dar e posibil sa se fi blocat? Ori asta, ori senzor de presiune defect?

Si daca nu sunt pierderi in instalatie cum traduci faptul ca dai drumul la robinet si nu curge nimic? Nu ar trebui sa fie instalatia sub presiune datorita vasului de expansiune? Pierderile de apa sunt asa de greu de depistat uneori. Am avut rezervoare de WC care picurau cate o picaura la vreo 10 secunde, poate si mai mult. Nu se vedea nimic in vas. Spre put e alta varianta, desi daca sunt 2 clapete de sens acolo e greu de crezut. Dar se poat verifica. Se izoleaza partea care se vrea testata si se observa pe manometru.

Daca vrei presiune constanta in instalatia cu hidrofor+ vas de expansiune, solutia simpla e cu reductor de presiune.

#11199
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
atunci senzor de presiune defect.

#11200
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View PostInginerul_bv, on 14 noiembrie 2022 - 09:51, said:

Mai citeste odata ce-am scris te rog. .....

Eu am citit de mai multe ori toate posturile tale, dar nu am inteles nimic :P pentru ca ai uitat sa spui esentialul: Ce indica afisajul ? :D

Jucaria aia are un afisaj, pe care poti urmari fie presiunea, fie consumul in litri/minut, fie etc. Poti sa o setezi sa lucreze ca un hidrofor, sau poti sa o setezi sa mearga o anumita perioada de timp. Vad ca are si protectie la lipsa apa. Deci este simplu, daca citesti afisajul :D

Problema 1 - nu-ti curge apa la robinet
a - La ce presiune ai setat hidroforul sa se opreasca ?
b - Ce presiune indica atunci cind zici ca nu-ti curge apa la robinet  ?
c - sper ca-i pus pe boosting si nu pe timp

Problema 2 - cind nu se opreste,
a - ce presiune indica afisajul ?
b - dar litri / minut ?
c - sper ca-i pus pe boosting si nu pe timp

3 - Vasul de expansiune
a - ce presiune de aer ai bagat in vas ?
b - l-ai verificat sa vezi daca mai are presiune ?
c - eu banuiesc ca nu l-ai verificat/masurat niciodata

#11201
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostM_ierdnA, on 14 noiembrie 2022 - 14:11, said:

Si daca nu sunt pierderi in instalatie cum traduci faptul ca dai drumul la robinet si nu curge nimic? Nu ar trebui sa fie instalatia sub presiune datorita vasului de expansiune? Pierderile de apa sunt asa de greu de depistat uneori. Am avut rezervoare de WC care picurau cate o picaura la vreo 10 secunde, poate si mai mult. Nu se vedea nimic in vas. Spre put e alta varianta, desi daca sunt 2 clapete de sens acolo e greu de crezut. Dar se poat verifica. Se izoleaza partea care se vrea testata si se observa pe manometru.

Daca vrei presiune constanta in instalatia cu hidrofor+ vas de expansiune, solutia simpla e cu reductor de presiune.

La cat costa curentul in zilele noastre, eu sincer nu cred ca vrei sa-ti consume 4-5 kw pe zi, ci mai degraba vreo 10-20 pe luna. Turatia variabila si faptul ca  mentine presiune constanta chiar si la 3 robinete deschise, eu zic ca e un confort pentru care merita putin stres cand se defecteaza sau apare cate o problema.
Jucaria e inca in garantie, dar ideea era sa nu pierd timpul daca e ceva simplu de schimbat si relativ ieftin.
Ca sa revin la simptome, incerc sa fiu mai explicit. Problema cu lipsa apa la deschidere robinet s-a intamplat doar de doua ori in decurs de 1 an, prima data a aparut in momentul in care am spalat ceva la furtun si am reglat debitul foarte mic => cred ca asta nu-i place, se incalzeste pompa si probabil nu mai citeste senzorul de presiune nimic, desi motorul continua sa functioneze.
Cel de-al doilea simptom, ceva mai des intalnit, e ca o gasesc mergand, iar presiunea pe display e mai mica decat cea setata, dar daca deschid un robinet, creste imediat la presiunea setata si apoi functioneaza fara probleme, dupa inchiderea robinetului, se opreste la 2-3 secunde.
Totusi daca ar fi senzorul de presiune defect, n-ar trebui sa fluctueze presiunea la robinet?

View Postreborn_21, on 14 noiembrie 2022 - 16:34, said:

Eu am citit de mai multe ori toate posturile tale, dar nu am inteles nimic Posted Image pentru ca ai uitat sa spui esentialul: Ce indica afisajul ? Posted Image

Jucaria aia are un afisaj, pe care poti urmari fie presiunea, fie consumul in litri/minut, fie etc. Poti sa o setezi sa lucreze ca un hidrofor, sau poti sa o setezi sa mearga o anumita perioada de timp. Vad ca are si protectie la lipsa apa. Deci este simplu, daca citesti afisajul Posted Image

Problema 1 - nu-ti curge apa la robinet
a - La ce presiune ai setat hidroforul sa se opreasca ?
b - Ce presiune indica atunci cind zici ca nu-ti curge apa la robinet  ?
c - sper ca-i pus pe boosting si nu pe timp

Problema 2 - cind nu se opreste,
a - ce presiune indica afisajul ?
b - dar litri / minut ?
c - sper ca-i pus pe boosting si nu pe timp

3 - Vasul de expansiune
a - ce presiune de aer ai bagat in vas ?
b - l-ai verificat sa vezi daca mai are presiune ?
c - eu banuiesc ca nu l-ai verificat/masurat niciodata
Da, e pus pe boosting, clar.
1. e setat sa mentina presiunea de 2.5. Intrucat s-a intamplat doar odata, maxim de 2 ori nu mai retin ce presiune afisa.
2. la problema 2, afiseaza o presiune mai mica decat cea setata. Deci eu l-am setat la 2:50 si el afiseaza intre 2:11 - 2:30, iar valorile fluctueaza.
3. la vas n-am umblat sa fiu sincer, asa cum a venit din fabrica asa l-am lasat, pentru ca ziceau ca e deja setata presiunea in manual, deci banuiesti bine. M-as baga sa-i refac presiunea, dar stiu ca trebuie sa inchid circuitul care intra in casa si sa scot apa din hidrofor, iar capacul pentru amorsare sa fie scos. Si daca fac asta, ce presiune bag in el?

#11202
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Problema 2
Era interesant daca verificai si litri/minut
Nu am vazut niciodata modelul asta de hidrofor si nu stiu exact cum lucreaza, insa eu banuiesc ca faptul ca mergea cu presiune de 2,1-2,3 bar, asta inseamna un consum foarte mic de apa, care fie este de la vasul de expansiune cu prea mult aer in el, fie este o pierdere foarte mica de presiune (adica apa).
Vasul trebuie incarcat cu aer la 2 bar. Pentru ca ai setat hidroforul la 2,5 bar ar fi trebuit sa spun 2,3 bar. Insa daca zici ca ai momnete cind hidroforul merge la debite mici cu 2,1 bar, prefer sa-ti spun sa bagi aer 2bar, sau chiar 1,9 bar.
Daca tot face figuri si dupa ce rezolvi cu vasul, singura varianta plauzibil mai ramine sorbul, care este posibil sa fi prins ceva mizerie, sau sa aiba "garnitura de cauciuc" un pic piscata si uneori sa-ti scape apa inapoi in fintina. Era bine daca ai fi avut un robinet pe plecarea in casa, ca sa-l poti inchide cind face figuri, dupa care sa opresti pompa 10-15 minute si sa vezi daca scade sau nu presiunea in alea 10-15 minute de stat cu robinetul catre casa inchis. Daca scade, este clar ca-i de la sorb.

#11203
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 04.07.2012
Bună seara, după câțiva ani de folosit pompa, zilele astea a cedat. Caut o pompa care sa tragă apa dintr-o fântână adanca de 25 m si sa duca uneori apa la o distanta de 140 m. Mentionez ca fosta pompa a fost cu melc, nu știu marca, banui ca am luat-o din dedeman si era nemțească. Apa fântânei este nisipoasa si ma gandeam daca o pompa din bazar cu palete, ar face față? Mulțumesc anticipat pentru răspuns

#11204
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postnoxious30, on 10 noiembrie 2022 - 19:31, said:

Asa arată la mine. Am pus un niplu în locul manometrului, și dop la fostul presostat.

Se observa în poza ca am pus niplu redus, probabil 3/8 la 1/4. Un sfert de inch are un pic peste 6mm. Parca 6,3 sau cam asa..
Pana la 15,5mm e ceva distanță

Se observa în poza ca am pus niplu redus, probabil 3/8 la 1/4. Un sfert de inch are un pic peste 6mm. Parca 6,3 sau cam asa..
Pana la 15,5mm e ceva distanță
Azi a venit si al meu, varianta poloneza luat de pe Elefant.ro. are doar un stutz cu filet exterior. (masoara 52mm pe exterior). Acum trebuie sa vad cu cine si cum il montez la instalatia mea (vezi poza atasata).

Attached Files


Edited by mihaimihai, 14 November 2022 - 19:01.


#11205
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Îți recomand un sistem cu olandez/semiolandez.
Făcut din diverse piese...
52mm e aproape cât doză de bere... 5,2mm e prea mic. Cam cât o țigară...
Ești sigur?

Edited by noxious30, 14 November 2022 - 19:01.


#11206
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postnoxious30, on 14 noiembrie 2022 - 18:57, said:

Îți recomand un sistem cu olandez/semiolandez.
Făcut din diverse piese...
52mm e aproape cât doză de bere... 5,2mm e prea mic. Cam cât o țigară...
Ești sigur?
Ai dreptate, era setat pe inchi sublerul Posted Image, are 12,6mm-ish. De ce zici ca e mai bine cu olandez/semiolandez decat sa-l infiletez direct?

Edited by mihaimihai, 14 November 2022 - 19:24.


#11207
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Pai daca-l infiletezi direct, s-ar putea sa ajungă cu spatele la tine.
Plus ca nu poti sa-l rotești cu firele conectate. E mai comod sa faci legăturile electrice, apoi sa-l pui în poziția dorită și sa strângi olandezul.

#11208
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Orice "piesă" care necesita verificare/înlocuire cum ar fi vas expansiune, pompa, presostat, etc... au nevoie de olandez. Mai ales dacă necesita alimentare electrica.

Eu (din neștiință, la momentul respectiv) nu am pus olandez pe flanșa vasului, dar am olandezi pe conducte. Pot sa-l scot ușor din sistem. Când voi umbla sa schimb flanșa, o sa-i pun și acolo


#11209
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postnoxious30, on 14 noiembrie 2022 - 20:13, said:

Orice "piesă" care necesita verificare/înlocuire cum ar fi vas expansiune, pompa, presostat, etc... au nevoie de olandez. Mai ales dacă necesita alimentare electrica.

Eu (din neștiință, la momentul respectiv) nu am pus olandez pe flanșa vasului, dar am olandezi pe conducte. Pot sa-l scot ușor din sistem. Când voi umbla sa schimb flanșa, o sa-i pun și acolo
Ma gândeam că adaugarea unor piese mobile maresc șansele să apară scurgeri.

#11210
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Nu-ti face griji, nu curge nimic.
Presostatul mecanic e tot cu semiolandez.

E același sistem ca la racordurile de sub chiuvetă, alimentare vas wc, etc...

#11211
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postnoxious30, on 14 noiembrie 2022 - 21:00, said:

Nu-ti face griji, nu curge nimic.
Presostatul mecanic e tot cu semiolandez.

E același sistem ca la racordurile de sub chiuvetă, alimentare vas wc, etc...
Presostatul mecanic ce filet are? Să știu ce să caut. Probabil o să las manometrul unde e acum chiar dacă e intepenit.

#11212
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Parcă 1/4.
Sa cureți bine orificiul din piesa cu 5 căi. Vei găsi depuneri la greu.
Eu as scoate manometrul. Pus dop.

#11213
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postnoxious30, on 14 noiembrie 2022 - 22:52, said:

Parcă 1/4.
Sa cureți bine orificiul din piesa cu 5 căi. Vei găsi depuneri la greu.
Eu as scoate manometrul. Pus dop.
Oare nu găsesc o piesa cu 4 căi ?

View Postnoxious30, on 14 noiembrie 2022 - 22:52, said:

Parcă 1/4.
Sa cureți bine orificiul din piesa cu 5 căi. Vei găsi depuneri la greu.
Eu as scoate manometrul. Pus dop.
Oare nu găsesc o piesa cu 4 căi ?

#11214
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010

View Postmihaimihai, on 14 noiembrie 2022 - 22:55, said:

Oare nu găsesc o piesa cu 4 căi ?

Oare nu găsesc o piesa cu 4 căi ?
Nu.

De ce vrei sa muncești aiurea și să arunci bani? Ai deja instalație făcută, un dop e aproape moka.
Găsește o variantă sa conectezi noul presostat. Ai de ales: ori în loc de manometru, ori de vechiul presostat.
Ce rămâne, pui dop.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate